Kedilerde Hıçkırık Nasıl Geçer: Kediler Neden Hıçkırır?

Kedilerde hıçkırık nadir olarak görülse de hem yetişkin hem de yavru kedilerde hıçkırık görünmesi normal karşılanır. Yavru kedilerde hıçkırık yetişkin kedilere göre daha sık görülmektedir. Genellikle aşırı yeme ve çok hızlı yemek yemesi sebebiyle gerçekleşir. Kedinin kendini tımar etmesi nedeniyle fazla tüy yuttuğu durumlarda da hıçkırık yaşanabilir.

Kedi hıçkırığı tıbbi olarak, diyaframın istemsiz olarak kasılması olarak ifade edilmektedir. Fakat bazı durumlarda altta yatan başka bir hastalığın varlığının belirtisi olabilmektedir. Hıçkırık zaman zaman sevimli görünse de devamlı hale gelmesi büyük bir sorunun işareti olabilir.

Kedilerde Hıçkırık Belirtileri

Kedinizin hıçkırık ya da öksürük yaşayıp yaşamadığı birkaç belirti sayesinde net bir şekilde anlayabilirsiniz. Bu belirtiler;

  • Kediniz nefes alıyorken gıcırdayan bir ses çıkarır.
  • Kedinizin karnında şişlik görülebilmektedir.
  • Hırıltılı solunum veya nefes almakta zorluk çektiği görülür.
  • Nefes aldıklarında boğazlarına bir şey takılmış gibi görünebilir.

Kedilerde Hıçkırık Nedenleri

Kedi hıçkırığı en sık görülen nedeni çok hızlı yemek yemeleridir. Kedilerde mamayı düzgün çiğnemeden yutma alışkanlıkları bulunmaktadır. Bu alışkanlık hem hıçkırığa hem de mide rahatsızlıklarına ve kusmaya sebep olur. Kedilerde merkezi sinir sisteminin bozulması, nörolojik seğirmeler, nöbetler, diyafram çarpıntısı ve stres hıçkırığa neden olabilecek sebeplerdir.

Aşırı ve hızlı yemek tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerde de hıçkırığa sebep olan yaygın sebeptir. Tüy yumakları ise kediler için bambaşka bir sebep olmaktadır. Kedilerin tüyleri boğazlarını gıdıklayarak ya da öksürmeye çalışırken hıçkırığa neden olur. Kedinizi haftada en az bir defa taramak tüylerini yutmasını engellemek için önemlidir. Böylece hıçkırığının önüne de geçebilirsiniz.

Kediniz duygusal bir sıkıntı yaşarken de hıçkırık yaşayabilmektedir. Kediniz ev değişikliği ya da ayrılık sebepleriyle stresliyse fiziksel belirtiler ile sıkıntısını belli eder. Bu belirtilerden biri de hıçkırık yaşamasıdır. Soğuk algınlığı da özellikle genç kedilerde sık karşılaşılan bir durumdur.

Kedi Hıçkırığı Nasıl Önlenir?

Kediniz hıçkırık yaşarken, geçmesi için zaman geçmesini beklemek yerine yapabileceğiniz çok bir şey yoktur. Temiz su içmelerini sağlamak yeterli olabilir. Aşırı ve hızlı yiyen kediniz içinse çeşitli çözümler bulabilirsiniz. Kedinizi küçük porsiyonlar şeklinde beslenmesini sağlayabilirsiniz. Böylece hem kedinizin hızlı yemek yemesini zorlaştırır hem de hıçkırığa karşı savaşmasına yardımcı olabilirsiniz. Kedinizin daha sık ve daha küçük öğünlerle beslenmesine yardımcı olabilirsiniz. Kedinizin yemek yerken yavaşlaması için araya oyunlar koyarak dikkatini dağıtabilirsiniz.

  • Kedinize mama teklif edebilirsiniz. Kediler yemek yerken nefes alışverişleri değişmektedir. Kedinizin su içmesi dahi hıçkırmasının durdurulmasına yardımcı olacaktır.
  • Kedilerinizi korkutarak hıçkırığını durdurmak pek önerilen bir yöntem değildir. Fakat elinizde başka bir seçenek kalmadıysa korkutma yöntemini deneyebilirsiniz. Böylece kediniz fazladan hava soluyacak ve solunan bu ekstra hava sayesinde hıçkırığın durdurulması sağlanır. Kedinizin sakin bir anını kollamak faydalı olacaktır. Agresif ve sinirli kedinizin üzerinde bu yöntem iyi bir teknik olmayabilir.
  • Kediler her ne kadar yıkanmaktan hoşlanmasa da kedinizi yıkamak hıçkırığın önlenmesine yardımcı olabilir Kediniz yıkandığında bu genellikle kuvvetli bir reaksiyona sebep olacaktır. Bu durum da solunum değişikliğine ve rutinlerinin bozulmasıyla şok yaşamalarına neden olur.

Kedilerde Hıçkırık Ne Kadar Sürer?

Kedi hıçkırığı birkaç gün sürüyorsa ve kedinizin bu durumdan rahatsız olduğunu hissediyorsanız kısa sürede veteriner bir hekime danışmalısınız. Hıçkırık daha büyük bir problemin işareti olabilir ve uzun vadede ciddi bir sağlık sorunu yaratabilir. Bir günden daha uzun süre devam etmemelidir. Ayrıca kendiliğinden geçmesi de önemlidir. Her kedi farklı belirtiler gösterebilir ve bu süre içerisinde kedinizi yalnız bırakmamalısınız.

Kedilerde Hıçkırığın Faydaları Nelerdir?

Kedi hıçkırığı mideden gazın salınmasını sağlamaktadır. Kediler hıçkırık sayesinde herhangi bir sindirim sorunu yaşadıklarında onların normal haline dönmesine yardımcı olabilmektedir. Hıçkırığın kedilere bir diğer faydası ise diyaframın sinirleri arasındaki bağlantı kaybını düzeltebilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap