Kedilerin Yükseğe Çıkması: Yüksek Yerleri Neden Sever?

Kedilerin yükseğe çıkması onların hiperaktif ve meraklı canlılar olmalarından kaynaklanmaktadır. Kediler her zaman etraflarında ki nesneleri incelemekten hoşlanırlar. Özellikle ev içerisinde ki eşyaları yüksek yerlere çıkarak izlemek kedilerin en büyük hobileridir. İnsanların yürüyüş yapması ne kadar doğalsa kedilerin de yüksek yerlere tırmanması bir o kadar doğaldır. Kediler insanlardan daha hızlı koşmaktadır. Herhangi bir yere tırmanırken de pençelerini kullanırlar ve rahatça bir ağaca ya da bir eşyaya tırmanabilirler.

Kedilerin yükseğe çıkması doğaları gereği olsa da asıl psikolojik nedeni tam olarak bilinmemektedir. Kedilerin içgüdüsel olarak kendilerini yüksek yerlerde daha güvende hissettikleri bilinmektedir. Kediler insanlardan uzak ve yüksek yerlerde daha rahat uyur ya da yemek yiyebilir. Etrafta olup biten olayları uzak bir yerden izlemek kedilere keyif vermektedir. Ayrıca avcılık içgüdülerini de tatmin etmektedir. Saldırma eğiliminde olan kediler için ise ilk kaçış yolu yukarı tırmanmaktır. Kediniz başka kedilerle birlikte yaşıyorsa, onlara üstünlüğünü göstermek için de yukarı tırmanma eğiliminde olabilir.

Kedilerde Yükseklik Algısı Var mı?

Tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerde de yükseklik algısı bulunmaktadır. Fakat bu yükseklik algısı farklı şekillerdedir. Kedilerde yükseklik algısı olduğuna verilecek en iyi örnek, ağaca çıkan kedilerin geri inemediği için itfaiye yardımıyla indirilmesidir.

Kediler Neden Camdan Düşer?

Kediler ev içerisinde ki rutin yaşamlarında rahat olmayı tercih ederler. Bu rahatlığın verdiği dezavantaj ise bazı tehlikeleri ön görememeleridir. Aslında kediler dışarıdan gelecek tehlikelere sürekli tetiktedir. Fakat zaman içerisinde bu yetenekleri körelebilir. Özellikle meraklı ve oyuncu tavırları kedinizin bazı tehlikeli durumlar yaşamasına neden olabilir. Yaz aylarında açık kalan balkon ve camlar kedinizin yaşamını tehdit edecek durumlara sebep olabilir. Kediler özellikle kovalama ve yakalama oyunlarından çok hoşlanırlar. Eve giren sinekleri yakalamaya çalışırken içgüdülerini kontrol edemeyerek camdan düşmeleri olası bir durumdur. Kediler cam önünde dışarıda ki arabaları izlemeyi ve sesleri dinlemeyi severler. Bu esnada dengeleri kaybedip camdan düşmeleri de muhtemeldir.

Kedilerin Camdan Düşmesini Engelleme

 • Kedilerin yükseğe çıkması her ne kadar tehlikeliyse camdan düşmeleri de hayati risk taşımaktadır. Kapı ve pencereleri devamlı kapalı tutmaya özen göstermelisiniz. Üstten açılır pencereler kullanmaya çalışmalısınız.
 • Pencerelerin önünden koltuk ya da sandalye gibi kedinizin kolayca atlamasını sağlayacak nesneleri kaldırmalısınız.
 • Açık pencerenizin iç kısmına kedinizin pencere önüne çıkıp hareket etmesini engelleyecek matlar kullanmayı denemelisiniz.
 • Açık kalan pencereler için sineklik gibi koruyucular kullanmalısınız.
 • Devamlı açık kalan pencerenize metal koruyucular yerleştirebilirsiniz.
 • Pencerenizi kaliteli bir file ile kapatabilirsiniz. Böylelikle hem evinizi rahatça havalandırıp hem de kedinizin düşmesini engelleyebilirsiniz.
 • Eve alacağınız kedi ağacı sayesinde kedinizin yükseğe çıkma merakını azaltabilirsiniz. Ona güvenli ve vakit geçireceği alanlar yaratmak diğer tehlikeli alanlara olan ilgisini azaltacaktır.

Kedilerde Yüksekten Düşme İlk Müdahale

Kediler yüksekten düşme sebebiyle ciddi problemler yaşayabilirler. Yüksekten düşen birçok kedide çeşitli kırıklar, yaralar ve iç kanama görülebilir. Ayrıca hemotoraks, diyafram fıtığı ve damak yarığı gibi ciddi problemler yaşayan kediler de mevcuttur. Kediniz yüksekten düştüğünde ilk müdahaleyi yaparak veteriner hekime götürmeniz son derece önemlidir.

 • Öncelikle sakin kalmanız kedinize faydalı olabilmeniz için ilk ve en önemli kuraldır.
 •  Kediler düşmenin verdiği korku ile saklanmak ve kaçmak isteyebilirler. Bu sürede içerisinde iç kanamaya bağlı ölümler yaşanabileceği için kısa sürede bulunması önemlidir.
 • Kedinizi direk kucağınıza almak ya da sarsmak tavsiye edilmemektedir. Kedinizde kırık ya da iç kanama riskinin varlığını düşünerek hareket etmelisiniz.
 • Kedinizi düz ve kolayca taşıyabileceğiniz bir zemine koymalısınız.
 • Kedinizin rahat nefes almasını sağlayarak, en yakın veteriner kliniğine taşımalısınız.
 • Kedinizin herhangi bir yerinden kan geliyorsa gazlı bez ile basınç uygulamalısınız.
 • Yol boyunca solunumunu kontrol etmelisiniz.
 • Kedinize yemek yedirmek ve su içirmek için baskı uygulamamalısınız.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap