Kediler Ağlar mı? Kediler Neden Ağlar

Kediler ağlar mı? Kedilerin ağlaması çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Kediler birçok kişi tarafından mesafeli, vurdumduymaz ve başına buyruk hayvanlar olarak bilinir. İlk defa kedi sahiplenen biri bir süre boyunca bu durumun doğru olduğuna inanabilir. Fakat zaman geçtikçe ve kediniz ile bağ kurdukça işin aslının hiç de öyle olmadığını anlayabilirsiniz. Kediler ile kurulan bağ zaman içerisinde muazzam bir hal alır ve her davranışı insanlardaki benzer davranışlara benzetilebilir. Bu davranışlardan biri de ağlamaktır. Kedilerin ağlaması duygu kaynaklı bir sorunun sonucu oluşabilir. Gözlerde beliren yaşlar ya da acı sesi bir miyavlama kedilerin ağlaması ihtimalini akıllara getirir. Varlıkları ile insanların hayatlarını güzelleştiren kedilerin neden ağladıkları merak konusudur.

Kediler Ağlar mı? Kediler Neden Ağlar?

Kedilerle yakın bağ kuran insanlar onların duygularını farklı şekillerde ifade edebildiklerini düşünürler. Fakat bilimsel açıdan kedilerin ağladığı söylenemez. Kediler üzgün ya da korkmuş olduklarında duygularını insanlar gibi ağlayarak belli edemezler. Yine de bu durum onların duygularının olmadığı anlamına gelmez. Kediler gerçekten depresyona girebilir, üzülebilir ve hatta yas tutabilir. Kedilerin duygularını ifade etme tavırları kendilerine özgü olarak değişebilir. Peki gözyaşları? Üzgün olduğu sanılan ve acı bir ses tonu ile miyavlayan kedilerin gözlerinin yaşarması ise şaşırtıcı bir tesadüftür. Kedinizin gözü sulandıysa muhtemelen gözüne toz kaçmıştır ya da medikal bir sorun yaşıyor olabilir. Bu gibi bir durumda da veteriner hekiminize başvurmanız en doğrusu olacaktır.

Kedilerin Duyguları; Gerçek mi?

Kedilerin ağlaması ve neden ağladığı sorularının cevapları değişkendir. Kedilerin insanların bildiği veya deneyimlediği şekilde ağlamazlar. Fakat kedilerdeki ağlama eylemi üzülme ve acı çekmek şeklinde yorumlanırsa kedilerin bu konuda geniş bir yelpazesi olduğunu kabul etmek gerekir. Yapılan araştırmalara göre kedilerin, insanların yaşadığı ve gerçek duygularını kendilerine göre deneyimleyip açığa çıkardıklarını göstermektedir. Kedilerin insanların duygularını gösteren mimiklerini okuyabilir ve onlarla birçok duygusunu paylaşabilirler. Mutlu olan bir kedi, sahibini coşkulu bir şekilde oyuna çağırabilir ve derin derin mırlayabilir. Ayrıca evdeki diğer evcil hayvanlarla ve insanlarla da temas etme ihtiyacı duyabilir. Acı çeken veya üzgün bir kedi, ağlamasa dahi duygularını farklı yollarla dile getirebilir.

Kedilerin Üzgün Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Kediler, sahibi eve geldiğinde onu coşkulu karşılamayabilir. Her zamankinden daha fazla uyumaya başlayabilir, en sevdiği ödül mamalarını ya da yaş mamaları geri çevirebilir ve kendini temizlemeyebilir. Kedilerin rutinlerine bağlı kalmaması ve oyunlara olan ilgisini kaybetmesi üzgün ya da hasta olduklarını gösterebilir. Kedilerin ağlamaması, üzgün olduklarını ağlayarak belli edememesi onlara özgü bir özellik değildir. Büyük acılar ve güçlü duygular ile karşılaşınca yalnızca insanların gözyaşı döktüğü ve hayvanların ise davranışsal farklılıklar sergilediği anlaşılmıştır. Uzmanların görüşlerinden faydalanmak gerekirse, ağlayan kedilerin bir efsaneden ibaret olduğu söylenebilir. Kedilerde gerçekten acı çekebilirler ama bu durumu insanlar gibi ağlayarak değil farklı davranışsal hareketler göstererek belli ederler.

Kediler Güler mi?

Kediler birçok farklı jest ve mimik yapabilecek kas yeteneklerine sahiptir. Bu nedenle oyun oynayan, mutlu bir şekilde mırıldanan kedinizin gülümsediğine şahit olabilirsiniz. Kediler gülümsemeye benzeyen mimikler yapabilir. Fakat bu mimiklerin mutlu olmaları ile ilgili olmadıkları bilinmektedir. Feromon bakımından zengin idrar kokusu gibi bazı kokular kedilerin duyu alıcılarını ile analiz edilmek için ağızlarına doğru çekilmektedir. Bu sırada kedilerin gülümsemeye benzer bir mimikleri ortaya çıkabilir. Kafa eğilir, dudaklar kıvrılır ve gözleri şaşılaşabilir. Feromon kokusu ile gülümseme benzeri mimikler daha çok erkek kedilerde daha belirgindir. Kediler ayrıca agresif bir ruh haline sahip olduklarında da dişlerini bir gülümsemeymiş gibi ortaya çıkarabilirler. Mutluluk hissi kedilerdeki davranışsal karşılıkları farklı olabilir. Mutlu ve memnun hisseden kediler mırlayabilir, gözlerini kırpabilir, patileri ile yoğurma hareketini yapabilir ve kuyruğunu oynatabilir. Ancak kediler her ne kadar mutlu olsa da gülümsemezler.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap