Mısır Mausu Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Mısır Mausu Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Mısır Mausu kedi ırkı, dünyadaki kedi ırklarının en eskisi olarak bilinmektedir. Mısır Mausu, Mısır’da bulunan kedilerin torunları olduğu düşünülmektedir. Bunun nedeni olarak ise, Mısır Mausu’nun Mısır kedileri ile olan benzerliğidir. Bu kedi ırkı ile ilgili bilgilere göre, Mısır Mausu’nun Mısır’da oldukça saygı gördüğü de bilinmektedir. Eski Mısır Dönemi’ndeki firavunların yanından ayrılmadığı rivayet edilen kedilerin aynı zamanda, firavunların mezarlarında bulunan kedi sembolleri ve çizimleri ile olan benzerlikleri de oldukça dikkat çekmektedir. Bir dönem bu kedi ırkının türü tehlikeye girmiş olsa da bazı ülkelerdeki yetiştiricilerin bir araya gelmesi ile Mısır Mausu’nun ırkı tekrar popüler olmuş ve 2006 yılında da kedi dernekleri tarafından bu ırk resmen kabul edilmiştir.

Mısır Mausu’nun Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde birçok kişi evlerinde kedi beslemektedir. Kedi beslemek, köpek beslemek kadar zahmetli bir bakım süreci gerektirmemektedir. Elbette kedilerinde kendilerine göre bir bakım ritüeli bulunmaktadır. Kedi sever kişilerin sayısı toplumumuzda oldukça fazladır. Evlerde beslenen kediler, kişilere hem yol arkadaşı hem de büyük bir enerji kaynağı olmaktadır. Mısır Mausu ırkına sahip kedilerde evlerde beslenilmesi tercih edilen kedi ırkları arasında yer almaktadır. Genel olarak Mısır Mausu’nun özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Mısır Mausu’nun oldukça hızlı koşabilme özelliği bulunmaktadır.
 • Mısır Mausu, oldukça zeki, akıllı ve sevecen karakterlere sahiptir. Bu nedenle bu kediler, sahipleri ile sürekli yakın olmaktan büyük bir mutluluk duymaktadır.
 • Diğer kedi türlerine göre Mısır Mausu suya karşı bir sempati duymaktadır. Sürekli su ile temas etmekten ve yıkanmaktan oldukça hoşlanırlar.
 • Mısır Mausu kedileri, orta büyüklükte ve atletik bir vücut yapısına sahiptir.
 • Mısır Mausu’nun kürkleri krem tonlarının üzerine siyah ve füme rengi desenlerden meydana gelmektedir. Bu kedilerin kürkleri leoparı oldukça andırmaktadır.
 • Mısır Mausu’nun gözleri genellikle sarı, yeşil ve kehribar tonlarındadır.
 • Mısır Mausu, avcılık özellikleri ile de ön plana çıkmaktadır.
 • Mısır Mausu, sosyal ve uyumlu bir kedi ırkı olarak bilinmektedir.
 • Mısır Mausu, eğitilmeye ve öğrenmeye açıktır.
 • Mısır Mausu, çok oyuncu ve orta derece olarak tabir edilecek seviyede hareketli canlılardır.
 • Mısır Mausu, gene olarak istek ve ihtiyaçlarını miyavlayarak sahiplerine belirtmektedir.
 • Mısır Mausu, sağlıklı beslenmesi ve düzgün bir ortamda bakılması ile ortalama olarak on beş yıl yaşayabilmektedir.

Mısır Mausu’nun Karakteri Nasıldır?

Kediler evlerde beslenen, oyuncu ve oldukça sevgi dolu hayvanlardır. Kedi sahiplerinin, kedilerine gösterdikleri ilgi onlara aynı şekilde geri dönmektedir. Avcılık iç güdüsü oldukça gelişmiş olan Mısır Mausu’nun karakteri genel olarak sevgi ve sadakat yönünde gelişmiştir. Sahibini mutlu etmek isteyen bu kediler, farklı oyuncakları sahiplerinin yatağına bırakır ve sahibinin de kendisini mutlu etmesini bekler. Mısır Mausu’nun yatağa bıraktığı küçük sürprizler onlara ödül mamaları verilmesi, bu kedilerin oldukça mutlu olmasını sağlamaktadır. Sahiplerine karşı büyük bir sadakat ile bağlı olan bu kediler, eve gelen yabancılara karşı oldukça temkinlidir. Kendileri istemediği sürece yabancılar ile herhangi bir iletişime geçirilemezler. Kolay eğitilebilen zeki ve akıllı bir kedi türü olan Mısır Mausu, sahibi ile sohbet etmekten de oldukça hoşlanmaktadır.

Mısır Mausu’nun Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Genel olarak kedilerin ev ortamında bakılması, köpeklere nazaran daha kolay olabilmektedir. Kediler, köpekler gibi gün içerisinde birkaç kez dışarı çıkartılma ihtiyacı duymamaktadır. Ancak kedilerin de gün içerisinde düzenli olarak oyun oynayarak enerjilerini atması gerekmektedir. Özellikle Mısır Mausu gibi avcılık yeteneklerine sahip bir kediye bakılıyorsa. Mısır Mausu’nun bakımı konusunda kedi sahiplerinin ilk dikkat etmesi gereken husus kedinin düzenli beslenmesidir. Protein ağırlıklı beslenmek, Mısır Mausu için en doğru seçim olacaktır. Oldukça hoş bir görünüme sahip olan kürklerinin haftada bir ya da iki kez taranması gerekmektedir. Tırnak bakımlarının düzenli olarak gerçekleştirilmesi de bu ırk için büyük bir önem taşımaktadır. Yemek alanının ve tuvalet alanının temiz olması, bu kedilerin mutlu olması için alınabilinecek en önemli tedbirler arasında yer almaktadır.

Mısır Mausu Nasıl Beslenir?

Beslenmesi için yüksek kaliteli ve proteinli bir diyetin tercih edilmesi gerekmektedir. Bu mama tercihinin yapılması, Mısır Mausu’nun kendilerini iyi hissetmeleri ve kişilik özelliklerini daha iyi sergileyebilmeleri adına oldukça önemlidir. Aktivite seviyesi yüksek olan bu cinsin ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılamaları için doğru bir beslenme programına sahip olmaları gerekmektedir. Ancak günlük ihtiyaç duyduğu besinden fazlası ile beslenmesi bu kedi ırkının, ileriki yaşlarında eklem sorunlarına da neden olabilecek obezite rahatsızlığına yol açar. Bu nedenle kedilerin doğru miktarda beslediğinden ve doğru programla beslendiğinden emin olunmalıdır.

Mısır Mausu Kedi Irkı Eğitimi

Bu kedi ırkının oldukça akıllı ve zeki olmasından dolayı daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu kedi ırkına bir şeylerin öğretilmesi için kesinlikle bağırma ve cezalandırma yöntemlerinin tercih edilmemesi gerekmektedir. Mısır Mausu, sahiplerinin kibar ve sakin bir ses tonu ile istedikleri şeyleri yerine getirebilmektedir. Kediyi yapmaması istenilen bir şey için uyarırken, kısık sesle ve sadece ‘hayır’ kelimesini kullanılmalıdır. Sahiplerinin isteklerini yerine getirmeleri durumunda ise kedilere küçük ödül mamaları verilerek, onların da mutlu olması sağlanmalıdır.

Safkan Mısır Mausu Nasıl Anlaşılır?

Mısır Mausu’nun safkan olup olmadığı tüy yapılarının ve renklerinin incelenmesi ile bazı fiziksel özelliklerinin kontrol edilmesi ile anlaşılır. Mısır Mausu kedilerinin leoparı andıran tüyleri, benekli yapılara sahiptir. Bu benekler, Mısır Mausu’nu diğer kedilerden ayıran en belirgin özellikleridir. Bunun yanı sıra bu kedi ırkının diğer önemli fiziksel özelliği ise, ön patilerinde beş, arka patilerinde ise dört adet parmakları olmalarıdır. Genel olarak safkan Mısır Mausu’nu ayırt edebilmek için bu kedi ırkının belli başlı fiziksel özelliklerinin bilinmesi oldukça yeterli olmaktadır.

Mısır Mausu Ne Kadar Yaşar?

Mısır Mausu kedi ırkı ömrü, bu kedilerin düzgün bakılması ve sağlıklı bir şekilde beslenmesi ile yaklaşık olarak on beş yıldır. Bu ırk genellikle oldukça sağlıklıdır.  Veterinerlerin önerdiği beslenme programı ile Mısır Mausu ile uzun ve sağlıklı bir hayat sürdürür.

Ayrıca Bakınız: Toyger Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap