Kedilerde Kanlı Dışkı Nedenleri Nelerdir?

Kedilerde kanlı dışkı görülmesi durumu ciddi sindirim rahatsızlıklarına işaret ediyor olabilir. Bazı enfeksiyonlarda da kanlı dışkı görebilirsiniz. Parazit ve benzeri farklı rahatsızlıkların erken dönemde anlaşılması için kedinizde kanlı dışkı görürseniz vakit kaybetmeden veterinere başvurun. Bu sayede erken dönemde tedaviye başlayabilirsiniz. Kimi zaman basit rahatsızlıklardan kaynaklanan ve tedavisi basit olan durumlar nedeniyle de kanlı dışkı görebilirsiniz. Peki, kedilerde kanlı dışkı nedenleri nelerdir? Kanlı dışkı hangi rahatsızlıklara işaret eder?

Kedilerde Kanlı Dışkı Nedenleri

Kanlı dışkı görülmesinin farklı nedenleri olabilir. Parazitler, yaralanmalar, rektal polipler, beslenme değişiklikleri, kandaki pıhtılaşma bozuklukları kedilerde kanlı dışkılamaya neden olabilir. Bu durumların her biri ciddi rahatsızlıklar değildir. Genellikle beslenme değişiklikleri ya da takviyeler ile rahatsızlık ortadan kaldırılabilir. Rektal polipler ya da parazitler ise tedavi gerektiren durumlardır. Bu nedenle de kedinizde kanlı dışkı görürseniz vakit kaybetmeden veterinere başvurun.

Kedilerde Parazitlere Bağlı Kanlı Dışkılama

Kedilerde parazitler yaygın sağlık sorunlarından biridir. Parazit aşılarının zamanında uygulanmaması, kedileri parazitlere daha açık hale getirir. Bu sebeple kedinizin aşılarını doğru dönemde yaptırmalısınız. Genellikle kurtlar kanamaya sebep olan parazitlerdir. Bu parazitler kedilerde görüldüğü zaman kanlı dışkılama ile kendini gösterebilir.

Bağışıklık sistemi yeni gelişen, henüz aşılanmamış kedilerde parazitlere sıklıkla rastlanır. Bu dönemde yavru kedinizin dışkısını kontrol etmelisiniz. Dışkıda kan görürseniz veterinere başvurarak gerekli parazit tedavisinin uygulanmasını sağlamalısınız. Özellikle de yavru kedi sahiplenme sonrasında kedinize gerekli kontrolleri yaptırmalısınız. Yavru kediler henüz aşılanmadığı için parazitler onlarda etki gösterebilir. Kedinizi uygun dönemde aşılatarak parazitleri önleyebilirsiniz.

Kedilerde Beslenme Değişiklikleri Kanlı Dışkıya Neden Olabilir

Beslenme programında görülen ani değişimler kedilerde kanlı dışkılama nedeni olabilir. Kedinizin mamasını aniden değiştirmeniz, beslenme saatlerinde büyük değişiklikler yapmanız, mama toleransı olan kedilerde buna uygun olmayan mamaları tercih etmeniz kanlı dışkılamaya yol açabilir. Mama değişimi yapılmadan önce yeni mama, eski mama ile karıştırılmalıdır. Bir süre iki mama karıştırılarak uygun ölçülerde verilmeli, sonrasında yeni mama miktarı arttırılmalıdır.

Mama toleransı olan kedilerde uygun mamalar tercih edilmelidir. Bağırsağın alt bölümünde rahatsızlıklara neden olabilen bu durumlar, kanlı dışkılama nedeni olabilir. Bu sebeple kedinizde mama toleransı mevcutsa sağlıklı beslenme için doğru mamayı tercih etmelisiniz.

Kedilerde Rektum Bölgesinde Yaralanmalar

Kedilerde rektum bölgesinde meydana gelebilecek yaralanmalar kanamaya sebebiyet verebilir. Kanlı dışkılama görüldüğü üzere her zaman mide ya da sindirim problemleri nedeniyle olmaz. Rektum bölgesindeki kanama da kedilerin kanlı şekilde dışkılamasına sebep olabilir.

Kuru dışkılama da kedilerde yaralanmalardan kaynaklı kanamaların tekrarlamasına sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca uzun süreli kuru dışkılama da rektum bölgesinde yıpratıcı etkiye sahiptir. Bu nedenle uzun süreli kuru dışkılama da rektum bölgesinde yaralanma benzeri kanamaya neden olabilir.

Kedilerde Rektal Polipler

Kedilerde rektal poliplere rastlanılabilir. Bu rektal polipler, iyi huylu kitlelerdir ve korkmayı gerektirmez. Zamanında doğru müdahale sayesinde kedilerin kısa sürede bunlardan kurtulması mümkün olabilmektedir.

Damar sistemi ile karakterize olan rektal polipler, dışkılama sırasında kolaylıkla kanamaya neden olabilir. Bu poliplerin özellikle de kuru dışkılama ile tetiklenmesi olasıdır. Kedinizin dışkısının aşırı kuru ve kanlı olduğunu fark ederseniz rektal poliplerden şüphelenilebilir. Eğer rektum bölgesinde kitle fark ederseniz veteriner desteği alarak bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

Kedilerde Kan Pıhtılaşma Sorunlarına Bağlı Kanlı Dışkı

Kan pıhtılaşma sorunları, kanın pıhtılaşmasını engelleyen bozukluklardan kaynaklanır. Bu durum çeşitli stres etmenleri ve travmalar ile tetiklenebilir. Kedi sahiplenme sonrasında kedinizde kanlı dışkı görürseniz bu durum strese bağlı bir pıhtılaşma sorunundan kaynaklanıyor olabilir. Özellikle de yeni kedi sahiplenme sonrasında kedi sahipleri bu sorunu görüp korkabilir. Bu rahatsızlık ilaç takviyeleri ve vitamin destekleri ile kısa sürede tedavi edilebilir. Ayrıca kedinizin yaşadığı yeni ev stresi de kısa sürede geçecektir. Eğer kanlı dışkı görürseniz veterinere danışın ve kedinizin stresten uzak kalmasını sağlayın.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap