Anne Kedilerin Sütünü Arttırmak İçin Neler Verilir?

Anne Kedilerin Sütünü Arttırmak İçin Neler Verilir

Anne kediler bazen çok sayıda yavru dünyaya getirdiği görülmektedir.. Bu nedenle de her yavruya yeterince süt vermeleri bazen mümkün olmaz. Bu durumda sütlerini arttırmak için beslenmelerine özen göstermek gereklidir. Yeni doğum yapmış olan anne kedinizin sütünün artması için farklı besin takviyelerine başvurmanız gerekmektedir. Bu dönemde ayrıca anne kedinizin vitamin, protein, karbonhidrat ve mineraller açısında n zengin mamalar ile beslenmesi de süt üretimi için oldukça önemlidir. Kedinizin bol su tüketmesinin önemli olduğu da unutulmamalıdır. Peki,  anne kedilerin sütünü arttırmak için neler verilir?

Anne Kedilerin Sütünü Arttırmak İçin Neler Verilir?

Kedilerimizin yavrular için çok önemli bir besin olan sütünü arttırmak için öncelikli olarak kedinizin beslenme düzeninin aynı şekilde devam etmesini sağlamanız gereklidir. Anne kediniz hamileliğinin ilk dönemlerinde daha fazla yeme alışkanlığına gider. Doğumdan sonraki bir süre daha bu şekilde devam etmesine izin verin. Sonrasında sütü kesilene kadar 1 aylık bir süre içinde de bu şekilde yemesi oldukça normaldir. Süt verme kesildiği zaman ise beslenme programında düzenleme yapabilirsiniz. Ancak yine de doğumdan sonraki bir süre daha kedinizin hamilelikteki gibi daha fazla mama yemesine izin vermeniz önemlidir.

Su Tüketimi Önemlidir

Anne kedinin doğumdan sonra sütünün artması için bol su tüketmesi önemlidir. Bu dönemde sürekli olarak ulaşabileceği alanda su kabının bulunması gerekir. Bu sayede anne kedinizi su içmeye de teşvik edebilirsiniz. Su tüketimi tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerde de sütün artmasına katkı sağlar. Ayrıca mineral içeriği ile de kedinizin sütünün sağlıklı şekilde salgılanmasına katkı sağlar.

Protein İçeriğine Sahip Besinler

Anne kedinizin protein içeriği yüksek olan gıdalar ile beslenmesi gerekir. Doğumdan sonra sütün artması için evde hazırlayacağınız mamalarda da hazır aldığınız mamalarda da protein içeriğinin yüksek olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Haşlama şeklinde balık, tavuk ya da et ile mama hazırlamanız mümkündür. Bu yemeklerin içinde sebze ve tahıllara da yer verebilirsiniz. Bu sayede kedinizin vitamin, protein ve karbonhidrat içeriklerinin her birini tek bir mamadan alması sağlarsınız. Bu mamalarda taze et, tavuk, balık ürünleri haşlanarak kullanmalısınız. Ayrıca hazır alanın mamaların da yeni doğum yapan annenin tüketimine uygun olması gereklidir. Yüksek proteine sahip ve sindirimi kolay olacak mamaları tercih ederek kedinizin beslenmesine ve süt üretimine katkı sağlayabilirsiniz.

Yoğurt Verilmesi Önerilir

Kedinizin süt üretimini desteklemek amacı ile ona evde hazırlayacağınız yoğurttan vermeniz mümkündür. Bu yoğurdun içine sebze ya da meyve de karıştırarak vitamin almasını da sağlayabilirsiniz. Kediler genellikle yoğurt yemeyi sevdiği için bunu reddetmeyecektir ve sebze ya da meyve içerikleri ile karıştırdığınız yoğurtlar kedinizin beslenmesine katkı sağladığı gibi süt üretiminin artmasına da yardımcı olacaktır.

Sebze ve Meyveler

Vitamin ve mineralleri alması için sebze ve meyve tüketiminin de bu dönemde önemli olduğunu söylemek mümkündür. Hem anne kedinin hem de emen yavru kedilerin beslenmesinin öncelikli içeriklerinden olan vitamin ve mineraller taze sebze ve meyvelerden olmalıdır. Bu dönemde anne kedinin sütünün artması için yeşil kabak, havuç, patates, brokoli gibi sebzeleri ve mevsimine uygun olacak meyveleri de tüketmesi uygundur. Yine de kedinizin olası alerjileri ve rahatsızlıkları göz önünde bulundurulması da gerekir. Bu şekilde sağlıklı bir beslenme programı oluşturmak daha iyi olacaktır.

Sindirimi Kolay Besinler

Kedinizin sindirimi kolay besinleri tüketmesi bu dönemde daha iyi şekilde süt salgılamasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle de kedinizin sindirimi daha kolay olacak ürünleri tüketmesi önemlidir. Bu besinler kimi zaman kuru mama kimi zaman da yaş mama olmaktadır. Ancak tek tip beslenme önerilmemektedir. Bu  nedenle de sindirimi kolay olacak yaş ve kuru mamaları belli aralıklar ile kedinize vermeyi tercih edebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap