Kedimi Yeni Mamasına Nasıl Alıştırabilirim?

Kedinizin mamasında değişiklik yapacağınız zaman ilk dönemlerde zorluk yaşamanız mümkündür. Kediniz tadına alışık olmadığı bir mamayı yeme konusunda isteksiz olabilir ya da yeni mamasının tadını beğenmeyebilir. Her ne kadar içeriği kedinizin beslenmesine daha uygun ya da daha sağlıklı olsa da kedinizin tadı farklı olan bu mamaya alışması için farklı yöntemler denemeniz gerekecektir. Farklı yöntemler ile kedinizi yeni mamaya alıştırarak zorluk çekmeden ve kedinizin yetersiz beslenmesine neden olmadan mamasını değiştirmeniz iyi olur. Siz de “Kedimi yeni mamasına nasıl alıştırabilirim?” diye merak ediyorsanız farklı uygulamalar ile kedinize yeni mamasını sevdirmeniz mümkün.

 Kedimi Yeni Mamasına Nasıl Alıştırabilirim?

Kedinizi yeni mamasına alıştırmanız için bir süre kediniz ile inatlaşabilirsiniz. Kediniz tadı farklı olan bu yeni mamayı beğenmeyebilir ya da yemek istemeyebilir. Onun damak zevkine uygun olarak seçeceğiniz besleyici bir mama alışma sürecini kolaylaştıracaktır. Örneğin tavuk eti yemeyi daha çok seven kedinize tavuk eti içeriğine sahip besleyici mamaları satın almanız önerilir. Kedinizin alışma sürecini hızlandıracaktır. Mamaların tadında ani değişimler olması ve daha önce hiç yemediği bir içeriğe sahip mamaya da kolaylıkla alışması pek mümkün değildir. Bu nedenle de kedinizin yeni mamasına alışması için ona zaman vermeniz gerekir.

Mamanın Lezzeti

Kedinizin damak zevkine hitap edecek mamaları seçmeniz en az mamanın besleyici olması kadar önemlidir. Kedilerin ihtiyaç duyduğu proteini ve karbonhidratı farklı besinlerden edinmesi mümkündür. Bunun için de mamaların içeriği birbirinden farklı olacak şekilde üretilir. Kimi kediler et tadını, kimi kediler deniz ürünlerini sever. Kimi kediler de tavuk etini daha fazla sevdiği görülmektedir. Bu durumda kedinizin hangi lezzetleri sevdiğini anlamanız için birkaç farklı mamayı ona denetebilirsiniz. Bu sayede besleyici içeriğe sahip farklı lezzetlerden hangisini daha çok seveceğini görebilirsiniz.

Kedinizin damak tadına hitap edecek olan besleyici mamayı bulmak için birkaç farklı mama çeşidi alarak ona farklı öğünlerde verin. Eğer yeteri kadar mama yiyorsa kedinizin bu mamayı beğendiğini görebilirsiniz. Ancak mamayı koklayarak yalnızca az miktarda yiyip sonrasında yeni mama istercesine size koşuyorsa bu mamadan pek hoşlanmadığı anlamına gelir. Bu durumda pes etmeden farklı mamaları denemeye devam edebilirsiniz.

Mamanın Tadına Alışmasını Sağlayın

Kedinizin mamanın tadına alışmasını sağlamanız gerekir. Bunun için zaten kullandığınız mamaya yeni aldığınız mamayı karıştırarak verin. Birkaç gün az miktarda koyduğunuz yeni mamanın miktarını zamanla arttırın. Bu sayede kediniz yeni mamasının tadını zamanla daha çok alır hale gelecek. Aşamalı şekilde mamanın miktarının arttırılması, kedinizin mamanın tadına alışmasına olanak tanıyacak.

İlk günlerde bir çorba kaşığı kadar koyduğunuz yeni mamanın miktarını birkaç gün sonra arttırıp yarım kaba çıkarın. Yarım kap eski mamasından ve yarım kap da yeni mamasından karıştırın. Bu şekilde kediniz aşamalı şekilde artan yeni mamanın lezzetini daha az garipseyecektir.

Kedi sahipleri genellikle yeni mamaya geçtikleri zaman aniden yeni mamadan vermeye başlarlar. Bu durumda kediler yeni bir lezzete açık olmayacaktır veya mamalarının tadını ya da kokusunu beğenmeyecektir. Ancak aşamalı şekilde mamanın değiştirilmesi kedinizin de mamaya kolaylıkla alışmasını sağlayacaktır.

Farklı Yollar Deneyebilirsiniz

Kedinizin mamaya hemen alışmasını istiyorsanız ve eski mamanızdan elinizde hiç yoksa kedinize daha cazip şekillerde mamayı sunmayı deneyin. Örneğin eski mama kabını değiştirin. Onun ilgisini çekecek bir mama kabı ile yeni mamayı vermeyi deneyin. Ya da yeni mamasından yedikten sonra ona ödül maması verin. Yeni mamaya alışması için pekiştirici bir ödül ile onu mutlu edin.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap