Kedilerde Aşırı Tüy Dökme Nedenleri

Kedilerde aşırı tüy dökme sorunu çoğu ebeveynler için sıkıntıya neden olur. Kedi sahipleri kedilerinin belli dönemlerde ya da her zaman tüy döktüklerine şahit olmuştur. Kedilerde tüy dökülmesi birçok insanın hep sebeplerini hem de çözümlerini merak ettiği bir konudur. Kedilerde tüy dökülmesi birçok farklı sebebe bağlı olur. Kedinizin yaşı, cinsi, kilosu, psikolojisi ve mevsim şartları tüy dökülmesini etkileyebilmektedir. Kedinizin tüylerinin sağlıklı ve parlak görünmesini her kedi sahibi istemektedir. Bu sebeple tüy döktüklerine şahit olmak çoğu zaman üzücü olacaktır. Ayrıca miktarın günden güne artması ciddi sağlık sorunlarını da düşündürür.

Kedilerde Aşırı Tüy Dökme Nedenleri

Kedinizin tüy dökmesi için birçok sebep bulunmaktadır. Bu sebepler kediniz için normal dönemlere denk gelse de bazı durumlarda bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Tüy dökülmesi sebeplerine çözüm üretmek sorunu kısa sürede ortadan kaldırmanıza yardımcı olur.

1) Kedilerde Beslenme Bozuklukları

Kedilerde tüy dökülmesi sebeplerinden en yaygın ve önemli olanı kedinizin hatalı beslenmesi kaynaklıdır. Aşırı proteinli mamalar, çeşitli vitamin ve mineral eksikliği ya da dengesiz yağ asitleri kedinizde tüy dökülmelerine neden olur. Kedinizin sofra yemekleri, bozulmuş gıdalar ya da bayat mama yemesi sonucu hem aşırı tüy dökümü olacak hem de çeşitli sağlık sorunlarına yol açar. Bu gıdaları kedinizin tüketmemesine ayrıca özen göstermeli ve takibini yapmalısınız. Kediniz B vitamini eksikliği sebebiyle de tüy döküyor olur. Bu durumlarda kedinize B vitamini takviyesi verebileceğiniz gibi yumurta yedirmeyi de deneyebilirsiniz. 10 günde bir kedinize bir haşlanmış yumurta vermek tüy dökme sorunlarından kurtulmanızı sağlar.

2) Kedilerde Mevsim Geçişleri

Kedilerin özellikle mevsim geçişlerinde tüy döktükleri bilinmektedir. İlkbahar ve sonbahar aylarında tüy dökmeleri artış gösterir. Aslında kediler ilkbaharda kış aylarından kalan sık, kalın ve uzun tüylerini dökerler. Böylece yerine daha seyrek, kısa ve ince tüyler çıkacaktır. Sonbaharda da bu ince ve kısa tüylerini dökerek daha kalın, sık ve uzun tüylerinin çıkmasını sağlar. Normal boyutlarda görülen ve aşırı artış olmayan bu tüy dökümü zamanları normal karşılanmaktadır.

3) Kedilerde Deri Hastalıkları

Kedilerde tüy dökülmesi her ne kadar normal bir durum olsa da artış yaşandığında dikkat edilmeli ve takip edilmesi gerekir. Anormal düzeyde artış görüldüğünde bir hastalık ya da psikolojik bir problem düşünülebilir. İç parazitler, mantar ve saçkıran gibi hastalıklar tüy dökülmelerine neden olur. Pireler de alerji kaynaklı tüy dökülmelerine sebebiyet vermektedir. Özellikle karın ve bacak aralarında aşırı tüy dökülmesi ile ciltte kızarıklık kendini belli edecektir. Kedilerde tüy dökülmesi uzun süredir devam ediyorsa ve çözüm bulamıyorsanız veteriner hekiminize danışmanız faydalı olacaktır.

4) Kedilerde Hormonal Değişiklikler

Kedilerin yaşı, çiftleşme ve hamilelik zamanlarına bağlı tüy dökülmesi yaşanması normaldir. Kedilerde tüy dökülmesi bu dönemlerde artış ya da azalış gösterir. Yaşlı kedilerde ise hormon düzensizlikleri tüy dökülmesi yaşamalarının en önemli etkenlerindendir.

5) Kedilerde Stres

Tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerin de etkilendiği birçok stres unsuru bulunmaktadır. Bu unsurlar kedilerde tüy dökülmesi gibi problemleri oluşturur. Kedilerde tüy dökülmesi evdeki diğer evcil hayvanlardan, çevresel faktörlerden, aile bireylerinden, iklim şartlarından ve ortam değişikliğinden kaynaklanır. Kedi sahiplerinin stresin kaynağını bularak kaynağı etkisiz hale getirmek ya da kedilerini uzaklaştırmak gibi çözümler bulabilirler.

Kedilerde Aşırı Tüy Dökme: Ne Yapabilirim?

Kedilerde tüy dökülmesi problemi en aza indirgemek için sahiplerinin de yapacağı ve dikkat edeceği konular bulunmaktadır.

  • Kedinizin mama içeriğini dikkatli seçmeli ve protein haricinde ihtiyaç duyduğu vitamin-mineralleri almasını sağlamalısınız. Çünkü kedilerde tüy dökümü genellikle hatalı beslenmesinden kaynaklanıyor. Özellikle kedinizin tüy dökülmesi yaşadığı dönemlerde mama içeriği yeterli değilse ırkına, beslenme ihtiyacına ve yaşına uygun kedi maması edinmelisiniz.
  • Kedinizin uzun süredir yaşadığı evden taşınmanız gerekiyorsa ya da tatile çıkıyorsanız kediniz stresli anlar yaşar. Bu durum tüy dökülmesine sebep olacaktır. Bu nedenle kedinizi ödül mamaları ya da oyuncaklar ile oyalayabilir ve dikkatini dağıtabilirsiniz.
  • Kediniz tüy dökmese bile her gün kedinizi taramayı ihmal etmemelisiniz. Kedinizi ölü tüylerden kurtarmak aşırı tüy dökümünün de önüne geçecektir. Kedi fırçası, tarağı veya kedi tüy toplama eldivenleri edinebilirsiniz. Böylece ölü tüylerinden arınan kediniz son derece rahat edecektir.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap