Kedilerin Tuhaf Davranışları

Kedilerin tuhaf davranışları ve ilginç hareketleri her zaman kedi sahiplerinin anlayabileceği durumlar değildir. Kedi davranışları sizin en çılgın kediye sahip olduğunuzu düşündürebilir. Fakat birçok kedinin kendi özgü ilginç hareketleri bulunmaktadır. Aynı zamanda kedilerin bu davranışlarının mantıklı açıklamaları olduğunu da bilmelisiniz. Kediler konuşabilseydi onlara sorulabilecek birçok soru olabilirdi.

Kedilerin Tuhaf Davranışları

Aç olup olmadıkları, keyifli olup olmadıkları ve korkup korkmadıklarını sormak mümkün olabilirdi. Kediler konuşamadıkları için beden dillerini çözmek ve hareketlerini anlamaya çalışmak faydalı olacaktır. Kedileri anlamak onların tuhaf davranışları çoğunlukla bir sebebe ve açıklamaya bağlı ortaya çıkmaktadır. Kedinizi anlayarak aranızdaki bağı güçlendirebilir ve onun ihtiyaçlarını giderebilirsiniz. Böylece kedinizin daha mutlu, huzurlu ve güvende olmasını sağlayabilirsiniz.

Kedilerin Kuyruk Hareketleri ve Anlamları

Kediler iletişim kurabilmek için gözlerini, duruşlarını ve kuyruklarını kullanırlar. Kuyruklarını birçok şekle sokabilirler ve sahiplerine çeşitli mesajlar verirler.

 • Kuyruğu yukarıydaysa: Kedinizin mutlu ve keyifli olduğunu anlayabilirsiniz. Kediler iyi, memnun, güvende ve mutlu hissettiğinde kuyruklarını yukarı kaldırır. Aynı zamanda başka kedilerle selamlaşma şekli olarak da kuyruklarını kaldırabilirler.
 • Kuyruğu kabarıksa: Korkuyu ifade eden bir kuyruk hareketidir. Kendilerini tehdit altında hissetmeleri ve ani bir hareketten korkmaları kuyruklarının kabarmasına neden olabilir.
 • Kuyruğu soru işaretiyse: Kediniz sizinle oyun oynamak istediğinde kuyruklarını soru işareti şeklinde tutarlar. Genellikle güzel bir ruh halinde olurlar ve keyiflidirler.
 • Kuyruğu kendini sarıyorsa: Kediniz keyifle dinlenirken kuyruğunu kendine sarabilir. Aynı zamanda göz kapaklarının yavaş yavaş açılıp kapanması ve kulakları öne eğikse dinlendiklerinden emin olabilirsiniz.
 • Kuyruğu aşağı yukarı sallanıyorsa: Kedinizin size kızgın ya da sadece kırgın olduğunu anlayabilirsiniz. Aynı zamanda yeni bir odak bulmaları ya da dikkatlerini çeken bir şey olduğunda da kuyruklarını aşağı yukarı sallayabilirler.
 • Kuyruğu titriyorsa: Genellikle bir sorunu işaret etmektedir. Kuyruklarının titremesinin birçok nedeni olabilir. Huzursuzluk duymaları, öfkelenmeleri, çiftleşmek istemeleri ya da canlarının sıkılmaları bazı sebeplerdendir.
 • Kuyruğu aşağıdaysa: Saldırı sinyali olarak yorumlanabilen bir kuyruk hareketidir. Bu nedenle dikkatli olmanızda fayda vardır.
 • Kuyruğu hızla aşağı yukarı iniyorsa: Kediniz rahat bırakılmak istiyor olabilir. İlgiden sıkılmış, rahatsız olmuş ve yalnız kalmak istemesi normal bir durumdur.

Kedi Sesleri ve Anlamları

 1. Miyavlama: Mama ve su isteyen, karın karşıma talebi olan, oyun ve ilgi isteyen, sizi karşılayan kedinizin miyavladığını görebilrsiniz.
 2. Tıslama: Kediniz korktuğunda ve kendini korumak için tıslamayı tercih edebilir. Bu durumda kedinizden uzak durmanız sağlıklı olacaktır.
 3. Mırıldanma: Kedilerin mırıldanması mutlu olduklarını ve işlerin iyi gittiğini anlatmaktadır. Aynı zamanda kediler korktuklarında da kendilerini rahatlatmak için mırıldanabilir.
 4. Cıvıldama: Çok özel durumlarda çıkardıkları bir sestir. Camın dışında bir sincap, kuş ya da tavşan gördüklerinde sizi uyarmak için cıvıldayabilir ya da şakıyabilirler. Bu sesin aslında bir miyavlama değil, bir komut olduğu düşünülmektedir. Anne kedinin yavrularını hizaya sokmak için bu sesi kullandığı bilinmektedir.
 5. Uluma: Ulumak sadece köpeklere özgü bir hareket değildir. Bazı kedi ırkları da ulumaya yatkındır. Üreme organları sağlam tüm kediler, kendilerine bir eş bulmak için uluyabilir. Kediniz bir yere sıkıştığında ya da yaralandığında da uluyor olabilirler.

Kedilerin Sahiplerini Uyandırmak İçin Kullandığı Yöntemler

Kedinizin sizin uyandırmak ve yataktan çıkarmak için uygulayabileceği birçok eğlenceli davranışı görebilirsiniz.

 • Yüksek sesle miyavlayarak sizin yataktan çıkmanızı sağlayabilirler.
 • Siz yataktan çıkana kadar nevresimi kavrayabilir, yataktan arabilir ve hatta tırnakları ile çarşafları bileyebilirler. Çoğu zaman bu davranışa karşı gelemez ve uyanabilirsiniz.
 • Sizi uyandırmak için çağınızı çekebilir ve hatta çiğneyebilirler. Saçınızı bir av gibi yakalayarak çekmeleri sizin uyandırmanın en etkili yollarından biri olabilir.
 • Patileri ile yüzünüze dokunarak sizin iradenizi kırmaya çalışabilirler.
 • Bacaklarınıza ve hatta karnınıza masaj yapabilirler. Bu sevimli hareket sonrası kendilerini rahatlatırken sizide uyandırmayı başarabilirler.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap