Snowshoe Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Snowshoe kedi ırkı, beyaz ayaklarıyla dikkat çeken sevimli bir türdür. Bu kediler adlarını da ‘kar ayak’ kelime grubundan almaktadır. Bu kedi ırkının köklerinin, Siyam kedi ırkına dayandığı bilinmektedir. Snowshoe kedi ırkı, kendine özgü karakteri ve görünümü ile diğer kedilerden kolaylıkla ayrılmaktadır. Snowshoe kedi ırkı, 1960’lı yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilmeye başlanmıştır. Bazı kişilere göre özgün bir ırk olmadığı düşünülse de çok sevilen bu kedi ırkı; 1994 yılında Uluslararası Kedi Derneği tarafından kabul görülmüş ayrı bir ırk olarak kayıt altına alınmıştır. Özellikle yalnız yaşayan kişiler tarafından tercih edilir. Bu sevimli canlılar, sahiplerine olan özel ilgileri ile dikkat çekmektedir.

Snowshoe’nun Özellikleri Nelerdir?

Genel olarak kedi ırklarının kendilerine ait karakterleri ve fiziksel özellikleri bulunmaktadır. Bazı kedi ırklarında dişi ve erkek kediler farklı karakter özelliklerine de sahip olabilmektedir. Kişilerin kedi sahiplenmeden önce kediler ile ilgili genel bilgilere sahip olması, kedilerin bakımları adına oldukça önemlidir. Bazı kedi türleri evlerde uzun süre yalnız kalabilirken, bazı ırklar ise bu durumdan hiç hoşnut olmamaktadır. Bu önemli noktalar göz önüne alındığında Snowshoe kedi ırkı özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Showshoe kedileri, orta ırk kedi grupları arasında yer almaktadır.
  • Showshoe erkek kedileri genellikle 4 ile 5,5 kg arasında olabilirken bu durum dişi kedilerde daha az olabilmektedir.
  • Showshoe kedisinin tüyleri genel olarak krem renginin tonlarına sahiptir. Kulaklarının rengi ise, acı kahve bir renge sahiptir.
  • Showshoe kedilerinin gözleri ve gövdelerinin üzeri ise, kahverengi desenlere sahiptir.
  • Showshoe kedilerinin göz renkleri ise, mavidir.
  • Snowshoe kedilerinin göz yapıları orta büyüklükte ve oval bir görünüme sahiptir. Gözler kısık bir yapının aksine oldukça geniştir. Bu göz yapısı Snowshoe kedilerinin her zaman uyanık bir kedi izlenimi kazanmasına imkan vermektedir.
  • Snowshoe kedilerinin alınlarından başlayıp, ağız ve çeneye doğru devam eden ve gözleri arasındaki ters “V” deseni onlara benzersiz bir görünüm katmaktadır.
  • Showshoe ırkına ait kedilerin tüy yapıları, parlak ve yumuşak bir forma sahip olarak dikkat çekmektedir.

Snowshoe’nun Karakteri Nasıldır?

Snowshoe’nun karakteri, sevecen ve sıcak kanlı yapıları ile dikkat çekmektedir. Oldukça uysal bir karaktere sahip olan bu kedi ırkı, aile içerisindeki herkesle oldukça iyi bir şekilde geçinebilmektedir. Ancak kendisini besleyen ve daha çok ilgilenen aile bireyine karşı özel bir ilgiye sahiptir. Bu kişi ile sürekli vakit geçirmek isteyen Snowshoe kedilerinin dişilerinde bu özellikli daha baskın bir şekilde bulunmaktadır. Yalnız kalmaktan hoşlanmayan Snowshoe kedileri, ev içerisinde de sürekli sahibini takip etmektedir. Çocuklar ile arası oldukça iyi olan bu kedi ırkı, çocuklu aileler için özellikle tavsiye edilmektedir.

Snowshoe’nun Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Snowshoe’nun bakımı için diğer kedi ırklarında da olduğu gibi ilk olarak düzenli ve sağlıklı beslenmeleri büyük bir önem taşımaktadır. Snowshoe kedilerinin ağız ve göz bakımları da oldukça önemlidir. İltihaplı rahatsızlıklara yakalanabilen bu kedi ırkının, veteriner kontrollerinin düzenli olarak aksatılmadan gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Protein içerikli mamaların tercih edilmesi, bu kedilerin sağlıkları açısından en doğru karar olmaktadır. Düzenli veteriner kontrollerinde, veteriner hekimlerin belirleyeceği beslenme düzenine uyulması da bu kedi ırkının kalp ve böbrek hastalıklarına yakalanmasını büyük ölçüde engelleyecektir.

Snowshoe Nasıl Beslenir?

Snowshoe’nun beslenmesi ağırlıklı olarak protein içerikli kuru mama ve yaş mamalardan meydana gelmelidir. Bu unsurun haricinde Snowshoe kedi ırkının beslenmesi için özel bir ihtiyaçları bulunmamaktadır. Genel olarak günlük yemek dozlarının belli olması ve bu dozların aşılmaması, Snowshoe kedi ırkının obezite gibi rahatsızlıklara yakalanmaması için önemlidir.

Snowshoe Eğitimi Nasıl Verilir?

Snowshoe’nun eğitimi, bu kedi ırkının yüksek seviyelerdeki merak duygusundan yararlanılarak kolay bir şekilde verilebilmektedir. Hemen hemen her şeyi merak eden Snowshoe kedi ırkı, bu durumun oyun ve ödül sistemine çevrilmesi ile eğitilebilmektedir. Kıvrak bir zekaya sahip olan bu kedi ırkı, oyunları daha kısa sürede çözebilmek adına alternatif kısa yollar keşfedebilmektedir. Tuvalet eğitimi sırasında da zorluk yaşatmayan Snowshoe kedi ırkı, tırnak kesimi, göz ve ağız bakımı gibi durumlarda da sakinliğini koruyarak, sahibinin işini kolaylaştırmaktadır.

Safkan Snowshoe Nasıl Anlaşılır?

Snowshoe’nun safkan olup olmadığı, bu kedi ırkının belli başlı fiziksel özelliklerinin kontrol edilmesi ile anlaşılmaktadır. Snowshoe kedi ırkının safkan olup olmadığını belli eden en önemli özelliği, dört patisinin de beyaz renkte olmasıdır. Bu fiziksel özellik, Snowshoe kedi ırkına aittir ve safkanlığının anlaşılması için ilk kontrol edilmesi gereken ayrıntıdır.

Snowshoe Ne Kadar Yaşar?

Oldukça iyi bir ev arkadaşı ve hayat yoldaşı olan Snowshoe kedi ırkı ömrü, sevgi dolu bir yuvada, sağlıklı ve düzenli beslenme koşulları ile yirmi yıla yakındır. Snowshoe’ların uzun süre sahipleri ile birlikte yaşayabilmesi tamamen bakımları ve rutin sağlık kontrollerinin gerçekleştirilmesi ile mümkündür. Sağlıklı ve mutlu bir Snowshoe ile uzun yıllar bir hayatı paylaşmak mümkün ve oldukça eğlencelidir.

Ayrıca Bakınız: Mısır Mausu Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap