Napolyon Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Napolyon Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Napolyon kedi ırkı İran ve Munchkin kedi ırklarının bir melezidir. Minuet adıyla da bilinen Napolyon kedi cinsi, Uluslararası Kedi Derneği (TICA) tarafından yerli melez olarak nitelendirilmektedir. Mevcut iki farklı yerli ırk arasında kasıtlı olarak çapraz melezleme ile üretilen bir kedi ırkıdır. Kısa boylu oluşuyla Napolyon Bonapart’a atıfta bulunmak için Napolyon kedi ismiyle de anılmaktadır.  

Napolyon Kedi Irkı Özellikleri Nelerdir?

Minuet ya da Napolyon kedisi, sevimli görünümü ve kendine has yüz ifadesiyle öne çıkmaktadır. Kısa boylu, uysal ve uzun tüylü bir yapıya sahiptir. Genel özellikleri itibariyle bu kediler cüce boylu kedi sınıfında yer almaktadır. Birçok kedi ırkına göre nispeten daha yeni bir ırk olarak ortaya çıkarılmıştır. Sevimliliğini ve uzun tüylerini İran kedisinden alan Minuet, cüceliğini ise Munchkin kedisinden almaktadır. Napolyon Kedisi’nin özellikleri ise kısaca şöyledir:

  • İran ve Munchkin kedisinin melezidir.
  • Kısa bacaklı, cüce bir kedidir.
  • Sevimli ve ayırt edici bir yüze sahiptir.
  • Yanakları hafif dışa çıkıktır.
  • Genelde orta ile küçük, uçları yuvarlak ve ayrı kulaklara sahiptir. Kulak arası mesafe yaklaşık 1,5 kulak genişliğindedir.
  • İri taneli, parlak ve küçük, yuvarlak kafada sevimli bir yüz ifadesi yapan gözlere sahiptir.
  • Vücuda orantılı, düz ve orta boyda bir kuyruk yapısına sahiptir. Kalın başlayarak uçlara doğru incelen bir forma sahiptir.
  • Kısa ve uzun tüylü olmak üzere iki farklı kürk yapısına sahip olabilir.
  • Gri, saf beyaz, sarman gibi birçok farklı renge sahip olabilirler.

Napolyon Kedisi’nin Karakteri Nasıldır?

Doğal bir kedi cinsi olmamasına rağmen karakter itibariyle diğer pek çok kedi ırkı ile benzerlik göstermektedir. Oyun oynamayı severler ve kısa bacaklarına rağmen güçlü ayaklarıyla atik şekilde hareket edebilirler. Arka bacakları ön bacaklarından biraz daha uzun olduğu için rahatça tırmanabilmektedir.

Atalarından biri İran kedisi olduğu için uysal ve uyumludur. İnsanlarla iyi anlaşsa da sadece tek bir sahibi ile yakın bağlar kuracaktır. Enerjik, hareketli ve oyun oynamayı seven bir karaktere sahiptir. Napolyon Kedisi’nin karakteri genel hatları ile eğlenceli, oyuncu ve sevecen olarak tanımlanmaktadır.

Napolyon Kedisi’nin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Napolyon Kedisi’nin bakımı kapsamında özellikle tüyler son derece önemlidir. Tüyleri sık olduğu için düzenli olarak taranması gerekecektir. Haftada en az 1 kez tarayarak tüy ve deri sağlığının korunmasında yardımcı olabilirsiniz. Tüy bakımının yanı sıra tırnak bakımlarının da ihmal edilmemesi gerekir. Özellikle eşyalara veya size oyun oynarken zarar vermemeleri açısından tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi gerekmektedir.

Napolyon Kedisi’nin bakımı sırasında ayrıca mama tercihleri de çok önemlidir. Kedi sağlığının korunmasında en önemli etken beslenme olduğu için mutlaka doğru mamaların tercih edilmesi gerekecektir. Kedinin yaşına ve günlük ihtiyacına uygun olarak diyet programı belirlenmelidir.

Napolyon Kedisi Nasıl Beslenir?

Tüm kedilerde olduğu gibi Napolyon Kedisi’nin de genel sağlığının korunması ve gelişiminin desteklenmesi için mutlaka mama tercihinin özenle yapılması gerekecektir. Bu kapsamda tercih edilecek mamaların kalitesi ve besin değerleri önemlidir. Hayvansal gıdalarla beslenecek kediniz, protein açısından zengin ve karbonhidrat açısından düşük değerli mamalar tercih edilebilir. Kilo almaya müsait bir yapısı nedeniyle günlük ihtiyacının doğru şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Yaş ve kuru mama ile beslenmeleri mümkündür. Napolyon Kedisi’nin beslenmesi için kaliteli mama markalarının ürünleri tercih edilmelidir.

Napolyon Kedisi Eğitimi Nasıl Verilir?

Napolyon Kedisi’nin eğitimi diğer birçok kedi türünde olduğu gibi zordur. Kediler doğası gereği tuvalet eğitimlerini kolayca alabilmektedir. Kedinizin kendi kumuna tuvaletini yapması için yavruluk döneminden itibaren tuvaletin kolay erişilebilir alanlara koyarak belirlediğiniz alanlarda tuvaletlerini yapmaları mümkündür. Napolyon Kedisi’nin eğitimi için ödül sistemi tercih ederek bazı alışkanlıklar kazanmalarını da sağlayabilirsiniz.  

Safkan Napolyon Kedi Irkı Nasıl Anlaşılır?

Napolyon Kedisi kendine has fiziksel özellikleri ve karakteri ile kolay ayırt edilebilir. Tüy yapısı, bacak yapısı ve yüz hatları temel belirleyici unsurlar arasında yer almaktadır. Kısa ve uzun tüylü olmak üzere iki farklı kürk yapısına sahip olabilir. Kısa tüylü kedilerde yoğun ve yumuşak tüyler dikkat çeker. Uzun tüylü Napolyon kedilerinde ise yumuşak fakat kalın bir kürk yapısı görülmektedir. Napolyon Kedisi’nin safkan olup olmadığı bacak yapısıyla ve yüz ifadesiyle de anlaşılır. Cüce kedi ırkları arasında yer alan Napolyon Kedisi, İran kedisi kadar olmasa da basık bir yüz ifadesine sahiptir.  

Napolyon Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Napolyon Kedisi’nin ortalama yaşam süreleri genelde 9 ila 15 yıl arasında değişmektedir. Birçok kedi cinsinin yaşam süreleri ile benzer uzunlukla yaşamlarını sürdürebilmektedir. Kedi bakımlarının uygun koşullarda yapılması, düzgün beslenmesi ve yeterli ilginin gösterilmesi ile uzun yıllar ailenizin bir üyesi olarak size eşlik edecektir. Napolyon Kedisi kedi ırkı ömrü çeşitli hastalıklara bağlı olarak da kısalabilir. Genelde bu kedi ırkının kalp yetmezliği sorunları yaşadıkları görülmektedir. Ayrıca şiddetli ağrılı siringomiyeli, kemik ve kalça displazisi gibi sorunlar da görülebilir.

Ayrıca Bakınız: Khao Manee Kedi Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap