Foldex Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Foldex Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Foldex kedi ırkı nadir kedi ırklarından biridir. Exotic Fold olarak da bilinen Foldex’in ana vatanı ise Kanada’nın Quebec eyaletidir. Şu anda Foldex kedi ırkı sadece Canadian Cat Association tarafından tanınmaktadır. Yuvarlak yüzlü, kısa bacaklı ve kıvrık kulakları ile oldukça sevimli bir görünüme sahip olan Foldex, birçok kedisever tarafından sahiplenilmektedir.

Foldex Kedi Irkı Özellikleri Nelerdir?

Foldex kedi ırkı ilk olarak Kanada’nın Quebec eyaletinde ortaya çıkmıştır. Scottish Fold ile Exotic Shorthair kedi ırkının melezleştirilmesi ile üretilmektedir. Kulaklarının orta derece kıvrımlı yapısı en dikkat çekici özelliğidir. Fiziksel özellikleri ve karakteri ile birçok kedi türünden ayrılmaktadır. Sahip olduğu bu özellikler Foldex kedileri birçok açıdan özel kılmaktadır. Nadir bir kedi ırkı olarak da tanımlanmaktadır.

Foldex kedilerin genel özellikleri hem fiziksel yapıları hem de karakter özellikleri ile sıralanabilir. Foldex’in özellikleri kısaca şu şekildedir:

 • Kısa bacaklı bir kedi cinsidir.
 • Kıvrık kulak yapısına sahiptir.
 • Fiziksel olarak orta büyüklüktedir.
 • Gözleri çok yönlü ve tamamen açık şekildedir.
 • Küçük ve düz uçlu kulaklara sahiptir.
 • Kısa ve uzun tüyler arasında değişken bir tüy yapısına sahiptir.
 • Yoğun ve yumuşak bir tüy dokusuna sahiptir.
 • Aktif ve son derece neşeli kedilerdir.

Foldex’in Karakteri Nasıldır?

Fiziksel olarak ağır ve zor harekete edecek gibi bir görünüme sahip olmalarına karşın Foldex kediler oldukça çeviktir. Oldukça zeki ve neşeli olmasıyla kendilerini herkese kısa sürede sevdirmeyi başarmaktadır. Genelde sessiz bir kedidir. Agresif davranışları görülmeyen bu kediler, sakin görünümlerinin altında oldukça hareketli bir karakter taşımaktadır.

Foldex kedi ırkının fiziksel özelliklerinin dışında karakter özellikleri de onları diğer pek çok kedi ırkından ayırmaktadır. Foldex’in karakteri ise kısaca şöyle sıralanabilir:

 • Sevimli kişilileri ile oldukça tatlıdır ve kendini sevdirmeye bayılırlar.
 • Oldukça zekidir.
 • Hareketli ve aktif bir yapıya sahiptir.
 • İnsanlarla ve diğer canlılar ile iyi anlaşırlar, agresif davranışları yok denecek kadar azdır.
 • Sahiplerine son derece bağlıdır ve ilgi görmeyi seveerler.

Foldex’in Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Evde bakılmaya uygun bir kedi olan Foldex, tam bir aile kedisi olarak öne çıkmaktadır. Hareketli ve aktif yapıları sayesinde insanlarla iyi anlaşır ve kendini sevdirmeyi başarmaktadır. Yuvasına ve sahiplerine bağlılığı dikkat çekici bir özelliğidir. Diğer tüm kedilerin bakımında olduğu gibi Foldex kedilerin de evde bakımında birçok detaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bakımı konusunda sahiplerini yormayan bir kedi olan Foldexlerin beslenmesi son derece önemlidir. Özellikle fiziksel özellikleri nedeniyle obeziteye yatkın olması doğu ve kontrollü bir şekilde mama tercihlerinin yapılmasını gerektirmektedir. Foldex’in bakımı sırasında insanların tükettiği gıdalardan uzak durmaları önerilmektedir. Beslenmesine dikkat etmek ve düzenli aşılarının yaptırılmasının dışında evde bakımı için zorlayıcı unsurlar bulunmamaktadır.

Foldex Nasıl Beslenir?

Foldex kediler çabuk kilo almaya ve obeziteye meyilli kedilerdir. Bu nedenle beslenmelerine dikkat etmek Foldex bakımında en önemli unsur olacaktır. Foldex başta olmak üzere diğer tüm kedilerde de mama tercihi hem genel sağlıklarının hem de tüy sağlığının korunmasında birincil etken olacaktır.

Foldex kediler kesinlikle insanların yediği yiyeceklerden tüketmemelidir. Kaliteli mama marklarının Foldex kediler için özel olarak üretilen ve hayvansal içerikli mamalarının tercih edilmesi gerekecektir. Foldex’in beslenmesi için ayrıca kedinin yaşına ve kilosuna göre bir beslenme programı da uygulanmalıdır. Aşırı kilo almaya yatkın fiziksel özelliklere sahip olması nedeniyle Foldex kedi beslenmesine oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir.

Foldex Kedi Irkı Eğitimi Nasıl Verilir?

Foldex kediler oldukça zeki ve aktif canlılardır. Bu nedenle sahipleri veya diğer canlılar ile kolay yum sağlayabilirler. Oyun oynamayı seven Foldexler, diğer kedi türlerine göre çok daha rahat bir şekilde eğitilebilir. Genel itibariyle kedi eğitimi zor olsa da Foldex bu konuda basit görevleri yerine getirme başarısına sahiptir.

Foldex kediler kolayca tuvalet eğitimi alabilir. Sadece belirlediğiniz alanlara tuvaletlerini yapacaklardır. Tasmalı yürüyüş eğitimi de yavruluk döneminden itibaren verilebilir. Keskin zekası sayesinde eğitim verilebilen nadir kedi ırklarından olması da Foldex’i özel kılmaktadır. Foldex’in eğitimi yavruluk döneminden itibaren başlayarak başarılı şekilde verilebilir.

Safkan Foldex Nasıl Anlaşılır?

Foldex’in safkan olup olmadığını anlamak için fiziksel özellikleri ve karakterine bakılması gerekecektir. Scottish Fold, Exotic Shorthair, American Shorthair ve İran kedileri Foldex cinsinin ataları olarak kabul edilmektedir. Kendine has fiziksel özellikleri ile kolayca ayırt edilen Foldex’in kürkleri fakrlı renklerde olabilir. Çizgili tüylerinin yanında tek renk ve birkaç renkten oluşan desenli yapıda görülmektedir. Kısa bacakları ve kulakları Foldex’in safkan olup olmadığı konusunda fikir vermektedir.

Foldex Ne Kadar Yaşar?

Foldex kedi ırkının ortalama yaşam süresi 12 ila 15 yıl arasında değişmektedir. Diğer pek çok kedi türü gibi uzun ömürlüdür. Düzenli aşılarının yaptırılması, beslenmesine dikkat edilmesi ve bakımı için uygun ortamın sağlaması ile uzun yıllar ailenizin bir üyesi olarak yaşamlarını sürdüreceklerdir. Folex kedi ırkı ömrü bu yönüyle oldukça uzundur.

Ayrıca Bakınız: Yavru Kedilerin Ergenliğe Girmesi Ne Zamandır?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap