Kedilerde Saklanma Nedenleri: Saklanan Kedi Nasıl Çıkarılır?

Kedilerde saklanma davranışı, kedi denildiğinde ilk akla gelen hareketlerinden biridir. Kediler saklanmaya bayılırlar ve bu hareketlerinin altında birçok farklı neden olabilir. Kedilerde saklanma davranışı sadece oyun ya da kafa dinlemek için ortaya çıkarken aynı zamanda bazı psikolojik sorunlarında habercisi. Özellikle kedilerde saklanma davranışı sürekli hale geldiyse fiziksel ya da psikolojik bir sorunun varlığını düşünebilirsiniz. Kediniz sürekli ve uzun süreli olarak saklanıyorsa bu durumu hafife almamalı. Bir sorun yaşıyor olma ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız. Kedilerin kendilerine has özellikleri bulunur. Bazı kediler oldukça sosyalken bazıları daha çekingen olabilir. Kedinizin davranışlarını yakından gözlemleyerek onları tanıma imkânı bulabilirsiniz.

Kedilerde Saklanma Nedenleri

Kediler hastalık, merak, endişe, gözlemleme isteği, sessizlik beklentisi ve oyuna davet gibi sebepler nedeniyle ev içerisinde saklanıyor. Genel anlamda kedilerin saklanması normal karşılansa da davranışlarının gözlemlenmesi ve olası tehlikelerin engellenmesi önemlidir.

  • Yalnız kalma isteği: Kediler bazen sadece yalnız kalmak istedikleri için saklanabilirler. Kediler çok güçlü hislere sahiptir. Çok fazla uyarana karşı dinlenmek ya da sakinleşmek için kendi kendilerine kalmak isteyebilirler.
  • Isı dengeleme: Kedilerin dar ve küçük alanlarda saklanmayı tercih etmesi ısı dengeleme ihtiyaçlarından kaynaklanabilir. Özellikle kedinizin kıvrılarak yattığını görüyorsanız dış ortam ısısının onlar için idealden daha az olduğunu anlayabilirsiniz.
  • Gözlemlemek: Kediler rahatsız edilmeyeceklerini garanti altına alarak çevresindeki olup bitenleri izlemeyi severler. Saklanarak gözlemleme aşamasında avantaj elde etmeye bayılırlar. Kedileri tedirgin eden bir durum olursa güvenli ve sessiz bir gözlem için yatakların altını tercih eder.
  • Gebelik ve doğum süreci: Dişi kedinizin hamilelik döneminde davranış farklılıkları görebilirsiniz. Doğuma kısa bir süre kaldığında kediniz hem kendi hem de yavruları için güvenli bir alan arar. Karanlığa saklanan kedilerin gebelik ihtimali değerlendirebilir.
  • Ağrı ve acı: Kediler acı ya da ağrı hissettikleri zaman içgüdüsel hareketler sergilerler. Karşılaşabilecekleri olası problemler ile mücadele edemeyeceklerini düşündükleri için tehlikelerden uzak durmak amacıyla saklanmayı tercih ederler.
  • Stres: Kediler için hayatlarının rutin halinde devam etmesi önemlidir. Herhangi bir değişiklik onlar için stres kaynağı olabilir. Kediler stres ile baş etmekte başarılı olmadıkları için saklanarak kendilerini sakinleştirmeye çalışırlar.

Kedilerde Korku Nedeniyle Saklanma

Kediler genellikle kendine güveni olan canlılar olarak bilinirler. Fakat kedilerinde çözmekte zorlanacağı durumlar olabilir. Bu durumda bazıları ortamı terk eder ve saklanır bazıları ise savaşmayı tercih eder. Kediler savaşmak ya da saldırmak yerine uzaklaşmayı tercih ederlerse genelde birinin ya da bir eşyanın arkasına saklanacak. Böylece kendilerini daha güvende hissederler. Yakınlarında onları korkutacak bir şeyler ya da birileri olduğunda alışık olmadıkları durumlar karşısında tedbir aldıkları söylenir. Bu durum son derece doğal ve birçok kedide rastlanabilir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken ise kedilerin hangi sıklıkla ve ne kadar sürelerde saklandıkları yerde kaldığını gözlemlemek. Korktukları kişilerden ya da durumlardan saklanan kediler, onları strese sokan durum ortadan kalktığında rutin hayatlarına geri döner.

Kediler En Çok Nerelere Saklanır?

Kedilerde saklanma davranışı, her yaştaki kedilerde etkisini gösterebilir. Hatta saklanma davranışı köpeklerde de meydana gelebilir. Kediler bazen saklanmak için öyle yerler tercih eder ki ne seslerini duymak ne de onları bulmak imkansız. Özellikle yavru kedi sahiplerinin kedilerini yeterince gözlemlemesi önemlidir. Kediler kurutma makinesi, çamaşır makinesi ve elektrik prizlerinin bulunduğu alanlarda saklanmak isteyebilirler. Bu gibi durumlarda tehlikeler ile karşılaşmamaları için dikkatli olmalıdır. Kediniz sadece konforlu ve sakin bir ortam arıyorsa saklanmalarını önlemek için kedinize bir kedi yatağı ya da kedi evi alabilirsiniz. Böylece kedinizin sadece dinlenmek için sizin onu bulamayacağınız yerlere saklanmasını engelleyebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap