British Shorthair Sağlıklı Tutmanın Yolları

British Shorthair Sağlıklı Tutmanın Yolları

British Shorthair sağlıklı tutmak için düzenli bakım ve beslenme yapmanız gereken ilk adımdır. Bu kedi ırkının bakımı kolaydır; Yine de her kedi gibi, onları mükemmel durumda tutmak için düzenli bakıma ve bakıma ihtiyaçları vardır. Satılık British shorthair son günlerde oldukça popüler hale geldi. Bu da kedi sahiplenmek isteyen kişilerin en çok tercih ettikleri kedi ırkı olmaya başladı. Eğer satılık British shorthair almayı ya da bulabilirseniz ücretsiz british sahiplenmek istiyorsanız sağlıklı tutmak için de büyük bir sorumluluk almanız gerekecektir. Üreticiden satılık British shorthair almak isteyenler sahiplenmeden önce veteriner kontrolü altında muayene sonucu almalısınız.

Gelelim British shorthair kedimi nasıl sağlıklı tutmalıyım? British shorthair beslenmesi nasıl olmalı, yavru british bakımı için yapmanız gerekenleri yazımızın devamında okumaya devam edelim…

Kedilerin Tüyleri Düzenli Taranması

British shorthair kısa tüylü bir kedi olsa da sık tüylere sahiptir. Haftada en az 1 defa olmak şartıyla taranmalısınız. Özellikle mevsim geçişlerinde tüyleri daha seyrekleşip dökülecektir. Kediler kendilerini tımar ederek temizlerler. Bu da ölü tüylerinin atılmasını sağlar. Yeni tüylerin çıkması demektir. Kapsamlı bir tarama,  tüy yumağı oluşumunu azaltır. Ayrıca doğal yağların kedinizin tüylerine dağılmasına yardımcı olabilir.

Kedilerin Tırnaklarını Kontrol Edin

En az 4 haftada bir uzayan tırnakların kesilmediği takdirde kedi pati yaralanmalarına yol açar. Yavru kedilerin tırnakları daha hızlı uzar ve her hafta kesilmesi gerekir. Bazı yaşlı kedilerin ise ayda sadece bir kez kesilmeye ihtiyacı olabilir. Sokak kedileri ise kendilerini savunmak için daha keskin tırnaklara ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle yılda yalnızca birkaç kez kedi tırnağının kesilmesine ihtiyaç duyabilirler.

Kedilerin Diş Bakımı

Tüm kediler, dişleri fırçalanmazsa çürük ve diş eti hastalığı geliştirmeye eğilimlidir. British Shorthair’lerin bu konuda daha fazla ilgiye ihtiyacı var. Çünkü British kediler diş eti iltihabına ve diş çürümesine diğer kedilere göre biraz daha yatkın görünüyorlar. 3 günde bir daha iyi olsa da en az haftada bir fırçalamanızı tavsiye ederim. Kedilerin dişlerini fırçalamaya yavruluk döneminden itibaren başlanması çok önemlidir. Aksi takdirde büyüdüklerinde işini zorlaştırabilirler.

Kedinizle Oyun Oynayın

Ev kedilerinin yeterli aktivite yapmadıkları sürece kilo almaya açık hale gelir. British shorthair kilo almaya elverişli bir cins olduğu için gün içinde aktivite temelli kovalamaca oyunları oynatın. Kedinizle evde saklambaç oynamak enerjisinin büyük bir kısmını atmasını sağlar.  Kediler avcılık konusunda iyi oldukları için av olarak benimseyebileceği bir oyuncağı ondan kaçırmaya çalışın. Yakalama oyunlarını her kedi bayılır.

Yüksek Kaliteli Bir Kedi Maması Tercih Edin

 British Shorthair kedi maması seçimi için önce kedinizin alerji olup olmadığını, hassas mideye sahip olmadığını bilmek önemli. Hassas kediler için üretilen sensitive kedi mamaları mevcuttur. Hiçbir sağlık sorunu yoksa dolgu maddeleri olmayan, mama içeriğini okuyarak, kedinizin yaşına ve aktivite düzeyine uygun bir mama seçmelisiniz. Kediniz bir dizi vitamin, mineral ve amino asit gerektirir. Özellikle, kedinizin taurin içeriği yüksek bir mamaya ihtiyacı olacaktır – bu, kedinizin sağlığı için kesinlikle çok önemlidir.

Kediler genellikle yeterince su içmezler. Islak mama yerine kuru mama ile günlerini hafif bir dehidrasyon durumunda geçirebilirler. Bu devam ederse, idrar yolları ve böbreklerle ilgili sorunlar ortaya çıkabilir.

Kedilerin Yeterli Su İçmesini Sağlayın

Sağlıklı böbrekler için kedilerin düzenli su içmesi çok önemlidir. Bazı kediler çok fazla susamadan suyu görmezden gelirler. Durağan su kedilerin dikkati çekmez. Kediler neden musluktan su içer?  Çünkü musluktan akan su kedilerin dikkatini çeker. Kedilerin su içmesini sağlamak için kediler için üretilen su şelalelerinden alabilirsiniz. Akan su kedilerin dikkatine çekerek su içmeye teşvik eder.

Düzenli Veteriner Kontrolü ve Aşıların Tam Olması

Anne sütünden kesilen kediler 2 aylıktan sonra artık kuru mama eğitimine başlar. 1 kilodan sonra yavruların aşıları yapılmaya başlar. Veteriner hekiminiz iç-dış parazitleri yapılıp ilk aşılarını yapacaktır. Aşı karnesine uygulanan aşıların notları düşülür. Bir sonraki aşı gününü aksatmadan getirmelisiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap