Yavru Kedi Kaka Ne Zaman Yapar

Yavru kedi kaka ne zaman yapar? Bu soru özellikle sokakta bulunan yeni doğmuş yavru kedi bulanların ve annesiz yavru kediye bakmak zorunda kalan kişilerin en çok merak ettiği konudur. Yavru kedilerin kaka yapabilmesi annelerinin yardımına bağlıdır. Bu nedenle, yavru kedi kakasını ne zaman yapacağı, sağlıklı yeni doğan yavru kedi bakımı için çok önemli bilmeniz gerekenler arasındadır. Yeni doğan kediler ilk bir ay annelerinin yardımıyla ihtiyaçlarını giderirler. Annesiz yavru kediye bakıyorsanız onlara sizin yardım etmeniz gerekir. Doğumdan 2-3 hafta geçtikten sonra yavru kedim kaka yapmıyor, endişesine hemen kapılmayın. Yeni doğan kediler henüz hiçbir şey bilmedikleri için ve en az 1 ay annesinin ya da annesiz kediyse yardıma ihtiyaç duyarlar.

Yavru Kedi Kaka Ne Zaman Yapar

 Yeni doğan kediler, 4-5 haftalık olana kadar kendi başlarına tuvaletlerini yapamaz. Aynı zamanda beslenemezler. Anne kedi yavrularının çişini ve kakasını yapabilmesi için yavrularının popo bölgesini yalayarak tuvaletini yaptıracaktır. Benim kedim yavrularını yalamıyor diyenleriniz olacaktır. Fakat bunu görmemiş o anlarına denk gelmemiş olabilirsiniz. Her anne kedi yavrusunu yanında tutuyorsa eğer onun kakasını, çişini yapması için teşvikte bulunur. Annesi yavru kediye tuvaletini yaptırmak için her mamadan sonra genital bölgelerini nemli bez ile silmeniz gerekecek.

Annesiz Yavru Kediye Kaka Yaptırma

Yavru kedilerin tuvaleti geldiğini anlamanız için her yemekten birkaç dakika sonra yeni doğan kedilerin kakasını yapmaları için sizin ya da annelerinin yardımı gerekir. 3-4 hafta sonrasında yavru kedi tuvaletini geldiğini bağırsaklardaki baskıyı hissettiklerinden kolayca kakasını yapacaktır. Annesi olan kediler 2 ay boyunca sadece anne sütü almalıdır. 3 hafta sonra yavru kediler artık annelerini gözlemleyerek tuvaletini kuma yapması gerektiğini öğrenecektir.

Annesiz kediye tuvaletini yaptırmak içinde 3 hafta sonrasında her yemek sonrası, oyun oynadıktan sonra, akşam yatmadan önce kumunun üzerine koyun. Özellikle yemeklerden birkaç dakika sonra kediyi kuma koyarsanız tuvaletini oraya yapması gerektiğini birkaç haftada öğrenecektir.

Yavru kediye nemli bez yardımıyla kaka yaptırma

Yavru Kedim Kaka Yapmıyor

Anne kedi yavrularına bakmıyor ya da annesi olmayan yeni doğmuş kedi sahiplendiyseniz kakasını yapması için yapmanız gereken birkaç işlem vardır. Ilık nemli bir bezle kedinin poposunu nazikçe ovalayın. Dairesel hareketlerle genital bölgesine masaj yapın. Halen kedi kaka yapamıyorsa aşırıya kaçmayın, tahriş olabilir. Birkaç dakika hafifçe ovalayın ve herhangi bir rahatsızlık belirtisi olup olmadığına dikkat edin. Zaten yavru kediler kakasını yapmak için yemekten hemen birkaç dakika sonra karın şişliği inmesi için yapacaktır. Uzun süre yavru kedi kaka yapmıyor ise veteriner hekim kontrolüne götürmeniz gerekir.

2 Haftalık Kedi Kaka Yapar mı?

Kediler doğduktan 24 saat sonra kaka yapmaya başlar. En az 3 haftalık olana kadar kaka yapmaları için yardıma ihtiyaçları var. Anne kedi, yavru kediyi kaka yapmaya teşvik etmelidir. 2 haftalık kedi kaka yapması için kabız olmadığı takdirde doğduktan 24 saat içinde yapmaya başladığını göreceksiniz. 3 haftalık yavru kediler çok hassastır. Bu yüzden riske atmamalısınız. Düzenli olarak kaka yapmıyorlarsa veterinere götürün.

Yeni Doğan Yavru Kedilerin Dışkı Rengi

Kedilerin dışkı rengi onların hastalığa, parazitlere, solucan ve kurtlara karşı uyarılmanızı sağlar.  Kedilerin kaka rengine göre hasta olup olmadığını anlamak mümkün. 3 haftaya kadar yeni doğan yavru kedilerin bazen hafif sarı bir döküntü gibi kahverengi kakaları olmalıdır. Yavru kediniz kuru mamaya geçmeye başladığında kakalarının rengi değişecektir. Yiyeceklere bağlı olarak daha açık veya daha koyu olur. Halen kahverengimsi bir renk olduğu sürece bir sorun olmaz.

Yavru kedilerin kakasının ağır kokması, çok cıvık ya da çok katı olması iyi değildir. Dışkıdaki koku sağlığı konusunda kontrole gitmenizi işaret eder. Her yemekten sonra kaka yaptıkları ve kakalarının yukarıda belirttiğimiz renklerde ve sıkılıkta olduğu sürece endişelenecek bir şey yoktur.

Ayrıca Bakınız: Kedilerin Yaşadığı Tuvalet Sorunları

Yavru Kedi Ne Sıklıkla Kaka Yapar

Yeni doğan kediler her yemekten sonra tuvalete giderler. Büyüdükçe tuvalete gitme sıklıkları azalacaktır.  Kedinizi günde birkaç kez besliyorsanız, aynı sayıda kaka yapmasını bekleyebilirsiniz. Sindirim sistemleri, yiyecek ve atıklarla başa çıkmak için daha donanımlı hale geldikçe, günde sadece bir veya iki kez kaka yapmalıdırlar.

2 Haftalık Yavru Kedi Ne Zaman Kaka Yapar?

İki haftalık kediler genital bölgelerinin her uyarılmasından sonra idrarını yaparlar. Günden en az bir ya da iki kez kakalarını yaparlar. Her gün kaka yapmamaları sizi endişelendirmesin. 2 günden fazla sürede yavru kedi kakasını yapmıyor ise veteriner hekiminize kontrole götürün.

Yavru Kedim İşiyor, Kakasını Yapmıyor

Kediniz kakasını yapmıyorsa karnına hafifçe dokunun. Şişlik varsa yavru kedi kabız olmuş olabilir. Yavru kedinin kabız olmasının birkaç nedeni vardır.

  • Su içmemesi,
  • İç parazitler,
  • Solucanlar,
  • Yememeleri gereken yabancı madde yutmaları,
  • Yetersiz ve yanlış beslenme

Bazen yavru kedilerin doğuştan boşaltım sistemi engellerinden dolayı kaka yapmaları engellenir.  Bu da kedilerin kakasını yapmasını zorlaştırır. Yavru kedileriniz birkaç gün üst üste çiş yapıyor, kaka yapmıyorsa bağırsak hareketlerinin kontrol edilmesi için veterinerinize götürmelisiniz.

Yavru Kedilere Tuvalet Eğitimi Verilme Zamanı

Kedilere kum eğitimi 3,4. Haftadan itibaren başlanır. Zaten anne kedi yavrularını yalamayı bıraktıktan sonra artık gözleri açıldığı ve rahat yürüdükleri için yavrular da annelerini takip eder. Annelerinden gördükleri gibi tuvaleti geldiğinde kuma gideceklerdir.

Annesiz yavru kedi tuvalet eğitimi verilmesi için öncelikle kedinizin boyutuna uygun tuvalet kabı almalısınız. İlk başlarda evin birkaç noktasına tuvalet kabını yerleştirerek ulaşmasını kolaylaştırın. Yavru kedi tuvaletini kuma yaptığında onu ödüllendirin. Olumlu davranışı pekiştirmek için bu çok önemlidir.

Yavru kediniz kum kutusunu hemen kullanmaya başlamazsa, her uyandığında, yemek yedikten veya su içtikten sonra onu kum kutusuna götürün. Tekrar yerine bırakmadan önce çişini veya kakasını yaptığına emin olun. Yavru kedinizi her zaman övün ve kum kutusunu her başarıyla kullandığında ona bir ödül verin.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap