Kedi Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Kedi tuvalet eğitimi verilmemesi gereken en önemli eğitimdir. Kedinizi sahiplendiyseniz evinizde tuvalet yapacağı alanın belli olması ve kedinizin tuvalet eğitimini doğru bir şekilde alması çok önemlidir. Eğer kedinizin tuvalet eğitimi yoksa ve kedi tuvalet eğitimi nasıl verilir diye merak ediyorsanız; kedilerde tuvalet eğitimindeki önemli noktaları sizlerle paylaştık.

Kedilerde Tuvalet Eğitimi Zor Mu?

Kediler tuvalet eğitimini en kolay şekilde verebileceğiniz canlılardır. Doğada da kediler sıklıkla tuvaletlerini kazdıkları toprağın altına gömüp üzerini iyice örten, temiz canlılardır. Bu bakımdan köpeklere kıyasla kediler çok daha kolay bir şekilde tuvalet eğitimini öğrenmektedir.

Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi

Yavru kediler annelerini izleyerek tuvaletlerini nereye yapacaklarını öğrenirler. 3 haftalık oluncaya kadar kendi tuvaletlerini yapan yavru kedilerin tuvaletini anne kedi yaptırmaktadır. Annesi ile hiç birlikte olmamış yavru kediler için bu süreç biraz daha sancılı olabilir. Yavru kedinize tuvalet eğitimi verecekseniz içgüdüsel olarak tuvalet eğitimi almaya yatkın olan minik bebeğiniz doğru yöntemlerle hareket ederseniz kısa sürede kum kabına alışacaktır.

Tuvalet Eğitimi İçin Kum Kabı ve Kum Seçimi

Her ne kadar piyasada pek çok farklı fonksiyonda ve görünümde kum kapları olsa da yavru kedilerde tuvalet eğitimi için en iyi seçenek sade kum kapları olacaktır. Otomatik, üstü kapalı ve diğer farklı fonksiyonlara sahip olan kum kapları yavru kedilerinizin ürkmesine yol açabileceğinden ilk başta bu kaplardan uzak durmanızı öneririz. Daha sonra kum kabını değiştirebilirsiniz.

Kedi tuvalet eğitimi için kum seçimi olarak topaklanan kumları tercih edebilirsiniz. Bu kumlar tuvaletin kokusunu hapsettiği ve aynı zamanda idrar ve kakanın etrafında topaklandığından tuvalet temizliğini kolaylaştıran kumlardır.

Kedi Tuvalet Eğitimi İçin Uygun Ortam Yaratın

Kedinizin tuvalet eğitimini en iyi şekilde gerçekleştirebilmek için evinizde nasıl bir ortam yaratacağınıza dair önerilerimizi sıralamamız gerekirse:

Kedinin Tuvaleti Nasıl Anlaşılır?

Kedinizin tuvalet eğitimi sırasında tuvaletinin geldiğini anlamanız ve bu zamanları onu kum kabına alıştırmak için kullanmanız çok önemlidir. Eğer kediniz yemek yedikten sonra ya da uyanmasının ardından eşeleniyorsa hemen onu kum kabına bırakın. Yine kedinizin kum kabına daha kolay alışması için kazara dışarı yaptığı çiş ya da kakasını kum kabının içerisine bırakabilirsiniz. Kendi dışkısının ya da idrarının kokusunu alan kedi tuvalet eğitimi konusunda daha hızlı yol kat edecektir.

Kedinize Yumuşak Davranın!

Kedilerin tuvalet eğitimi köpeklere kıyasla çok daha kolaydır ancak bu hiç dışarı tuvaletini yapmayacağı anlamına gelmez. Meydana gelebilecek kazalara karşı yumuşak ve anlayışlı davranın. Kedinize kızıp bağırmanız ve kötü davranmanız onun eğitim sürecini baltalayacak ve strese girerek kum kabını kullanamamalarına neden olacaktır. Bu nedenle kediler için tuvalet eğitimi konusunda şüphesiz en önemli olan şey kedinizin güvenini kazanmak ve sevginizi göstermek. Böylelikle kediniz en kısa sürede tuvalet eğitimini tamamlayabilecektir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap