Kedilere Eğitim Verilir Mi? Kedilerde Eğitim Nasıl Olmalı?

Kedilere eğitim verilir mi? Kediler de eğitilebilir, evcil hayvanlardır. Bu eğitim elbette ki köpeklerde olduğu gibi verilen komutların yerine getirilmesi şeklinde değil, daha genel davranışsal eğitimler olacaktır. Kedinize bu tür komutları öğretme konusunda ne kadar ısrarcı olsanız bile kedinizin bir süre sonra sıkıldığını ya da uygulamaktan vazgeçtiğini görebilirsiniz. Bu nedenle kedi eğitimi sırasında köpek eğitir gibi geri dönüş almayı beklemeyin. Yine de kedinizi farklı konularda davranışsal anlamda eğitebilirsiniz. bu eğitimler kediniz ile olan bağınızı da güçlendirebilir. Peki, kedilere eğitim verilir mi? Kedilerde eğitim nasıl olmalı?

Kedilere Eğitim Verilir Mi?

Genellikle yavru kedi sahiplenme isteğinde olan kişiler kedilere eğitim verilip verilemeyeceğini merak eder. Yavrularını istedikleri gibi yetiştirmek, ona belli komutları, doğru ya da yanlış davranışları öğretmek isteyebilirler. Ancak kediler ile eğitim her zaman o kadar kolay değildir. Köpekler sahiplerini mutlu etme eğilimi içindedirler. Bu nedenle onları eğitmek kedilere göre daha kolay olabilir. Kediler ise genel anlamda kendi rahatlıklarını ön planda tutabilirler. Bu durumda kedinize eğitim vermeniz zorlayıcı olur.

Kedilere eğitim elbette ki verilir. Ancak bu eğitimin içeriği köpeklere verilen eğitimden daha farklı olmak zorundadır. Hiçbir canlının bilişsel ya da davranışsal kapasitesi birbiri ile birebir aynı değildir. Kedilerin de bu alandaki isteksizliğini eğitime başladığınız ilk andan itibaren görebilirsiniz. Yine de eğitim için sabırlı olmalı ve denemeye devam etmelisiniz.

Kedilerde Eğitim Nasıl Olmalı?

Kedilerde eğitim, belli komutların anlaşılıp uygulanmasından ziyade belli davranışların uygulanması ya da uygulanmaması üzerine olmalıdır. Örneğin koltukları tırmalamama, tuvaleti tuvalet kabına yapma gibi konularda kedilerin eğitimini verebilirsiniz. Komutları öğretmek ise her kedide uygulanabilecek bir eğitim türü değildir. Kedi sahiplenme isteği olan kişiler kedilerin eğitimi ile ilgili temel bilgileri öğrenerek onlar ile olan bağlarını erken dönemde güçlendirebilir.

Kedinize tuvaletini nereye yapacağını, hangi alana yaklaşmaması gerektiğini, hangi oyuncak ile nasıl oynayacağını öğretebilirsiniz. Onun belli komutları yerine getirmesini beklerseniz bu sizi zorlayabilir. Çünkü o eğitim sırasında kediniz sizin isteklerinizden çok kendi rahatlığını düşünebilir. Kedilere komut eğitimi vermek bu nedenle pek mümkün değildir. Kedi sahiplenme düşüncesine sahip olan kişiler kedilerin genel eğitimlerini nasıl yapacakları konusunda bilgi sahibi olmayabiliyor. Zamanla kediniz ile iletişiminiz geliştikçe onunla daha sağlıklı bir eğitim süreci geliştirebileceğinizi de unutmamalısınız.

Kedilerde Eğitim Sırasında Ödül Maması Kullanmak İşinizi Kolaylaştırır

Genellikle kedinizin eğitimi sırasında ödüllendirme yöntemini kullanmanız öneriyoruz. Cezalandırma ya da bağırma kedinizde ters tepki yaratabilir ve eğitimi olumsuz şekilde etkiler. Kedinizi teşvik edecek ödüller vermeniz, eğitimi pekiştirecektir. Örneğin tuvaletini tuvalet kabına yapmasını sağlayın ve hemen ardından kedinize bir ödül maması verin. Böylelikle kediniz davranışının doğru olduğunu anlayıp ödüllendirilmek için davranışı tekrarlar.

Kedinizin istemediğiniz bir davranışı yaptığını görürseniz onu uyarabilirsiniz. Uyarıları ise yüksek sesli olmamalı, tehditkar bir ifade ile konuşulmamalıdır. Örneğin kedinizin perdeleri tırmaladığını görürseniz ona çok yüksek olmayan bir ses tonu ile bunu yapmaması gerektiğini anlatacak şekilde Hayır diyebilirsiniz. Hayır kelimesini yalnızca istenmeyen davranışlar için kullanırsanız kediniz bu kelimeyi öğrenebilir ve yaptığının yanlış olduğunu görecektir. Davranışı yenilemekten kaçınır.

Eğitimler sırasında kedilere karşı anlayışlı davranmak gerekiyor. Her davranışı hemen öğrenmelerini beklemek yanlış olacaktır. Onların kısa sürede bir şeyler öğrenmesini beklemek yerine eğitimi nitelikli hale getirmek işinize yarayacaktır. Kedinizle eğitimleri düzenli şekilde tekrarlayın, davranışları öğrenmesi için onu ödüllendirin.

Kedinizin öğrenme konusunda isteksiz olduğunu fark ederseniz onunla keyifli vakit geçirebileceğiniz etkinlikler yaparak eğitimleri destekleyin. Örneğin tuvalet eğitimi zorlayıcı olmaya başlarsa kedinizle oyun oynarken onu tuvalet kabına yakın tutun, tuvalet kabının içine girmesi için onu teşvik edin. Bu tip aktiviteler kedilerin eğitimini kolaylaştıracaktır. Ayrıca her iyi davranışın hemen arkasından bir ödül maması vermek de davranışı pekiştirecektir. Unutmayın ki kediniz sizden pek çok şey öğrenir. Önemli olan onu doğru şekilde yönlendirmektir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap