Kedi Sahiplenmenin Çocuklara Etkileri

Kedi sahiplenmenin çocukları etkileri fiziksel ve psikolojik olarak çeşitlidir. Kediler hayatımızı pek çok yönden zenginleştirir. Bize rahatlık, arkadaşlık, neşe ve bir amaç duygusu verirler. Sağlığımızı ve esenliğimizi iyileştirir, bize her gün yataktan kalkmak için bir neden verir ve hatta yeni insanlarla tanışmamıza ve onlarla bağlantı kurmamıza yardımcı olurlar. Bunu aynı şekilde çocuklarınızın tatmasını sağlayabilirsiniz. Hayvanlarla vakit geçirmek hem zihinsel hem de fiziksel olarak çocukların gelişiminde büyük bir rol oynuyor.

Evcil hayvanlar birçok çocuğun hayatının bir parçasıdır. Çocukların bir kediye bakmasını sağlarsanız kibar, nazik yaklaştıkları için ileriki yaşlarında da insanlara kibar bir şekilde yaklaşmalarını sağlamış olursunuz. Hayvanlara dikkatsiz muamele, hem evcil hayvan hem de ilgili çocuk için sağlıksızdır.

Yavru kedi sahiplenme veya kedi sahiplenme ilanları için link’e tıklayabilirsiniz.

Kedi Sahiplenmenin Çocuklara Etkileri

Kedinizin davranışlarından ne istediğini ve neye ihtiyacı olduğunu anlamayı öğrenmek ve onlara ne zaman yer vereceğini bilmek, çocuklar için gerçekten değerli bir beceridir. Çocukların bir kediyle beraber büyümesi ona saygı, empati duymayı öğretir. Kedilerin çocuklarla arası iyi olması için uygun karaktere sahip bir kedi evlat edinmelisiniz. Özellikle hırçın, saldırgan olabilecek kedilerden uzak durmalısınız. Çocuğunuza uygun doğru karakterde bir kedi sahiplenirseniz mutlu ve huzurlu bir büyüme geliştirirler.

Çocuklar için en iyi kediler nazik, arkadaş canlısı ve sabırlıdır. Çoğu kedi için huysuz, saldırgan deseler de bunun istisnaları olabileceğini unutmayın. Kedilerle büyüyen çocukların bilişsel gelişim, sosyal, arkadaş canlısı ve dengeli duygusal özelliklere sahip olurlar. Özellikle paylaşmayı öğrenirler.

Kediler Çocuklara Sorumluluk Duygusunu Teşvik Eder

Evde kedi beslemek çocukların üzerinde bir sorumluluk sağlar. Bu yüzden de çocukların her gün bir kediyi beslemeleri, oynamaları ve onlara bakmaları gerektiğini öğrenmeleri erken yaşlarda sorumluluk bilincini aşılamaya başlar. Çocuklara yavru kedi bakmayı öğretmek, onları daha işbirlikçi ve paylaşmaya istekli hale getirir.

Kedi Sahibi Olmak Çocukların Alerjen Hastalıklara Bağışıklık Kazandırır

Evde kediyle büyüyen çocukların alerji geliştirme olasılığı daha düşüktür. Kedileri olan çocuklar daha az hasta günler geçirebilir. Çocukların alerjik hastalıklara karşı bağışıklık kazanmaları ileriki yaşlarında güçlü bağışıklık sistemine sahip olmalarını sağlar.

Kedi Bakmak Çocuklara Paylaşmayı Öğretir

Kedi sahiplenmenin çocuklara etkileri arasında bir diğeri de çocuğun paylaşımcı olmasını sağlamaktır. Çocuğunuz evdeki kedi ile ilişki geliştirdikçe, tüylü arkadaşının mutlu ve rahat olmasını sağlamak için elinden geleni yapma dürtüsünü hissedecektir. Kedinin suyu bittiğinde ya da maması bittiğinde onun ihtiyacını gidermek için yardımcı olacaktır. Ayrıca kedinin koltukta sevdiği yeri bile paylaşmak isterler.

Çocuklu Evler İçin Nasıl Bir Kedi Sahiplenilmeli

Evinize uyum sağlayacak, çocuklarınızın karakterine uygun bir cins tercih etmek son derece önemlidir. Örneğin ürkek kediler çok küçük çocukların olduğu evde rahat edemezler. Kedi davranış uzmanlarına göre gergin ve çekingen kediler çocuklarla bir arada olduklarında kolayca strese girebileceklerini ifade ediyor. Gürültüden rahatsız olmayan, oyuncu, sıcakkanlı bir kedi evlat edinmelisiniz.

Küçük bir bebeğiniz ya da çocuğunuz varsa yavru kedi sahiplenmek pekiyi bir tercih olmaz. Çünkü yavru kedilerin eğitimi ve ekstra bakıma ihtiyacı vardır. Çok kolay incinen, kırılgan bir yapıları olduğu için yavru kediler 7 yaş ve üzeri çocuklar için ideal.

Genç ve yetişkin kediler, 2 yaş üzeri çocuklar için uygundur.1 yaş altındaki çocukların tutarsız davranışlarını kediniz beğenmeyebilir. Enerjik yetişkin kediler, küçük çocukların yaptıklarına dayanamayabilirler.

Çocuklu Aileler İçin Önerilen Kedi Cinsleri

American Shorthair: Her tür çocuk ve ev için uygun bir ırk olduğu ifade ediliyor. Çocukların enerjilerine alışkın bir cins onlara uyum sağlayacaktır.

Ragdoll: Kedi sahiplenmenin çocuklara etkisi konusunda iyi bir role sahip Ragdoll, ailesini ve diğer üyelerini çok iyi benimser. Oldukça hareketli bir ırk olduğu için 7 yaş üzeri büyük çocukların olduğu evlere daha uygundur.

Birman: Nazik, arkadaş canlısı olan ırkın sabırlı ve hoşgörülü özellikleri olduğu için küçük çocuklu aileler tercih eder. Çok nadir miyavlayan Birman, sesleri yumuşak ve alçak çıkar. Çocuğunuzun uyurken uyanmalarını istemezler.

Ayrıca Bakınız: British Shorthair Aileler ve Çocuklarla Anlaşabilir mi?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap