Kedilerin Mutsuz Olması Nasıl Anlarsınız?

Kedilerin mutsuz olması birçok farklı sebepten kaynaklanabilir. Her kedinin kendine has bir kişiliği ve karakteri bulunmaktadır. Bazı kediler daha dışa dönük, canlı ve cana yakın iken bazı kediler ise daha durgun ve içine kapanık olur. Fakat canlı, neşeli kediniz bir anda sessiz ve çekingen bir ruh haline bürünürse endişelenmeniz normaldir. Kedilerin mutsuz olması kedi sahiplerinin her zaman anlam verebildiği durumlar değildir. İlk defa kedi sahiplenme yapanların kedilerini gözlemleyerek izlemeleri gerekiyor. Bazı işaretlere dikkat ederek ve mutsuzluklarının sebeplerini anlayarak bu durumun üstesinden gelebilirsiniz. Kedilerin mutsuz olması birçok insanı üzebilir ve çeşitli çözüm yöntemlerini uygulamak isteyebilirsiniz.

Kedilerin Mutsuz Olması: Kediler Neden Mutsuz Olur?

  • Fiziksel Rahatsızlıklar: Kedinizin yaşadığı herhangi bir hastalık ya da rahatsızlık üzüntülü olmasına neden olur. Hastalığı sebebiyle dilediğince hareket edemiyor olması muhtemeldir. Kedinizin midesi bulanabilir, iştahı olmaz ya da hormonal dengesizlik yaşıyor olur. Yağlı karaciğer hastalığı, üst solunum yolu hastalıkları, diyabet, diş hastalıkları, FIV ve hipotiroidizm gibi hastalıklar kedinizin mutsuz olmasına neden olur. Bu gibi hastalıkların tedavisini sağlamak ve önlem almak için mutsuz görünen kedinizi bir veteriner hekime götürerek gerekli tahlillerin yapılmasını isteyebilirsiniz.
  • Yaralanma: Kedinizin yaralanması onun keyif alarak yaptığı aktiviteleri kısıtlayabilir. Yaralanma sonrası duyduğu ağrı da yaşam kalitesini düşürecek ve mutsuz olmasına neden olacaktır. Ağrının ya da acının giderilmesi sağlanarak bir veteriner hekimden destek alınabilir. Kedinizin ağrı kesici ilaçlar ile tedavisi sağlanabilir.
  • Sevdikleri Birinin Kaybı/Ölümü: Kedilerin bir aile üyesini kaybetmesi ya da onu bir daha görememesi üzüntü duymalarına neden olabilir. Kediniz bu durum için yas tutabilir ya da depresyona girebilir.

Kedinizin Mutsuz Olduğunu Gösteren 7 İşaret

Kediniz Sessiz mi?

Normalde konuşkan olan, sürekli miyavlayan ve farklı sesler çıkaran kediniz aniden sessizliğe büründüyse bir sorun olduğunu düşünebilirsiniz. Normalde sesini duymadığınız kediniz de çeşitli sesler çıkarmaya başladıysa aynı şekilde bir problem olduğu düşünülebilir.

Kedilerde Saldırganlık

Mutsuz olan kedilerde agresif tavırlara rastlamak mümkündür. Siz ortada hiçbir sebep görmüyorken kediniz herhangi bir davranışa üzülmüş olabilir. Bu nedenle agresiflik yaptıklarında kızmak yerine öncelikle altında yatan sebebi bulmalısınız. Mutsuz kediler saldırmak için de mutlaka bir sebebe ihtiyaç duymazlar. Etrafındaki herhangi birşeyi tehdit olarak algılayıp saldırmaları mümkündür.

Kedilerde İdrar Püskürtme

İdrar püskürtme hareketi genellikle kedilerin asi olarak yaptıkları bir davranıştır. Fakat bu hareket ile kedinizin rahatlamaya çalıştığını da düşünebilirsiniz. Mutsuz kediler korktuklarında idrarlarını tuvaletlerinin dışına yaparlar ve bu sayede rahatlayarak korkularını azaltmaya çalışırlar. Örneğin, kediniz uzun süre yalnız kaldığında insan kokusunun eksikliği sebebiyle idrarını püskürterek rahatsızlığını gidermeye çalışabilir.

Kediniz İlgisiz Davranıyorsa

Kediniz oyuncaklarına ilgisini kaybederse ortada gerçek bir problem olduğunu düşünebilirsiniz. Mutsuz kediler genellikle daha düşük enerjiye sahip olmaktadır. Oyuncakları ile oynamak yerine uzanmayı, uyumayı tercih etmeleri olasıdır. Kedinizin iyi hissetmediğini düşünerek keyfini yerini getirecek aktiviteler bulabilirsiniz.

Kedilerde İştahsızlık

İnsanlar gibi kediler de mutsuz olduklarında yiyeceklere olan ilgisi azalabilir. Kediniz aniden mama yemeyi bırakırsa mutsuz ya da depresyonda olduğunu düşünebilirsiniz. Bu durumda en sevdikleri mamaları bile reddetmeleri mümkündür. Kedilerde meydana gelen iştah azlığı, kendilerini mutlu hissetmedikleri anlamına gelebilir.

Kediniz Sürekli Saklanıyorsa

Kedilerde kendilerini rahat hissedecekleri bir alan bulma arzusu sık görülmektedir. Özellikl mutsuz ve keyifsiz olduklarında saklanmak ve yalnız kalmak isteyebilirler. Bir kedinin saklanması oyuncaklarına ve sahibine ilgisiz kaldığını işaret etmektedir.

Kedinizin Kuyruğunu Aşağıda Tutma

Kedilerin kuyruklarını yana ya da aşağı doğru sarkıtması genellikle üzüntülü olduklarını göstermektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap