Gri Kedi Cinsleri Fiyatları Ve Özellikleri

Gri kedi cinsleri fiyatları son zamanlarda oldukça ilgi gören kediler arasındadır. Gri kedi cinsleri arasında da birçok farklı cins bulunduğu bilinmektedir. Her gri kedinin nereden geldiği ve türü farklıdır ama renkleri ortaktır. Kedi cinsleri farklı fiziksel ve karakteristik özelliklere sahip olmaktadır. Gri kedi cinsleri renkleri ile popülerlik kazanmış olsa da aslında farklı birçok özellikleri de bulunmaktadır. Bazı kediler çok sakin, bazıları ise tam bir oyuncu kişiliğe sahip olabilirler. Gri kediler çeşitli özellikleri sebebiyle en çok sahiplenilmek istenen kediler arasındadır. Gri renk, kedilerde gizem ve içe dönüklük havası uyandırmaktadır. Bu nedenle de kediler için ideal ve karakter yapılarına uyumlu bir renktir.

Gri Kedi Cinsleri Fiyatları Ve Özellikleri

1) Chartreux: En Gri Kedi

İlk olarak, 13.yy’da Fransa.2da bir dağın başındaki manastırda görülmüştür. Kutsal kabul edilmiş ve efsane kedi olarak isimlendirilmiştir. Chartreux kedilerinin Afrika’da yaşamış olan gri kediler soyundan geldikleri söylenmektedir. Fakat bilimsel bir kanıta ulaşılmamıştır. Kalın, gür ve küllü gri renk tüyleri bulunmaktadır. Ayrıca mat gri, parlak gri ve parlak mavi gibi renkleri de görülmektedir.

2) Russian Blue

1860 yılında Kuzey Avrupa’da görünmüştür.Dünya savaşının ardından Amerika’ya ve İngiltere’ye getirilerek nüfuslarının artması sağlanmıştır. Rusya doğumlu oldukları bilinmektedir. Fakat popülerliğini İngiltere’de kazandığı söylenebilir. Katıldığı kedi şovlarında yabancı mavi ismini almış ve oldukça ünlenmiştir. Tüyleri buğulu gri ve kısadır. Büyük ve dik kulakları bulunmaktadır.

3) British Shorthair

Uzun süre fare ve haşerelerin avlanılmasında kullanılmıştır. Yüzyıllar önce Roma halkının bulduğu düşünülmektedir ve İngiltere’ye de avcı olarak getirilmişlerdir. Oldukça gür, kısa ve kalın telli tüyleri bulunmaktadır. İri ve bal rengi gözleri vardır. Orta boy kulakları olmasaydı tam bir tüy yumağı şeklinde suratı olabilirdi. British Shorthair sahiplenme isteyenler hayallerindeki gri kediye kavuşabilirler.

4) Maine Coon: Kül Rengi

Amerika’nın en favori kedilerinden biridir. Kökenleri tarihi tahmin edilemeyecek kadar eski zamanlara dayanmaktadır. Tahmini olarak Kuzey Doğu Amerika’da ki denizcilerin bulup getirildikleri söylenmektedir. Gür, uzun, temiz ve parlak tüyleri bulunmaktadır. Sivri ve dik kulakları ile birlikte hafif çekik gözleri bulunmaktadır. Kaslı vücudu sayesinde hem kuvvetli hem de bir nebze ürkütücü görünmektedir.

5) Scottish Fold

1960’da William ve Marry Ross adında kedi yetiştirici bir çift tarafından keşfedilmiştir. Scottish Fold gri kediler arasında en meşhur olanıdır. Genellikle gri renkte görünse de kahverengi, tekir ve turuncu tonlarında tüyleri de bulunabilir. Kulaklarının içe kıvrık oluşu ırkının en belirgin özelliğidir. Altın, bakır ve yeşil tonlarında göz renklerine sahip olabilirler.

6) Scottish Straight

Scottish Fold ve British Shorthair kedilerinin laboratuvar ortamında çiftleştirilmesi ile meydana gelmişlerdir. Ortaya çıkan yavru dik kulaklı ise Scottish Straight olduğu söylenebilir. Koyu ya da açık gri renklere sahip olabilirler. Nadir olarak siyah ve beyaz renklerde de görülebilirler. Kimi kalın, kmi ise kısa ve ince tüylü olabilir.

7) Burmese Kedi

1930 yılında ve Atlantik Okyanusu civarında görüldüğü bilinmektedir. Siyam kedilri ile akraba oldukları yapılan gen araştırmaları sonucunda ortaya çıkmıştır. Koyu gri, koyu kahverengi-krem ve koyu kahverengi-sarı renklerinde tüylere sahip olabilirler. Kulakları geniş ve büyüktür. Gözleri genellikle şaşkın ve şapşal bakmaktadır. Kahverengi ya da ela renk gözlere sahip olabilirler.

8) Sibirya Orman Kedisi

Sibirya Orman kedisinin 1000 yıldır var oldukları düüşünülmektedir.Rusya kökenlidir fakat soy bağına dair net bilgiler mevcut değildir. Tüm vücudu tüylerle kaplıdır ve iri kemik yapısı sayesinde bedeni bir uyum içerisindedir. Suratı oldukça naif, gözleri ise kocamandır. Genellikle yeşil renkli gözlere sahiptir.

9) Pixie Bob

Pixie Bob ırkı kedilerin kuyrukları diğer kedilerin kuyruklarından üçte biri kadar küçüktürç Bu nedenle de oldukça sevimli bir görünümleri vardır. Gri renkli kediler arasında yer alsa da genellikle salt gri renklerde görülmezler. Fakat baskın rengi her zaman gridir. Aynı zamanda kahverengi, tekir, gri-kahve, gri-siyah ve sarı-yeşil karışımlı tüyleri de bulunabilir.

10) Felis Bieti Kedisi

Avrupa Yaban kedileri ile ortak özellikleri bulunmaktadır. Genelde batı tarafında yaşayan bir kedi türüdür. İsminin Türkçe anlamı gri kedidir. Vücutları 80 cm boylarında, kuyrukları ise 30-40 cm uzunluğundadır. Çin tarafından koruma altına alınan kedilerdendir. Çünkü soylarının tükenme tehlikesi bulunmaktadır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap