Kedilerde Gıda Alerjisi Belirtileri ve Tedavi Yolları

Kedilerde gıda alerjisi çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Genellikle alerjik inflamatuar cevabı tetikleyen belirti, belli bir gıdadaki bir protein bileşimine bir reaksiyon içerirler. Daha az şiddetli olan gıda intoleransı ile karıştırılmamalıdır. Kedilerde gıda alerjisi gelişmesi, bağışıklık sisteminin bazı maddelere aşırı duyarlı olması sonucu ortaya çıkar. Kediler bazen hazır mamalara karşı alerji geliştirebilirler. Özellikle mısır, tavuk, balık ve tavuk içeren mamalar kedilerde gıda alerjisi problemine neden olabilir. Hatta kedilerin düzenli tükettikleri herhangi bir proteine karşı alerji gösterdikleri de rastlanan bir durumdur. Çünkü alerjiler zaman içerisinde gelişmektedir. Bu durum genellikle bünyesel sebeplere bağlı olarak değişir ve farklı semptomlar gösterebilir.

Kedilerde Gıda Alerjisi Belirtileri

Birçok kedi tahılsız mamaya ihtiyaç duymamaktadır. Ayrıca tahıl alerjisi tanısı konan kedi de çok azdır. Yapılan bir araştırmaya göre bir kedide gıda alerjine sebep olma ihtimali en az olan gıda mısırdır. Gıda alerjisi bulunan 56 kedide, mısır ancak 4 alerji durumundan sorumlu görülmüştür. Diğer 45 kedide, dana eti, süt ürünü ve balık ile ilişkili alerjiler görülmüştür. Kedinizde gıda alerjisi olduğunu gösteren belli belirtiler vardır;

 • Aşırı yalanma
 • İltihaplı deri
 • Yaralar ve kabuklar
 • Kaşıntı
 • Tüysüz alanlar
 • Ciltte kırmızı noktalar
 • Tekrarlayan kulak enfeksiyonları
 • Solunum problemleri
 • İshal
 • Kusma
 • Artan tüy topları
 • Kellik

Tahılsız Kedi Maması Protein Bakımından Zengin Midir?

Kedi mamalarının içeriğinde protein bulunması önemlidir. Çünkü protein kediler için temel enerji kaynağını oluşturmaktadır. Kediler protein ihtiyaçlarının çoğunu hayvansal protein olarak alsa da yüksek kaliteli bitkisel malzemelerden elde edilmiş proteinleri de sindirebilirler. Bitkisel kökenli malzemeler; proteinler, esansiyel besinler, karbonhidratlar ve yap bakımından iyi bir kaynak olur. Kediler için yeterli karbonhidrat tüketimi enerji olarak kullanılmak üzere parçalanmalarını önler. Protein kaynağı olarak kırmızı ete dayanan bir mama, fosfor bakımından zengindir. Fosfor esansiyel bir besin olsa da yüksek fosforlu gıdalar ile beslenen kediler ileride kronik böbrek hastalıkları yaşayabilir. Tahıllar ve sebzeler, kedilerin ihtiyaç duydukları amino asitlerin düşük fosforlu kaynaklarıdır ve kediniz için sağlıklı protein kaynağı oluşturmaktadır.

Ayrıca Bakınız: Kedilerde Alerji Türleri ve Belirtileri Nelerdir

Tahılsız Mama Düşük Karbonhidrat Demek Mi?

Ortalama 3 milyon Amerikalının sadece glutensiz beslenme ile yönetilebilen çölyak hastalığına sahip oldukları biliniyor. Fakat kedilerde bu hastalığın hiçbir bilimsel bulgusu bulunmamıştır. Bu nedenle kedilerin gluten durumundan kaçınmasına gerek yoktur. Tahılsız mamalar, tahılların yerine geçen tapiyoka, mercimek, bezelye, patates ve tatlı patates gibi başka karbonhidrat kaynakları içerir. Hatta bazı tahılsız mamalar tahıllı mamalara kıyasla daha yüksek oranda karbonhidrat içerir. Fakat karbonhidratın kedileri şişmanlatmadığını bilmek gerekiyor. Kedileri kısırlaştırma, hareketsiz yaşam, artık beslenme alışkanlığı, aşırı beslenme, fazla yağ ve kalori tüketmek gibi durumlar obezite sorununu ortaya çıkarır. Tam tahıllardan oluşan karbonhidratlar kediniz için dengeli ve tam bir beslenme düzeni sağlar.

Tahılsız Kedi Maması Tavsiyeleri

1) Orijen Regional Red – Tahıl İçermeyen İçeriğinde Sığır Eti Bulunan Yavru/Yetişkin Kedi Maması

En iyi mama markalarından biri olarak kabul edilir ve içeriği özel olarak formüle edilmiş. Tahılsız yapısı ile birlikte yüksek protein oranına sahiptir.

2)N&D Balkabaklı Geyik Etli ve Elmalı Yetişkin Kedi Maması

En kaliteli mama markalarından biridir. Tahılsız içeriği aynı zamanda gıda alerjisi olan kediler için en iyi seçeneklerden biridir.

3)N&D Prime Tavuk ve Narlı Tahılsız Yavru Kedi Maması

Yavru kedilerin beslenmesinde de mamaların protein oranına dikkat etmek gerekir. Kedilerin ihtiyaç duyduğu birçok mineral ve vitamini karşılamaktadır.

4)True Instinct Yüksek Etli, Tavuklu ve Tahılsız Yetişkin Kedi Maması

Yüksek et oranı ile kediler için oldukça faydalıdır. Sindirilmesi kolay, eksiksiz ve dengeli beslenmeyi sağlayan mamalardan biridir.

5)Hills İdeal Balance Tahılsız Tavuklu Yaşlı Kedi Maması

Özellikle yaşlı kediler için tercih edilen bir mamadır. İçerisinde hem tahıl bulunmaz hem de lezzetli tavuk içeriği ile kedilerin beğenisini kazanmaktadır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap