Kedilere Yaş Kedi Maması Verilmeli Mi?

Yaş kedi maması kedilere verilmeli mi? Kedilerin severek yediği ve farklı içeriklere sahip olan yaş kedi mamaları, aslında kediler için zararlı değildir. Hatta yaş kedi mamalarının tüketiminin kediler için yararlı olabileceğini bile söylemek mümkündür. Hazır yaş mamaların da evde hazırlanabilecek olan yaş mamaların da kediler tarafından tüketilmesi hem beslenme alanında bir çeşitlilik sağlar hem de kedilerin ihtiyaç duyduğu proteinin ve su ihtiyacının da karşılanmasında etkilidir.

Kedilere Yaş Kedi Maması Verilmeli Mi?

Kediler, tıpkı insanlar gibi farklı yemekler yiyerek besin ihtiyaçlarını farklı kaynaklardan sağlamalıdır. Sürekli olarak kuru mama yemek kedilerde yüksek karbonhidrat alımına neden olabilir ve şeker, tansiyon gibi sorunlara neden olabilir. Bunun yanı sıra sürekli olarak kuru mama ile beslenen kedilerin kabızlık sorunu yaşaması da mümkündür. Ayrıca kediler sürekli su içen hayvanlar değildir. Bu nedenle de kuru mamanın sindirimi konusunda da sorun yaşayabilirler ancak ek olarak verilecek yaş mamalar ya da sebze ve meyveler ile sindirim problemlerinin önüne geçmek de mümkün olacaktır.

Yaş kedi maması; besinlerde çeşitlilik oluşturmak amacıyla, su ihtiyacını karşılamak amacıyla, farklı besinlere yemesini sağlamak için, sindirimin kolay olmasını sağlamak için verilebilir. Bunların yanı sıra kedilerin ihtiyaç duyduğu protein miktarı yaş mamalarda daha fazla iken karbonhidrat miktarı da kuru mamalara oranla daha azdır. Bu özelliği ile de obezite sahibi kedilerde yaş ve kuru mamanın dengeli şekilde tüketilmesi söz konusudur.

Böbrek ve idrar fonksiyonlarının doğru şekilde sağlanması için yaş mamanın tüketimi önemlidir çünkü su tüketimi az olan kedilerde böbrek fonksiyonlarının da düzgün şekilde çalışmadığı gözlemlenmiştir. Buna bağlı olarak yaş mama hem sindirim sistemine destek olur hem de böbrek fonksiyonlarının çalışmasına katkı sağlar.

Yaş Mamalarda Nelere Dikkat Etmeli?

Yaş kedi mamasının farklı içerikleri olabilir ve bu içerikler kedilerin özelliklerine, rahatsızlıklarına ya da yalnızca mama markalarına göre bile değişiklik gösterebilmektedir. Doğru mamayı seçmek için ise mamaların içeriğine dikkat etmek şarttır. Protein miktarı yüksek olan ve protein kaynağı kaliteli et olan mamalar tercih edilmeli, karbonhidrat miktarı yüksek olan yaş mamalar satın alınmamalıdır. Kediler zaten kuru mamaları ile gerekli karbonhidratı vücutlarına alırlar ancak yaş mamaların protein ve yağ bakımından zengin olması, daha sağlıklı bir beslenme şekli sunar.

İçeriğindeki protein miktarı kadar protein kaynağı da önemli olan yaş mamalar evde de bir yemek gibi hazırlanabilir. Bu mamaların içeriğine balık, et ve tavuk ürünleri koyulabilir ve havuç, patates benzeri pek çok sebze ile bu mamaların desteklenmesi mümkündür. Bu sayede kedilerin farklı kaynaklardan doğal şekilde vitamin, protein benzeri ihtiyaçlarını alması kolay hale gelir. Aynı zamanda da sindirim sistemlerinin sağlıklı şekilde çalışması ve böbrek fonksiyonlarının desteklenmesi için yaş mamalar önemlidir.

Satın alınan hazır yaş mamalarda ise içeriğin ne olduğu kadar nasıl olduğu da önemlidir. Güvenilmeyen yaş mamalar tercih edilmemeli, içeriğindeki besinler açık şekilde ifade edilmiş olan mamalar satın alınmalıdır.

Kedilere Yaş Mama Verirken

Kedilere yaş mama verirken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar kedinin kilosu, yaşı ve sahip olduğu rahatsızlıklardır. Kedilerin mama içerikleri yaşlarına ve gelişim desteğine göre farklılık gösterebileceği için yaş mamaların üzerinde yazan yaşa da dikkat etmek gerekir.

Bunun yanı sıra obezite gibi problemleri olan ya da kilo alma eğilimi içinde olan kedilere de yaş mama çok sık şekilde verilmeyebilir, kedinin kilosuna uygun diyet programı veteriner kontrolü ile oluşturulabilir. Ayrıca çeşitli sağlık sorunlarına yönelik olarak hazırlanan yaş mamalar da farklı içerikleri sayesinde kedilerden rahatsızlıkları gidermek için kullanılabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap