Kedi Tasması Nasıl Alıştırılır: Kediler Tasma Takmalı mı?

Kedi tasması özellikle kedisi dışarı çıkmayı isteyen kedi sahipleri için büyük kolaylık sağlamaktadır. Kedisi dışarı çıkmaya alışmış sahipler kedilerini kaybetmekten ya da başlarına bir şey gelmesinden oldukça korkmaktadır. Yine de bir kediyi dışarı çıkartmaktan vazgeçirmek zordur. Bu ihtimale karşılık gerekli önlemleri almanız gereklidir. Kişisel bilgileriniz yazılı olduğu bir künyeyi bir tasma ile kedinize takabilirsiniz. Kediniz izin verirse tasmayı sadece aksesuar olarak kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

Kedilerin çoğu kedi tasması fikrine sıcak bakmaz. Özellikle yetişkin kediler boyunlarına sarılı bir tasmaya tahammül edemezler ve çıkarmak için uğraşırlar. Tasmayı takan kişi siz dahi olsanız kedi tasmasını bir tehdit olarak görüp saldırgan tavırlar sergileyebilirler. Yavru kediler ise tasma konusuna daha sıcak bakabilir. Bu sebeple yavru kediye tasma alıştırmak daha kolaydır. Bazı durumlarda yavru kediniz de tasma fikrine alışamayabilir. Bu süreçte onları üzmeden bir süre sabretmeniz gerekecektir.

Kedi Tasması: Kedinizi Kedi Tasması ile Tanıştırmak

  • Kedi tasmasının sürekli göz önünde bulundurulması özellikle yavru kedilerde işe yarayan bir yöntemdir. Mama ve su kaplarının ya da oyuncaklarının yanında bulunması zamanla onu koklamasına ve alışmasına neden olacaktır. Böylece tasmanın güvenli olduğunu düşünebilir.
  • Kedinizi severken elinizde kedi tasması bulunması alışmasını sağlayacaktır. Zaman zaman tasma ile temas etmesi, bedeninde hissettiği dokunuş işe yaracaktır. Hemen ardından ödüllendirmeniz de fayda sağlayabilir.
  • Kademeli olarak tasma ile vakit geçirdiği zamanları arttırmalısınız. Sert tepkiler göstermez ve saldırganlaşmazsa, tasmayı gevşek bir şekilde boynuna takmayı deneyin. Bir süre bu şekilde devam edebilirsiniz. Eğer kediniz rahatsız olur ve çıkarmak isterse onu zorlamadan hemen çıkartmalısınız. Aksi halde tasmaya olan güvenini kaybedecektir.
  • Kedi tasması üzerinde bulunan zil kedinizi rahatsız ediyorsa zil bulunmayan bir tasma edinmelisiniz.
  • Tasmaya alışır alışmaz kedinizi zorlayarak yürüyüşe çıkarmaya çalışmak yapacağınız en yanlış hareket olacaktır. Tasma takmaktan nefret eder.

Kedilere Tasma Giydirmek Doğru mu?

Kedinize tasması takmak kedinize bağımsızlık sağlayacaktır. Böylece kediniz siz evde yokken dahi dışarı çıkabilir. Bu açıdan kedinize tasma takmak fayda sağlayacaktır. Kedinize özgürlük sağlamak onun çok hoşuna gidecektir. İsim yazılı tasmalar sayesinde kedinizin tanımak kolaylaşacaktır. Dış mekanlara alışık olan kediniz için tasma oldukça yararlı bir uygulamadır. Kaybolurlarsa yazılı adres ve numaradan size ulaşır. Kedinizi dışarı çıkartmıyorsanız bile özellikle çiftleşme zamanlarında evden kaçabilecekleri ihtimalini göz ardı etmemelisiniz.

Kedi Tasmasının Oluşturabileceği Zararlar

  1. Boğulma tehlikesi: Meraklı ve oyuncu kediniz uygun tasma seçilmediği takdirde çeşitli boğulma tehlikeleri ile karşı karşıya gelebilir.
  2. Tasmanın takılma ihtimali: Kediniz için doğru tasma seçiminde bulunmazsanız tasmanın kedinize takılma ve hatta boğulmasına sebep olma riskiniz bulunmaktadır.
  3. Koltuk altı yaralanmaları: Kedilerin esnekliği onları tasmadan kurtulmaya meyilli duruma getirmektedir. Tasmadan çıkmaya çalışırken sıkışabilirler ve koltuk altı yaralarına sebep olabilirler. Bu yaralarda bakteri oluşma riski vardır. Bu sebeple ön patilerini kaybeden kediler bulunmaktadır.
  4. Boyun yaralanması: Tasmanın sıkı ya da tasma malzemesinin kalitesiz olması kedinizde boyun yaralanmalarına yol açar.
  5. Ağza takılma: Tasmayı çıkartmak isteyen kedinizin ağzına tasmanın takılması ve onu rahatsız etmesi sık karşılaşılan bir durumdur.

Kedi Tasması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kediler için tasma satın alınırken dikkat edilmesi gereken ilk şey tasmanın güvenlikli olmasıdır. Kediniz herhangi bir yere takıldığında tasmanın açılmaması önemlidir. Ayrıca tasmanın üzerinde adres ya da numara bulunması da dikkat etmeniz gereken bir konudur. Bu sayede kedinizin kaybolması durumunda sizi ulaşılması sağlanacaktır.

Kedi tasması seçerken tasmanın keskin uçlu ve sert tokalı olmamasına dikkat etmelisiniz. Bu tür tasmalar kedinizi rahatsız eder ve bazı durumlarda yaralanmasına sebep olur. Tasmayı kedinizin boynunu rahatsız etmeyecek kalitede olması önemlidir. Kedinize tasmanın tam anlamda uyum sağlaması ve rahatsız etmemesi gerekir. Tasmanın çok gevşek ya da sıkı olmadığından emin olmalısınız. Tasmanın altından bir ya da iki parmak sokabiliyor olmanız iyi olacaktır. Böylece kediniz rahat hareket edebilecek ve rahatça nefes alır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap