Kedilerde Mutluluk Belirtileri: Kediniz Mutlu mu?

Kedilerde mutluluk belirtileri onun ne kadar mutlu olduğunu anlamanıza yardımcı olabilmektedir. Kedilerin sağlıklı ve bakımlı olmaları önemli olsa da mutlu olmaları da gereklidir. Kediler konuşarak ruh hallerini sizle paylaşamasa dahi birçok davranış şekli ile size mutlu olduklarını belli edebilirler. Bir kedinin kendini sevdirmemesi gibi davranışlar kedinin mutsuz olduğu anlamına gelmemektedir. Kedilerde mutluluk karakter yapılarına göre de değişmektedir. Bu nedenle kedinizin davranışlarını gözlemleyerek anlayabilirsiniz.

Kedilerin ani ruh değişimleri onların ne zaman mutlu ne zaman mutsuz olduğunu anlamayı güçleştirir. Fakat her ne kadar kedilerin farklı davranış yapıları bulunsa da vücut dilleri onların bazı duygularını anlamamızı sağlar.

Kedilerde Mutluluk: Kedimin Mutlu Olduğunu Nasıl Anlarım?

  • Sağlıklı görünüm: Kediler mutlu olduklarında daha bakımlı görünürler. Neşeli olan kediler kendilerini temizler ve bu durum görünümlerine de olumlu yansır.
  • Rahat vücut duruşu: Kediler patilerini altına sıkıştırarak uyumayı seçiyorsa huzurlu olduklarını anlayabilirsiniz. Tedirgin olduklarında tüylerinin diken diken olduğunu fark edeceksiniz.
  • Oyuncu davranış: Oyun kedilerde mutluluğun en önemli göstergesidir. Kediler mutlu ve keyifli olduklarında sizle oyunlar oynamak isteyecektir.
  • Gözler ve kulaklar: Gözlerinin genişlemesi ya da kulaklarının öne bakar ve hafif geriye eğilmiş olması kedilerin mutlu olduğunu gösterir.
  • Sosyal uyku: Kedilerin uyudukları alanlar mutluluklarının belirtisi olur. Kediniz sizi yatak arkadaşı olarak seçtiyse keyfi yerinde demektir.
  • İyi bir iştah: Kedinizin iştahlı olması mutlu olduğunun bir işaretidir. Kediniz bacaklarınıza sürtünüyor ve sizden mama istiyorsa ondan daha mutlusu yok demektir.

Kedinizi Nasıl Mutlu Edebilirsiniz?

Evinizi kedinizin ihtiyaçlarına göre düzenlemelisiniz.

Kedilerde mutluluk belirtileri görmek istiyorsanız, ev içerisini kedinize uyumlu hale getirerek işe başlayabilirsiniz. Kedinizin rahat şekilde uyuyacağı bir alan yaratmalısınız. Onun korktuğunda ya da yalnız kaldığında saklanabileceği yerler yapmalısınız. Böylece kendini güvende hissedecektir.

Başka bir kedi ile arkadaşlık etmesini sağlamalısınız.

Ev içerisinde kedinize arkadaşlık edecek bir kedi daha olması idealdir. Böylece birbirlerine eşlik ederek eğlenceli vakit geçirebilirler.

Kedinizle oyun oynamaya zaman ayırmalısınız.

Kediler hayatlarının rutin içerisinde ilerlemesinden çok hoşlanırlar. Kedinizle özellikle belli saatlerde oyun oynamalı ve ilgi göstermelisiniz. Böylece kediniz hem enerjisini atacak hem de geçirdiği vakitten keyif alacaktır.

Kedinize kedi çimi almayı ihmal etmemelisiniz.

Kediler doğaları itibariyle ot yemeyi severler. Ayrıca çimler kedilerin sindirim sistemi için de oldukça faydalıdır. Kedilerin kedi çimi dışında bitki yemesine izin vermemelisiniz. Etkisini bilemeyeceğiniz birçok bitki kediniz için zehirli olabilir.

Kedinizin avlanma iç güdülerine izin vermelisiniz.

Kediler doğal yaşamları gereği yırtıcı hayvanlardır ve evcil hayata alışsalar dahi bazı özelliklerini kaybetmezler. Avlanmak ve oyun oynamaları kedilerin doğasında var. Bu hareketlerini kısıtlamak kedide davranış bozukluklar ve obeziteye sebep olabilmektedir.

Evinizde tırmalama tahtaları bulundurmalısınız.

Kediler iç güdü olarak tırmalamaktan çok hoşlanırlar. Özellikle tırmalama tahtaları onlar için oldukça mutluluk vericidir. Böylece evinizde ki koltukları değil tırmalama tahtalarını tırmalamasını da sağlayabilirsiniz.

Klasik müzik ve aroma terapi yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Kedilerin klasik müzikten hoşlandıkları yapılan araştırmalar sayesinde kanıtlanmıştır. Özellikle siz evde olmadığınız zamanlarda kedinizin klasik müzik dinlemesi onu sakinleştirecektir. Aynı zamanda kediler lavanta kokusundan da çok hoşlanırlar. Lavanta yağını bir bez parçasına emdirerek kedinizin zaman geçirdiği odaya koyabilirsiniz.

Mama, su ve kum kabının hijyenik olmasına dikkat etmelisiniz.

Kediler temizliği severler ve kullandıkları eşyalarında temiz olmalarını isterler. Kum kapları temiz olmadığında evin farklı yerlerine dışkı yapmaya başlayabilirler. Su kapları temiz olmadığında su içmeyi reddedebilirler. Bu durum hem kedinizin mutsuz olmasına sebep olur hem de sağlığını tehdit eder.

Kedinizin karakter sahibi olduğunu kabul etmelisiniz.

Kedilerde tıpkı insanlar gibi farklı karakter yapılarına sahiptir. Her kedi okşanmaktan ya da kucağa alınıp sevilmekten hoşlanmaz. Bazı kediler yalnız kalmayı seviyor olur. Bu duruma saygı duymak ve kediyi zorlamamak gerekir. Kediler kendileri istediğinde yanınıza gelerek kendilerini sevdirecektir.

Kedinizi yemekten hoşlandığı mamalar ile ödüllendirmelisiniz.

Kedinizin beslenme planını sekteye uğratmadan, kedinizin olumlu davranışlarının ardından vereceğiniz ödül mamaları onu oldukça mutlu edecektir. Kediler farklı lezzetler ile şımartılmaktan çok hoşlanırlar.

Kedinizi hiçbir şart ve durumda cezalandırmamalısınız.

Kediler her zaman sizin istediğiniz davranışları gösteremeyebilir. Mama yemek istemeyebilir ya da suyunu dökebilir. Hatta çişini ve kakasını tuvalet kabının dışarısına dahi yapar. Bu gibi durumlarda kedinizi cezalandırmak son derece yanlış bir uygulamadır. Kedinizin bir davranışı ısrarla tekrar etmesinin altında mutlaka bir neden yatmaktadır. Bu nedeni bulmak ve çözmek daha faydalı olur. Kedinizi cezalandırmak sizden korkmasına ve size güvenmemesine sebep olacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap