Habeş Kedi Cinsi Özellikleri Ve Bakımı

Habeş kedi ırkı hem dış görünüşü hem de eşsiz karakteri ile dünyanın en sevilen kedi ırklarından biri. Dünyada uzun süredir popülerliğini korurken ülkemizde de son yıllarda tanınmaya başlanmıştır. Habeş kedisi çok enerjik ve zeki kedilerdir. Yüksek yerlere tutkun olduğunu söylemek yanlış olmaz. Habeş kedisi ilk olarak İngiltere’de ortaya çıkmıştır. 19. Yüzyılda Kuzey Afrika’da görevli olan İngiliz askerlerinin evlerine Habeş kedisi yavruları ile döndükleri düşünülmektedir. Habeş kedisinin dünyaya yayılması İngiltere’de başlamıştır. 1919 yılında ise Habeş Kedi Kulübü kırılmış ve Habeş ırkı resmi olarak da tanınmıştır. 2008 yılında ünlü kedi genetikçisi Dr. Leslie Lyons tarafından yapılan araştırmalar sonucunda Habeş kedi ırkının hem Batı ve Güneydoğu Asya ırkları hem de Avrupa ırkları ile ortak genetik özellikler taşıdığını belirlenmiştir.

Habeş Kedi Cinsi Fiziksel Özellikleri

  • Habeş kedileri ortay boylu ve ince kemikli kedilerdir. Kafaları üçgenimsi yapıdadır ve büyük kulaklara sahip oldukları bilinmektedir.
  • Habeş kedisinin gözleri büyüktür ve birbirinden ayrı durmaktadır. En belirgin özellikleri ise gözlerinin altında bulunan çizgilerdir. Gözleri altın sarısı ya da yeşil tonlarında.
  • Küçük bir kedi olarak kabul edilmektedir. Ortalama 4,5-5 kilogram ağırlığında olurlar. Kaslı bir vücutları vardır. İnce bacaklara ve küçük patilere sahiptirler. Bu nedenle de narin ve kibar bir görünümleri vardır.
  • Tüy yapısı orta uzunlukta ve yoğundur. Kürkleri genellikle kahverengi, kızıl ve mavidir. Bazı Habeş kedilerinin açık, bazılarının ise koyu çizgileri bulunmaktadır.

Habeş Kedi Cinsi Davranışsal Özellikleri

  • Diğer kedi cinslerine kıyasla oldukça aktif hayvanlardır. Yüksek yerler tırmanmak ve zıplamak gibi çok sevdikleri özellikleri bulunmaktadır. Avcılık özelliklerinin çok gelişmiş olduğu bilinmektedir. İngiltere’de bulunan pek çok sarayda fare yakalama görevi yaptıkları bilinir.
  • Karakterleri gereği de yüksek alanlarda durmaktan hoşlanırlar. Çoğu zaman onlara perde, dolap ve kapı üstlerinde rastlamanız mümkündür.
  • Köpeklerle ve çocuklarla iyi anlaşabilirler. Hamster ve papağanlarla da iyi anlaştıkları bilinir. Pencere önünde kuşları izlemekten keyif duyarlar.
  • Kucakta durmak ve sürekli ilgi göstermek Habeş kedilerine göre değildir. Kendini sevdirmek istediğinde sahibinin yanına gitmesini beklemek gerekir.
  • Öğrenme kapasiteleri yüksektir ve kısa sürede kolayca eğitilebilirler. Her durumu oyuna çevirmek ve eğlenmek onların karakterinde vardır. Sürekli aktif ve hareketli oldukları için sürekli onları meşgul edecek bir şeylere ihtiyaç duyarlar.

Habeş Kedi Cinsi Bakımı

Habeş kedilerinin zor bir bakım rutini bulunmamaktadır. Kısa tüylü oldukları için aşırı tüy dökmekleri söylenebilir. Tüy bakımı için haftada bir taranmaları yeterli olacaktır. Su ile araları iyi olmadığı için banyo yapmalarını sağlamak zorlayıcı olabilir. Diş bakımlarının hergün yapılması önerilmektedir. En azından haftada bir yapılması kesinlikle gereklidir. Tırnaklarının 15 günde bir kesilmesi yetecektir. Gözlerinde oluşan çapakların temizliğini sağlamak için nemli bir bez yardımıyla gözlerini silebilirsiniz. Oyun oynamayı seven kediler oldukları için oyuncaklarının her zaman temiz olması önemlidir. Aksi halde çeşitli hastalıklara yakalanabilirler.

Habeş Kedi Cinsi Genel Sağlık Durumu

Çoğu Habeş kedisinin inek sütüne karşı alerjisi bulunmaktadır. Fakat Habeş kedileri peynir ve salam yemekten çok hoşlanırlar. Rahatsızlanmasının önüne geçebilmek için sütten uzak durmalarını sağlamalısınız. Bazı Habeş kedilerinde piruvat kinaz eksikliği görülebilir. Bu hastalık kedilerin kan hücrelerine enerji sağlayan enzim üretimleri ile ilgili bir sorundur. Bu rahatsızlığa 6 aydan 12 yaşlarına kadar rastlamaları mümkündür. Belirgin bir semptomu olmadığı için kedinizin düzenli veteriner kontrollerini aksatmamanız önemlidir. Sağlıklı bir Habeş kedisi ortalama 9-15 yıl yaşayabilir. İyi bir bakım sağladığınızda 20 yıla kadar yaşayabildikleri bilinmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap