Mojave Spotted Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı

Mojave Spotted Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Mojave Spotted kedi ırkı ismini çöl kedisi olma özelliğinden alır. Amerika’da keşfedilmiş olan bu kedi ırkı Kaliforniya’da bulunan ve Mojave adı verilen bir çölden bu ismi alır. Doğal yaşam alanları keşfedildiğinde tarih 1980 yılını gösteriyordu. Ardından 1984 yılında evcilleştirme çalışmaları yapılmış ve insanlarla beraber yaşamaya başlamıştır.

Mojave Spotted Kedi Irkı Özellikleri Nelerdir?

Mojave Spotted kedi ırkının başlangıçta vahşi bir yapıda olduğu biliniyor. Oldukça iri ve çok katmanlı bir kürk yapısına sahiplerdir.

  • Sakin yapıdadırlar.
  • Refleksleri oldukça gelişkin ve dinamiktir.
  • Her ne kadar eğitilme sürecine olumlu yaklaşsalarda yapıları ve karakterleri eğitim alabilmelerini zorlaştırıyor.
  • Avcı özelliğine sahiplerdir.
  • Suyu severler.
  • Kapalı mekanda kalmaktan hoşlanmazlar.

Mojave Spotted’nin Karakteri Nasıldır?

Genellikle Mojave Spotted’nin karakteri sadece uyku anlarında sakindir. Bunun dışında oldukça enerjik bir yapıya sahiplerdir. Vahşi doğaya yatkın tabiatları nedeniyle özgürlüklerine düşkündürler. Belirli bir mekanda kapalı kalmaktan hoşlanmaz ve çok fazla ev ortamında bırakılırsa depresyona girebilirler. Aynı ev ortamı içerisinde farklı evcil hayvanlarla beraber bulunamazlar. Her zaman için özgür olmak onların tabiatında vardır. Daha çok bahçeli bir evde rahatlıkla bakımı sağlanabilecek bir kedi türüdür. Karakterlerindeki avcılık özelliği etrafta kendilerinden ufak canlıların bulunmasına karşı etkin bir ortam sunar. Renkli olarak başka canlıları yakalamaktan avcılıktan oldukça hoşlanırlar. İnatçı bir karakterleri bulunur. Kişinin oyun oynama isteğine cevap vermeyebilir. İstediği zaman hareket halindedir istediği zaman ise olduğu yerde uyuyup kalabilir.

Mojave Spotted’nin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Mojave Spotted’nin bakımı oldukça zordur. Vahşi bir tabiata sahip oldukları için yavruyken sahiplenmesi önerilir. Katı bir eğitim sürecinden geçirmek doğru değildir. Tırnak bakımının düzenli olarak yapılması gerekir. Suyu sevdikleri için rahatlıkla banyo yaptırılabilir. Şampuanlar ile tüylerinin bakımını yapabilmek mümkündür. Bakım sürecinde diğer kedilerin aksine tüyleri daha kısa olduğu için rahatlıkla taranabilir. Aşırı tüy dökme durumu yaşanmadığı için haftada bir kez tüylerini taramak yeterlidir. Sağlıklı bir gelişim süreci için özellikle mevsim geçişlerinde tüy dökümü sürecini pekiştirecek özel bir tarakla rutin olarak taranmaları önemlidir.

Mojave Spotted Kedi Irkı Nasıl Beslenir?

Mojave Spotted’nin beslenmesi tabiatlarına uygun bir şekilde bağımsız olarak gerçekleşir. Daha çok kendinden küçük kemirgenlere, kaplumbağa, tavşan, balık, fare ve benzeri küçük canlılar ile beslenirler. Etobur canlılardır. Evde beslendiğinde kullanılabilir. Doğasına uygun en az haftada bir kez tavuk ya da balık verilebilir. Kilo almaya yatkın tabiatları çok beslendiğinde obezite sorunu ile karşılaşmasına neden olabilir. Farkında olmadan rutinde kullanılan mamanın değiştirilmesinden kaynaklı olarak tüy dökme problemi yaşamaya başlayabilirler. Protein açısından zengin olan ürünler özellikle içerisinde lif barındıran gıdalar tercih edilebilir. Bu kedi ırkının beslenme sürecinde günlük hareket kabiliyeti göz önünde bulundurulmalıdır. Gerekli görüldüğünde doğru beslenme rutinlerini belirleyebilmek için veterinerden destek alınabilir.

Mojave Spotted Eğitimi

Özellikle Mojave Spotted’nin eğitimi pek kolay değildir. Her ne kadar dışa dönük bir mizacı bulunsa da her zaman için bağımsız hareket edebilmeyi ister. Eğitebilmek için genellikle zorlamadan etrafta ona uygun eğitici araçları bulundurarak sürece başlanır. Bağımsız bir kedidir. Dış mekanda olma isteği yüksektir. Eğitebilmek pek kolay değil. Ancak yavruyu kendi evlat edinildiğinde ödül mamaları sayesinde eğitim süreci desteklenir. Bu ırka yönelik eğitim verilmek istendiğinde kedilere uygun tırmanma direği, özel komut verilir. Oyuncak eşyalar ve benzeri farklı materyaller kullanılarak eğitim süreci hassas bir şekilde tamamlanır. Bu ırkı donuk komutlar ile ehlileştirmeye çalışmak eğitim sürecinde katı bir tutum izlemek istenen geri dönüşü sağlamaz. Çok hareketli ve insan canlısı olması göz önünde bulundurulduğunda bulunduğu ortamda muhakkak ki keyifli vakit geçirebileceği ve bu süreçte eğitilebileceği interaktif bir oyuncak bulunmalıdır.

Safkan Mojave Spotted Nasıl Anlaşılır?

Mojave Spotted’nin safkan olup olmadığı yapılan araştırmaların sonuçları ortaya koyuyor. Bu kedi ırkı 1980 yılında Mojave çölünde keşfedilmiştir. Koloni halinde yaşadıkları da biliniyor. Safkan olup olmadıklarını anlayabilmek için atalarından ayırıcı cinsten olup olmadığı incelenebilir. Bunun dışında farklı kedi türleri ile melezleme özelliğini içerir. Mojave Spotted soyunun korunabilmesi için bu şekilde bir yöntem izlenir. Benekli alacalı bir vücut yapısına sahiptir. Dışarıdan bakıldığında daha çok kısa tüylere sahiplerdir. Ancak boyutları oldukça büyüktür. Tüylerinin rengi kestaneye yakın daha çok altın kahverengi, gümüş ya da kömür rengine çalar.

Mojave Spotted Ne Kadar Yaşar?

Mojave Spotted kedi ırkı ömrü 18 yılı bulur. Bazı durumlarda uygun yaşam koşulları sunulduğunda daha uzun ömürlü oldukları görülür. Düzenli olarak bakımı ve temizliği yapıldığında aylık sağlık kontrollerinden geçirildiğinde ömürlerinin 20 yıldan daha uzun olduğu da biliniyor. Burada yaşamını daha da uzatabilmek için düzenli bir besin rutinine geçiş yapılması gerekiyor. Yaşamları boyunca herhangi bir şekilde kalıtsal olarak ömürlerini kısaltan bir hastalığa sahip değillerdir. Fakat bu kedi ırkı anomali adı verilen yaygın bir hastalığa yakalanabilir. Bu hastalık parmaklarda şekil bozukluğu ile tezahür eder. Bu tarz bir hastalık süreci ile karşılaşmamak için düzenli olarak rutin muayeneleri göz ardı edilmemelidir.

Ayrıca Bakınız: Napolyon Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap