Himalayan Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Himalayan Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Himalayan kedi ırkı uzun boy ve mavi gözleriyle dikkat çeker. Yeni bir ırk olan Himalayan kedisi siyam ve persian kedilerinin birleşiminden oluşmuştur. İlk olarak Amerika’da keşfedilen bu kedi güzel gözleri ve uzun boylu dikkatleri üzerine çekmiştir güzelliğinden dolayı çiftleştirilerek burada üretimi yapılmaya başlanmıştır.

 İran kedilerinin alt türlerinden olan Himalayan kedileri basık suratlarıyla atalarına çekmiştir kabarık tüyleri ve mavi gözleriyle ilginç bir duruşa sahiptir.

1920’li yıllarda Persiyen kedilerinin birleşmesiyle ortaya çıkarılan bu kediler o kedilerin ayrı bir Himalayan ismini alması ise Himalayan tavşanlarına benzerliklerinden gelir.

Himalayan’ın Özellikleri Nelerdir?

Himalayan’ın özellikleri ataları olan Pers kedileri ile benzerlik gösterir.

 • Siyah ve Pers kedilerinin birleşiminden oluştukları için doğal bir ırk değildir. İnsanların çiftleştirilmesiyle oluşturulan suni bir ırktır
 • İsveç’te geliştirilmiş bir tür olsa da ataları İranlı kedilerdir
 • Orta bir iyiliğe sahip olan himalayan kedileri 3 ile 6 kilo arasındadır
 • Kürkleri beyaz gri kahverengi veya krem rengi olabilir bazı türlerinde ise iki renkli kediler bulunur
 • Uzun tüylü bu kediler bu kedilerin kuyruklarında kafalarında ve patilerinde siyah renkler bulunur bunu ataları olan siyam kedilerinden almışlardır.
 • Yüzleri ters kedileri gibi basıktır ancak basık olmayan yüzlü olan kediler de vardır küçücük kulakları ve yuvarlak mavi gözleriyle kedi türleri içerisinde en beğenilen türlerden biridir.

Himalayan’ın Karakteri Nasıldır?

Cins kediler içerisinde özel bir yeri olan Himalayan’ın karakteri oldukça uyumlu ve ev yaşamına yatkındır. Genel olarak karakteri:

 • Enerjik ve hareketli olan Himalayan kedileri yeri geldiğinde oldukça sakin ve sessiz bir duruş sergiler.
 • Zekaları ile ön plana çıkan Himalayanlar çok az miyavlayan sessiz kedilerdir.
 • Gürültü ve tedirgin ortamlarda durmaktan hoşnut olmayan Himalayanlar daha sakin ve huzurlu ortamları ararlar.
 • Onlarla iyi ilişkiler kuran Himalayanlar sahiplerinin onları kucağına almasına ve sürekli olarak okşamasına izin veren dost canlısı kedilerdir.
 • Sahipleri ile oyun oynamayı oldukça seven bu kediler gün içerisinde yalnız kaldıklarında bu durumdan hoşnut olmazlar.
 • Ciddi ve sinirli gibi görünseler de genel itibarıyla dost canlısı sevecen ve hassas kedilerdir.

Himalayan Kedi Irkı Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ağlayan kedileri bakım açısından zor kedilerdir bu durumu zorlaştıran etken ise uzun ve sık tüylerinin olmasıdır bu tüyler günde en az bir kere fırçayla fırçalanmalıdır aksi takdirde tüyler iç içe girerek düğüm olabilir.

Kedinin tüylerinin her gün fırçalanması tüy dökmesinin de engellenmesini sağlar. Kedi düzgün bir şekilde fırçalanmadığında hem deri sağlığı hem de tüy sağlığı tehlikeye düşer. Himalayan kedilerini ayda 2 kere yıkamak yeterli olur.

Atalarının karakterini IQ olarak oldukça hareketli olan bu kediler kedilerin daha rahat bir hayat yaşaması ve eğlenmesi adına kedi oyuncakları ile oynamaları gerekir. Çok zeki oldukları için alınan oyuncaklarla zeka oyunları oynayabilirler.

Sahipleri ile oynadıkları oyunlarda gün içerisindeki keyif alacakları için yalnız bırakılmamaları gerekir. İlgiyi seven bu kediler sahiplerinin kucağına giderek kendilerini sevdirme eğilimi gösterirler. Sahiplerine olan bağlılıkları onlarda kıskançlık yaratır.

Kıskanç olan Himalayan kedileri eve başka bir evcil hayvan alınmasını kabul etmezler. Eğer eve başka bir evcil hayvan alınacaksa henüz Himalayan yavruyken bu yapılmalıdır. Kedinin yaşının küçük olması bu durumu daha kolay sindirmesine yarar.

Himalayan’ın bakımı karakterinin uysallığına bağlı olarak kolay bir şekilde yapılabilir. Gününün tamamını dışarıda geçiren biri için Himalayan kedisi doğru bir tercih değildir.

Himalayan Nasıl Beslenir?

Himalayan kedileri cinsiyetlerine ve yaşlarına göre farklı kilolarda olabilirler. 3 ile 6 kilo arasında değişen kedilerin ağırlıkları yüksek değildir. Aşırı yeme eğilimi göstermeyen bu kediler sık sık ancak az miktarda yemek yemek isterler.

Himalayan Eğitimi Nasıl Verilir?

Himalayan’ın eğitimi verilirken bazı zorluklar yaşanabilir. Genellikle kendi kafasına göre yaşayan Himalayan kedileri verilen komutları her zaman anlamamakta veya anlamak istememe eğilimindedir.

Eğitim verilirken kedinin yavru olmasına dikkat edilmelidir. Yavru bir Himalayan’a tuvalet eğitimi, tüy bakımı, diş fırçalaması ve tırnak bakımı eğitimi verilirken sabır ve hassasiyet gösterilmelidir. Bu şekilde eğitim daha kalıcı olur.

Safkan Himalayan Nasıl Anlaşılır?

Kedinin safkan olup olmadığı hem dış görünüş hem de davranışları ile belli olur. Himalayan’ın safkan olup olmadığı tüy yapısına ve rengine bağlı olarak anlaşılabilir. Kedilerde davranışlar ve fiziksel özellikler atalarıyla benzerlik gösterdiğinde safkan olduğu anlaşılır.

Ancak kedi kendi türünün dışında hareket eder ve fiziksel olarak da farklı boyutlara gelirse bu ırkın karıştığı anlamına gelir. Özellikle kedilerde tüy renkleri bu konuyla ilgili gerçek bilgileri verir.

Himalayan Ne Kadar Yaşar?

Himalayan kedileri diğer kedi ırklarında olduğu gibi sağlıklı yaşam koşulları ve sağlıklı beslenme ile daha uzun yaşayabilirler. Kedinin uzun yıllar sağlıklı yaşaması için uygun yaşam koşulları sağlanmalıdır.

Ancak Himalayan kedi ırkı ömrü ortalama olarak 9 ile 15 yıl arasında değişir. Bu aradaki fark kedinin bakım koşullarına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Ayrıca Bakınız: Chinchilla Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap