Yavru Kediler Nasıl Uyur: Yavru Kedi Kaç Saat Uyur?

Yavru kediler nasıl uyur? Yavruların uyuması ve yeteri kadar dinlenmesi gelişimleri için önemlidir. Sağlıklı bir hayat sürebilmeleri için günlük uyku ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Bebek kedilerin zamanları sadece beslenme ve uyku ile geçmektedir. Yavru kedi uyuması gün içinde 13 ila 18 saati bulur. Kedi sahibi olmanın en ilginç keşiflerinden biri, onların ne kadar uzun süre uyuyabildiklerine şahit olabilmektir.

Yavru Kediler Nasıl Uyur: Yavru Kedi Kaç Saat Uyur?

Kediler ortalama olarak 15 saat uyuyabilirler. Uyku içinde göründükleri süre ise gözler kapalı dinleme anlarında artar. Özellikle gelişim dönemlerinde yavru kedilerin uyuması sağlıkları üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Yavru kedilerin gözleri açıldığında ve yürüme yetilerini kazandıklarında günün 1-2 saatini oyun oynamaya ayırırlar. Geri kalan zamanlarını yine beslenme ve uyku ile değerlendirirler.

Kedilerde Uyku Alışkanlıkları

Kediler avcı yetenekleri olan hayvanlardır. Özellikle alacakaranlık ve şafak vakti arasında son derece aktif olabilirler. Tıpkı aslanlar gibi gece vakti avlanabilecek donanıma sahip canlılar. Fakat gelişmiş içgüdülere sahip birer avcı olsalar da vahşi hayatta kendilerini korumaları gerekir. Bu sebeple gün boyunca güvenli ve sessiz alanlarda zaman geçirirler. Kedilerin konforlu ve rahat uyuması için sessiz ve sakin bir alana ihtiyaçları vardır. Evlerinin ve yataklarının doğru konumlandırılması bu bakımdan çok önemlidir. Evcil kedilerin gündüz uyuma alışkanlıkları geceleri daha aktif olmalarından kaynaklanmaktadır. Yaramazlık yapmaları, ses çıkarmaları ve kendi kendilerine oyun oynadıklarına rastlayabilirsiniz. İnsanlara göre daha uzun süre uyusalar da uyku evreleri insanlarınkine benzemektedir. Yoğun bir enerji patlaması sonucu kısa süre içerisinde uykuya dalabilirler.

Yavru Kediler Günde Kaç Saat Uyur?

Yavru kediler gün içinde 200 saat civarı uyuyabilirler. Günün kalan kısmında ise aşırı enerjili hareketler gösterebilirler. Yavruluk dönemlerinde uyanık oldukları zaman içerisinde insanlar ile ilk iletişimlerini yaşarlar ve bu süreç onlar için olabildiğince güven uyandırmalıdır. Haftalar geçtikçe be yavru kedi büyüdükçe uyku sürelerindeki azalmayı görebilirsiniz. Özellikle ergenlik dönemlerinde uyku süreleri daha kısa sürer ve hareketlilikleri belirgin olarak artar. Tüm canlılarda olduğu gibi yavru kedilerin uyku alışkanlığını etkileyen çeşitli unsurlar bulunuyor. Uyumak için güvenli ve sessiz bir ortamın sağlanması ve uyku esnasında rahatsız edilmemeleri çok önemlidir. Bilişsel gelişimlerinin sağlanması için uyku sürelerinin azlık ya da aşırılık göstermemesi gerekir. Aksi durumlarda veteriner hekiminizden yardım alabilirsiniz.

Yetişkin Kediler Günde Kaç Saat Uyur?

Kedilerin yetişkinlik dönemlerinde uyku süreleri 12-16 saat aralığına düşmektedir. Bu süreler genelleme niteliği taşımaktadır ve her kediye göre farklılık gösterebilir. Yetişkin kedilerin yavruluk döneminde olduğu kadar uyuması ya da beklenenden daha az uyuması görülebilir. Bu sebeple her kedinin uyku düzeni takip edilmelidir. Böylece uyku sorunu yaşaması durumda fark edilmesi ve tedbirlerin alınması daha kolay olacaktır. Yetişkin bir kedinin beklenenden daha çok uyuması çeşitli sağlık problemlerini işaret ediyor olabilir. Bu dönem içerisinde kronik böbrek rahatsızlıkları başta olmak üzere birçok rahatsızlık ortaya çıkar. Artrit gibi ağrılı bir hastalıkta kedilerde uykusuzluğa neden olur. Aynı zamanda kedilerin çok az uyumasına rağmen muhteşem bir enerjiye sahip olmaları tiroit bezlerinin aşırı çalışması sorununu akıllara getirir. Kötümser bir bakış açısı yerine önlemlerin alınması ve tetikte olunması gerekir.

En Çok Uyuyan Kedi Cinsleri

Bazı kedi ırklarının diğerlerine oranla daha fazla uyuduğu bilinmektedir. İşte uykucu kedi cinsleri şunlardır;

  • American Shorthair: İnsanların yanında olmaktan hoşlandığı gibi yatakta ve insanların yanında uyumayı da çok sever. Uyku ve dinlenmek ile araları oldukça iyidir. Bu nedenle kilo problemleri yaşadıkları bilinir.
  • İran Kedisi: Uykuya düşkün kedilerden bir diğeridir. Oyun oynamak yerine rahatlamayı ve yatmayı tercih ederler. Sakin bir hayat sürmeyi sevdikleri bilinmektedir.
  • Ragdoll: En çok uyuyan ve dinlenen kedi cinslerinden biridir. Hareke etmekten pek hoşlanmazlar.
  • Exotic Shorthair: Seslerini duymak pek mümkün değildir. Genellikle rahatlık ve dinlenmek temel ihtiyaçlarından biridir. Kendi bölgelerinde uzun süre zaman geçirmeyi severler. İlgi istedikleri zaman net bir şekilde ifade edebilirler.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap