Bombay Kedi Cinsi Özellikleri Ve Bakımı

Bombay kedi veya ‘’Siyah Panter’’ adıyla tanınan bu sevimli canlılar ilk olarak 1970 yılında ortaya çıkmıştır. Bombay kedisi hem Burmese hem American Shorthair kedilerinin çiftleşmesi sonucu ortaya çıkan melez kedilerdir. Resmi olarak 1976 yılında kedi ırkları arasına girmiştir. Bir kedi üreticisinin siyah bir kedi üretme isteği ile ortaya çıkmıştır. Farklı bir tüy yapısına ait kedi üretimi amacıyla meydana gelmiştir ve bu nedenle köklü bir tarihi olduğu söylenemez. Bombay kedisi ismini Hindistan’da ki Siyah Panter’den almaktadır. Bu kedi ırkının kökeni ilk görüldüğü yer Amerika’dır. Hindistan ile herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Sokakta görülen herhangi bir kara kedi ile karıştırılmamalıdır. Ülkemizde çok yaygın görülen bir kedi türü değildir.

Bombay Kedi Fiziksel Özellikleri

 • En önemli özelliği siyah ve parlak tüyleridir.
 • Kürk renginde farklı bir renk görülürse safkan bir Bombay kedisi olmadığı düşünülmelidir.
 • Bombay kedilerinin altın renkli ve badem şeklinde gözleri bulunmaktadır.
 • Bombay kedilerini siyah bir pantere benzetmek yanlış değildir.
 • Bombya kedilerinin atletik ve çevik bir vücutları vardır.

Bombay Kedi Davranışsal Özellikleri

 • Bombay kedileri zeki fakat eğitilmesi zor kedilerdir. Oyun oynamaktan çok hoşlanırlar ama belli bir kalıp içerisinde oynamaları ve öğrenmeleri oldukça zordur.
 • Sıcak ortamları severler. Bir kalorifer peteğinin yanında ya da yorgan altında uyumaktan keyif alırlar.
 • Bombay kedileri aktif ve hareketlidir. Bu nedenle yeni bir ortama ve kişilere kolayca alışırlar.
 • Sakin bir yapıları bulunduğu için apartman hayatına kolay uyum sağlarlar. Evde yalnız kalabilirler. Bu nedenle eve çok uğramayan kişiler için beslenilmesi uygundur.
 • Sosyal anlamda başarılıdırlar. Sakin yapılı oldukları için çocuklar ile iyi anlaşırlar. Aynı şekilde köpeklerle de iyi geçinebilirler.
 • Kucakta durmayı sevip sevmediğini söylemek zordur. Keyfine göre kucağa geldiği ya da keyfine göre kucakta durmayı istemediği günler olabilir. Etrafınızda mırıldanmaya benzer sesler çıkarabilir.
 • Yürüyüş yapmaktan hoşlanırlar. Evcil bir köpek gibi tasma takarak yürüyüşe çıkarmanız mümkündür.
 • Her ortama uyum sağlayabilirler. Bu kedileri hem eviniz hem de bahçeniz içerisinde kolayca besleyebilirsiniz.
 • Bombay kedileri bazı durumlarda sizden onay almayı bekler ve sizi dinleyebilir.
 • Bombay kedilerinin işitme duyuları oldukça gelişmiştir. Bu nedenle ani ve yüksek gürültülü seslerden rahatsız olurlar. İnsanlar için bir fısıldama Bombay kedileri için bir şimşek sesine eş değer olabilmektedir. Gürültülü ortamlardan uzak kalması önerilmektedir. Sessiz ortamlarda daha rahat olacaklardır.

Bombay Kedi Bakımı

Bombay kedilerinin bakımları son derece kolaydır. Bu nedenle haftada bir defa taranmaları yetmektedir. Bombay kedileri aşırı kirlenmedikleri sürece banyoya ihtiyaç duymazlar. Fakat suyu çok sevdikleri bilinir ve banyo sırasında mırıldandıkları görülür. Bombay kedileri aşırı yemek yemeye ve kilo almaya meyilli kedilerdir. Bu nedenle mama kaplarının sürekli dolu olması tehlikeli olabilir. Buldukları her şeyin tadına bakmak ve yemek gibi takıntıları bulunabilir. Bu kediler için uygun bir beslenme programı uygulamanız iyi olacaktır.

Bombay Kedisi Genel Sağlık Durumu

Bombay kedilerinde nadir de olsa nefes alma problemleri görülebilir. Aynı şekilde hipertromik kardiyomiyopati ve kalp yetmezliği yaşanabilir. Ayrıca diş eti iltihapları ve göz iltihabı da görülebilmektedir. Bu nedenle düzenli veteriner kontrollerinin yapılması ve aksatılmaması önemlidir. Böylece erken teşhis sayesinde tedavisi daha kolay olacaktır.

Bombay Kedisi Fiyat Bilgisi

Türkiye’de çok fazla Bombay kedisi bulunmaktadır. Bu nedenle yeterli fiyat bilgisine ulaşılmamaktadır. Tahmini olarak fiyatları 2 bin TL ila 5500 TL arasında değişebilmektedir. Sık karşılaşılan bir kedi türü olmadığı için yüksek fiyatlara sahip olması normal kabul edilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap