Kedi Ödül Maması Nedir?Ödül Maması Nasıl Verilmeli?

Kedi ödül maması nedir? Kedilere neden ödül maması verilmeli? Aslında kedilere ödül maması vermek, onların belli davranışlarının pekiştirilmesi için büyük öneme sahiptir. Ödül maması verilen kedilerin belli davranışlarının bir sonucu olarak bu ödülü aldığı bilinir. Bu da aslında kedilerin psikolojik olarak koşullanmasına neden olur. Yani bir çocuğa ödevini yaptığı zaman hediye almak ya da iyi bir davranışta bulunduğunda onu ödüllendirmek ile kedilere de ödül maması vermek aynı durumdur. Kısacası kedilerin karakterlerinin, davranış ve hareketlerinin şekillenmesinde ve onların eğitilmesinde ödül maması oldukça önemlidir.

Kedilere Neden Ödül Maması Verilmeli?

Kediler ilk başta ödül mamasının neden verildiğini anlamayabilir ancak birkaç kez belli davranışları sonunda ödül maması aldığı zaman bu davranışının iyi ve ödüllendirilen bir davranış olduğunu anlayacaklardır. Bu sayede bir edimsel koşullama gerçekleştirmek mümkün hale gelir. Psikolojide yer alan edimsel koşullama, bir davranışın pekiştirilmesi için ödüllendirmeyi ve bir davranışın körelmesi için cezalandırmayı temele alır. Aslında kedi, köpek gibi evcil dostların da eğitimi sırasında bu edimsel koşullama da sıklıkla uygulanmaktadır. Örneğin köpekler top yakalayıp getirdiği zaman ödül maması vermek, kediler aynı şekilde eğitime olumlu tepki gösterecek davranış yaptığı zaman ödül maması vererek bu davranışları pekiştirmek mümkündür. Bu sayede kedilerin de aslında kolayca eğitilmesi mümkündür.

Kedilere ödül maması vermek her zaman yapılmaması gereken bir davranıştır. Her davranış sonrasında ödül maması verildiği zaman kediler zamanla bunu sürekli yiyebilecekleri bir mama olarak görürler ve aslında ödül maması eğitime katkı sağlamaz, aksine kedinin her davranışının doğru da yanlış da olsa pekişmesine neden olur. Bu sebeple de yanlış davranışlarından sonra kedilerin ödül mamasından uzak tutulması, güzel bir davranış yaptığı zaman ise ödül maması ile pekiştireç sağlanması mümkündür.

Ödül Mamasının Kedilere Etkisi

Kedi ödül maması, kedilere bir davranış sonucunda ödül maması aldıkları zaman kısa sürede bunun iyi bir davranış olduğunu ve bu nedenle ödüllendirildiğini anlarlar. Bu şekilde de istenilen doğru davranışların ödül maması sayesinde pekiştirilmesi mümkün hale gelir. Örneğin dışarıdan gelen kedinin ayaklarını silmek ve o şekilde eve almak isteyen kişi, kedisi kapıda ayaklarının silinmesi için beklediğini gördüğü zaman ona ödül maması verebilir. Bu sayede kedinin bu davranışı pekiştirilir ve kedi artık dışarıdan geldiği zaman kapıda beklemeye başlar. Bu sayede aslında tıpkı çocuklarda olduğu gibi bir eğitim uygulanması da mümkün hale gelir.

Kedilerin pek çok davranışı bu şekilde ödül maması yardımıyla pekiştirilebilir.

Çocuk yetiştirir gibi kedilere eğitim vermek de aslında bu noktada büyük öneme sahiptir. Bu sayede ödül mamasının kedilerde nasıl bir etkisi olduğu da daha kolay şekilde anlaşılabilir. Bu durum, yüksek not alan bir çocuğun sınavlarından sonra güzel bir yemeğe çıkarılması, ona bir oyuncak alınması gibi durumlar ile özdeşleştirilebilir. Evcil dostunuz da güzel bir davranışta bulunduğu zaman ona ödül maması vermek aslında onu bu iyi davranışı yapmaya teşvik edecektir.

Kedi Ödül Maması Verirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ödül maması verirken kedilere zararı olmayacak içeriklere sahip mamalar tercih edilmelidir. İçeriğinde mineral, yağ, protein ve vitamin değerleri dengeli şekilde olan, sağlıklı ve doğal mamalar ödül maması olarak tercih edilmelidir. Bu sayede kedilerin pekiştirilirken aynı zamanda yararlı bir besin alması da mümkün hale gelecektir. Ödül maması olarak zararlı olacak bir mama tercih edilmemelidir.

Ödül mamasının miktarını da doğru şekilde ayarlamak önemlidir. Normal mama verir gibi kediye bol miktarda ödül maması vermek kedinin koşullanmasını sağlamaz, aksine bu durumu normalleştirir. Bu nedenle de az miktarda ödül maması vermek gerekir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap