Yavru Kediler Ne Zaman Tuvalet Yapar?

Yavru Kediler Ne Zaman Tuvalet Yapar?

Genç kedilerde tuvalet kültürü 3 haftalık olana kadar oluşmamaktadır. Yavru kediler ne zaman tuvalet yapar sorusuna bu süreden sonra yanıt verilebilmektedir. 3 haftalık olan ve belirli boyutlarda büyüyen kedilerin makat bölgeleri anne kediler tarafından yalanmaktadır. Bu işlem yavruların tuvaletlerini yapabilmesini sağlayacaktır. 3 haftadan büyük olan yavrular kendi tuvaletlerini kendileri yapabilmektedir.

Bir ay sonucunda yavruların kum kabına tuvalet yaptığı görülmektedir. Yavrular için kum kabına alıştırma süresi zorlu da olsa gerekmektedir. Kedilerin ev ve kapalı ortamda yaşamaya adapte olabilmesi için kuma tuvalet yapması gerekmektedir.

Kedilerin tuvalet eğitimi için ilk aşamada bir veteriner hekime danışılabilmektedir. Hekimden alınan yardım sayesinde kedi doğası daha iyi keşfedilebilmektedir. Kediler kendi doğaları bakımından kumu kapatma eğilimindedir. Kap dışına tuvaletlerini yaptıklarında içleri rahat etmeyecektir. Kedilerin kum kabına yerleştirilme süresinde ilk aşamada iki kum kabı kullanılabilmektedir.

Yavru Kediler İçin Tuvalet Eğitimi

Yavru kedilerine tuvalet için eğitim verme kedilerin ilk mamaya başladıklarında yapılabilmektedir. Minik kediler tuvaletlerini kendi kaplarına yapmayı adım adım öğrenmelidir. Annesinin kum kabına tuvaletini yaptığını gören yavruların kaba alışma süresi çok daha kolay olacaktır. Bunun için ekstra bir çaba sarf edilmesine gerek yoktur.

Yavru kediler tuvaletlerini henüz kuma yapamıyor ise bunun farklı nedenleri olabilmektedir. Bu nedenler en kısa sürede gözden geçirilmeli ve kedilerin kuma yapması sağlanmalıdır. Kedilerin kuma tuvaletlerini yapabilmesi için aşağıdaki adımlar uygulanabilmektedir:

  • Kedinin kumu ve kutusu gözle görülür bir yere konmalı ve kedilerin ulaşması sağlanmalıdır.
  • Kum kabı olarak ilk aşamada kedilerin zorlanmaması için açık model tercih edilebilmektedir. Bunun nedeni kapalı tuvaletlerin kediler tarafından bulunmasının ilk aşamada zor olmasıdır.
  • Kedi sahibi kumu minik kediye göstererek öğrenme sürecinde yanında olmalıdır. Kediler kuma ilk adım attıklarında kumu eşebilmekte ve patileri ile onu tanımayan çalışabilmektedir.
  • Kedilerin kum kabı girişleri dar ise mutlaka genişletilmelidir.

Yavru Kedilerde Önemli Bilgiler

Yavru kedilerin tuvalet ile ilgili yapılması gereken en önemli şey onu her an gözlemektir. Yavru kediler ne zaman tuvalet yapar ya da ne zaman ek mama verilir gibi sorulara yanıt için kedilerin gözlenmesi gerekmektedir. Özellikle kedilerin kum kabını bulma sürecinde ona destek olunmalıdır. Yavru kedi tuvaletini normal bir şekilde öğrenene kadar yaşam alanı ona özel tasarlanmalıdır.

Tuvalet eğitimi için ilk aydan sonra harekete geçilmelidir. Kediler üzerinde herhangi bir baskı ya da stres yaratmadan onların kaba alıştırılması sağlanmalıdır. Küçük kazalar yaşanır ise kedilere bağırılmamalıdır. Bunun nedeni yavru kedilerin insanların sinirini anlayamamasıdır.

Kum seçimi konusunda kedi sahiplerinin dikkat etmesi gereken birkaç husus vardır. Yavru kediler tuvalet eğitimi çağına geldiklerinde ilk tercih edilmesi gereken kum kokusuz olanlardır. Kokulu olanlar onları kumdan uzaklaştırabilmektedir. Kum seçiminde dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise kumun doğal bir yapıya sahip olmasıdır. Piyasada yer alan ve doğal olmayan pek çok kum kedilerinizin sağlığını olumsuz şekilde etkileyecektir. Kedilerin kumları aşağıdaki özelliklere de sahip olmalıdır:

  • Kolay topaklanma özelliği olmalıdır.
  • Kokusu olmamalıdır.
  • Kapalı bir ambalajda satın alınmalıdır.

Yetişkin Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Yetişkin kedilerin tuvalet eğitimi verilir iken yavru kedilerde kullanılan kaptan daha büyük bir kap kullanılabilmektedir. Eğer evde hem yetişkin hem de yavru kedi var ise her iki kedi için de ayrı ayrı kap kullanılabilmektedir.

Yavru kediler yetişkinlerden farklı olarak daha fazla ilgiye ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle 8 haftalık olana kadar her sürecinde yanında olmalıdır. 8 haftalık olan kedilere aşıları vurulmaya başlanacak ve bağışıklık sistemi güçlendirilecektir. Dışkı yolu ile bulaşan hastalıklar tehlikeli olmasından dolayı kum kabını sık sık değiştirmeye dikkat edilmelidir.

Yetişkin Kedilerde Tuvalet Zamanı

Yetişkin kedilerin tuvaletlerini yapması pek çok kedide birinci aydan sonra başlamaktadır. Bazı kedilerde ise üç haftalık olduktan sonra kum kabına alışma süreci oluşacaktır. Bu süre üç hafta ile bir ay arasında değişkenlik göstermektedir. Daha uzun sürmesi normal değildir.

Yavru kediler bir kez kum kabına tuvaletlerini yapar ise devamlı olarak kum kabını kullanacaktır. Genellikle strese giren kediler ya da hasta kediler nadiren de olsa kum kabı dışında bölgelere tuvaletlerini yapabilmektedir.

Kedilerde Klozet Eğitimi

Kedilerin klozete tuvaletini yapması tek başlarına edinebilecekleri bir davranış değildir. Eğer kedi sahipleri kum kabı yerine klozet tercih ediyor ise bunun için birkaç yöntemden yararlanabilmektedir. Sabırlı bir şekilde uygulanan bu yöntemler kedilerin klozet eğitimine katkıda bulunabilmektedir.

Kedilerin klozet eğitimi sırasında iç içe geçebilen aparatlardan yararlanılabilmektedir. Aparatlar her gün kedilerin klozete alışması ile çıkarılmaktadır. Son ana kadar aparatların kullanımına devam edilmelidir.

Yavru kediler ne zaman tuvalet yapar sorusuna bir aylık olduktan sonra şeklinde cevap verilebilmektedir. Bir aylık olan kedilerinizi klozet eğitimine alıştırmaya başlayabilirsiniz. Ancak veteriner hekimler kediler için en uygun tuvalet alanının kum kabı olduğunu söylemektedir. Bunun nedeni kum kaplarının kedilerin dışkılarını tutmasıdır. Kumlar topaklanma özelliği sayesinde kedilerin dışkılarını kapatacak ve herhangi bir sorun durumunda eve yayılmasını önleyecektir. Klozet eğitimi verilen kediler evde yaşayan insanlara zoonoz yapılı bazı hastalıkları bulaştırabilmektedir. Bunun için kedinize en uygun boyutlarda kum kabı satın alarak tuvalet alanı oluşturmanız önerilmektedir.

Ayrıca Bakınız: Yavru Kedilerin Sütten Kesilmesi Ne Zamandır?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap