Kedi Otu Nedir? Kedi Otunun Faydaları

Kedi otu 250 civarı üyesi olan nane ailesinden bir ot olarak bilinmektedir. Yeşil yaprakları ile naneyi andırmaktadır. Kedi sahipleri için oldukça etkili ve tercih edilen bir üründür. Aynı zamanda kedilerin gelişim süresince de oldukça faydalıdır. Çoğu kedi, kedi otunun kokusundan büyük haz almaktadır. Kedi otunun kullanım amacı genellikle kedilerin belirli nesnelere alışmasıdır. Mesela kedinizin yatağına alışması için yatağın üzerine bir miktar kedi otu sıkmanız kedinizin ilgisini çekebilir. İlgisi çekilen kedi, yatağının üzerinde daha fazla zaman geçirerek yatağına alışabilir. Aynı zamanda kedilerin tuvalet eğitimlerinde de kedi otu sıklıkla kullanılmaktadır. Kedi otunu kedinizin tuvaletine ya da etrafına uygulayarak, tuvalet eğitimini kısa sürede almasını sağlayabilirsiniz.

Kedi Otu Nasıl Kullanılır?

Eğitim ya da ödül olarak kullanabilirsiniz. Bunu kullanırken kediyi alıştırmak için kedi otunu belli nesnelerin üzerine sürebilirsiniz. Aynı zamanda oyuncu ya da çok hareketsiz kedilerin aktifleşmesi ve egzersiz yapması için içerisinde kedi otu olan oyuncakları tercih edebilirsiniz. Kedi otu sayesinde kediniz, kullanmasını istediğiniz eşyaları tanıyarak alışabilir. Kediler için araba yolculukları da zorlayıcı olabilmektedir. Bu nedenle kedi otunu yolculuk boyunca kedinizin sakinleşmesi için kullanabilirsiniz. Böylece yolculuğu çok daha rahat bir şekilde geçirebilirler. Kediler kedi otunu çiğneyebildiği gibi hem sürtünüp hem de üstünde yuvarlanabilir. Bu şekilde kedi otunun içerisinde yağ ortaya çıkar. Kedi otunun etkisi 10-15 dakika arasında sürebilir. Kedinizin bu yağa ne kadar süre ve nasıl maruz kaldığı hareketlerini etkileyecektir.

Kedi Nanesi ile Kedi Otu Arasındaki Fark Nedir?

Matatabi adıyla da bilinen kedi otu, bir ağaç türü olarak bilinmektedir. Kediler için oldukça ilgi çekici ve neşe verici bir üründür. Kedinizin kullanmasını istediğiniz eşyalar üzerinde kullanarak verim alabilirsiniz. Böylece hedef alınan eşyaya alışma süreçleri oldukça kısalacaktır. Kedilerin kedi otunu çiğnemesi ağız ve diş sağlıkları içinde faydalıdır. İnsanlardaki misvak ağacına benzetilebilir. Kedi otu ile kedi nanesi arasında bir fark yoktur. Kedi nanesi, nane familyasından bir bitkidir ve mevsimliktir. Kökenleri Kuzey Afrika ve Akdeniz’dir. Günümüzde ise Avrupa ve Kuzey Amerika’da sıklıkla yetişmektedir. Bilimsel adı Nepeta Cataria’dır. Kedi nanesinin etkin maddesi ise nepetalaktondur. Kediler bu maddeyi kokusu ile bulurlar. Yüksek ihtimalle çiftleşmesi ile bağlantılı olan kedi feromonunun etkisine benzeyen bir etki gösterdiği düşünülmektedir.

Kedi Otunun Faydaları

  • Aşırı hırçın ve saldırgan kedilerin sakinleştirilmesi için kedi otu kullanılabilir.
  • Kediniz yeni aldığınız oyuncaklar ile ilgilenmediyse ve hala evdeki eşyalar ile oynuyorsa kedi otunu oyuncaklara sürebilirsiniz. Böylece kediniz yeni oyuncaklarını benimseyecektir.
  • Kediniz oynadığı nesnelerden ve oyuncaklardan oldukça haz alabilir. Bir süre sonra oyuncakları ile oynamaktan keyif aldığı için istenmeyen ev eşyalarına dokunmayı tercih etmeyecektir.
  • Kedi otunun çiğnenmesi kediler ağız ve diş sağlığı bakımından önemlidir.
  • Kedilerin gelişiminde etkili rol oynamaktadır. Ayrıca kedilerin sağlıklı alışkanlıklar kazanmasına neden olmaktadır.
  • Kediniz üzerinde yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi bulunmaktadır.
  • Halsiz ve bitkin kedinizin modunu yükseltici etkisi olabilir.

Kedi Otunun Zararları

Kedi otunun kediler için bilinen hiçbir zararı bulunmamaktadır. Aksine kediler için neşe ve sakinlik veren bir üründür. Kedi otunu kullanırken aşırıya kaçmamak kedinizin sağlığı için son dereve önemlidir. Belirli bir miktarın dışına çıkılmaması ve çok fazla kullanılmaması gerekir. Böylece kedi otu kedinizin mutluluk kaynağı olabilir. Bunun nedeni ise kedi otunun kedinizde bağımlılığa yol açabilmesidir. Devamlı kedi otu ile yönlendirilen kedilerde, aşırı kullanıma bağlı olarak problemler ortaya çıkabilir. Kediniz aşırı kullanım sebebiyle kedi otu kullanılmayan alanlardan ve eşyalardan uzaklaşabilir. Bunun haricinde dikkat edilmesi gereken herhangi bir faktör yoktur.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap