Yavru Kedi Tırmalama Tahtasına Nasıl Alışır

Bir çok kedi sahibinin en büyük sorunlarından birinin zarar gören eşyaları olduğunu biliyoruz. Genellikle yeni koltuk takımları perdeler kediler tarafından tırmalanır ve zarar görür. Yavru kedi sahiplenme yapan yeni evcil hayvan sahiplerinin bu durumu aşması için gerekli bilgileri size vermeye çalışacağız.

Kediler doğaları gereği esneme işlemi yani bir nevi onların açma germe spor eylemlerini tırmalama yaparken giderdiklerini bilmenizi isteriz. Bu durum onlar için oldukça sağlıklı bir olaydır. Kedinizin bu aktiviteyi yapması için onlara gerekli bir alan oluşturmanız lazım ve onlara bu alana alıştırmanız gerekmektedir.

Yavru Kedi Tırmalama Tahtasına Nasıl Alışır

Öncelikle kedilerin catnip yani kedi otuna karşı gösterdikleri bir ilgi vardır bunun nedeni ise kedi otunun içinde bulunan bir madde onların avcılık içgüdülerini harekete geçirmesidir. Kedi otu direk ot olarak ve sprey olarak satılmaktadır. Dilerseniz kedi otu spreyi alabilir veya direk ot olarak tırmalama tahtasına sürebilirsiniz. Böylelikle kediniz tırmalama tahtasına bu madde sayesinde kolaylıkla alışacaktır.

Yavru kedilerde bu kedi otunu direk tırmalama tahtasına sürdüğünüzde alışamayabilir. Bu yüzden ona eşlik etmeniz ve adaptasyon sürecini beraber tamamlamanız gerekir. Onu tırmalama tahtasının olduğu yere götürüm patileri alıp tırmalamaya bırakmanız gerekecektir. Zamanla bu tırmalama tahtasına alışacak ve siz olmadan tırmalama ihtiyacını kendi karşılayacak seviyeye gelecektir. Bunun için sabırlı olup kedinize zaman tanımanız gerekmektedir. Unutmayın kedilerde tıpkı köpeklerde olduğu gibi bazı konularda eğitilebilir. Sadece sabırla bu duruma çözüm üretmeniz gerekmektedir.

Eğer kediniz farklı eşyaları tırmalıyorsa yüksek sesle ona kızmanızı öneriyoruz. Herhangi bir şekilde şiddet uygulamayın sadece sesinizi yükseltin. Zaman içerisinde yaptığının yanlış olduğunu anlayacaktır. Beraber yaşadıkça sizin uyarılarınız ile evdeki kurallara uyacağını bilmenizi isteriz. Özellikle yavru kedilerin bir bebekten farksız olduğunu unutmayın ve ona vereceğiniz eğitimleri bu şekilde uygulayınız. 5 aylık bir bebeğe nasıl bir şey öğretemezseniz yavru kedinize hemen bir şeyleri öğretemezsiniz. Bu yüzden onlara zaman tanımayı unutmayınız.

Kedi tırmalama tahtası dışında yavru kediniz ile oyun oynamayı ihmal etmeyiniz. Enerjisi atmak için onunla aktivite yapmayı ihmal etmeyin. Günlük 1 saatlik oyun zamanı ile bütün enerjisini boşaltmasına yardımcı olacaksınız. Aktiviteyi daha eğlenceli hale getirmek için kedi oyuncakları almanızı öneriyoruz. Kullanabileceğiniz bazı kedi oyuncakları şunlardır. Kedi oltası ile sizinde dahil olabileceğiniz güzel bir aktivite yapabilirsiniz. Akşam oynamak için ise lazer alabilirsiniz kediler lazerleri kovalamayı oldukça severler, ışığı kapatarak onun lazeri yakalamasına yardımcı olun. Otomatik kedi oyuncaklarını kullanabilirsiniz. Uzaktan kumandalı araba ile bile yavru kedinizle oynayabileceğinizi bilmenizi isteriz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap