Kedilerle Bağ Kurmak: Duygusal Yakınlık Nasıl kurulur

Kedilerle Bağ Kurma

Kedilerle bağ kurmak bilinenin aksine zor bir süreç değildir. Sadece biraz zaman gerektirdiğini ve bu süreçte sabırlı olmanın gerektiğini kabul etmek gerekir. Kedilerle bağ kurmak konusunda en iyi yolu onların nelerden keyif aldığını ve neleri sevdiğini keşfetmektir. Bu süre içerisinde oyuncaklardan ve ödül mamalarından yardım alabilirsiniz. Kedilerle bağ kurmak için aynı zamanda doğru bir yaklaşım tercih etmekte önemlidir. Kedinizle etkileşim içinde olmanız ve onlarla yeterli sürede zaman geçirmeniz en önemli unsurlardan biridir.

Kedilerle Bağ Kurmak: Kedilerle Duygusal Yakınlık Nasıl kurulur

Kediler köpeklere göre daha özerk canlılardır. Köpeklerden çok daha kısa süredir insanlarla birlikte yaşamaktadırlar. Kedilerin genellikle mesafeli davranışları onların insanlarla bağ kuramadıkları düşüncesini ortaya çıkarmıştır. Fakat yapılan araştırmalara göre kedilerin insanlarla güvensiz ya da güvenli olarak bağlanabilecekleri belirlenmiştir.

Kedilerle Oyun Oynanmalı

Kedi sahipleri kedileri ile her zaman oyun oynayabilirler. Fakat her oyun iki taraf için de eşit şekilde faydalı bir aktivite olmayabilir. Ev içerisinde yaşayan birden fazla kedi, oyuna bakış açıları nedeniyle ailesi ile iyi zaman geçiremeyebilir. Kedilerle bağ kurmak gibi bir istediğiniz varsa günde en az 2 veya 3 defa yaklaşık 10 dakika kadar oyun oynanması ve bu sürede doğrudan etkileşime geçilmesi tavsiye edilmektedir. Oyunlarınız oyuncaklarla ya da oyuncaksız devam edebilir. Oyuncak tercih ediyorsanız mental ve fiziksel gelişimlerini destekleyici oyuncaklar seçmeniz tavsiye edilir. Kedilerin oynarken keyif alacakları oyunları seçmelisiniz. Kedilerin sevebileceği oyuncakları keşfetmek için denemeler yapabilir ve avcılık içgüdülerini harekete geçiren oyuncakları kullanabilirsiniz.

Kedilere Alan Bırakılmalı

Kedilerle bağ kurmak için ısrarcı ve aceleci davranmamak gerekir. Onlara bu süreçte hem zaman hem de alan bırakılması önemlidir. Kedilerle bağ kurmak amacıyla sabırsız davranışlar gösterilebilir. Fakat onlarla büyük bir sevginin paylaşılma isteği ve dolayısıyla acele edilmesi olumsuz sonuçlara neden olabilir. Kedilerle iletişim kurarken, insanlarla kurulan etkileşime benzer yöntemler denenmesi beklentilerle sonuçlar arasında probleme neden olabilir. Hayvan davranışları uzmanlarına göre kedilerin hiçbir konuda herhangi bir şey için zorlanmamaları gerekmektedir. Eve yeni bir kedi geleceği zaman insanlara ve ortama alışabilmesi için saklanabilecekleri bir alana sahip olmaları önerilmektedir. Kediler yüksek yerlerde vakit geçirdiklerinde kendilerini daha güvende hissetmektedir.

Kedilerin Beden Dilini Anlamak

  • Kuyruğuna dikkat etmelisiniz: Kediler kuyruklarının hareketi ve konumu ile iletişim kurarlar. Bu sayede kedinizin ihtiyaçlarını anlayabilirsiniz.
  • Gözlerine bakmalısınız: Böylece kedinizle bağ kurmanız ve duygularını yorumlamanız mümkündür. Ayrıca göz kapaklarınızı hiç indirmeden kedinize bakarsanız, kediniz bu durumu agresif olarak algılayarak rahatsız olabilir.
  • Diğer vücut sinyallerine dikkat etmelisiniz: Kediler vücut dilinde insanlardan daha anlamlıdır. Mesajlarını güçlendirebilmek adına seslendirmelere jestler eklediği bilinir. Dilini dışarı çıkaran ve alt dudağını yalayan bir kedinin endişeli olduğunu anlayabilirsiniz.
  • Bir mesajı iletmek isteyen davranışlarını belirlemelisiniz. Size sürtünmesi sizi sahibi olarak işaretlediği anlamına gelebilir ya da ıslak burunlu bir öpücük sizinle rahat hissettiği anlamına gelebilir.

Kedinizle İletişim Kurmak

  • Kedinizle iletişim kurmak için sadece sözlü ipuçları kullanmanıza gerek yok. Kediler kelimeleri anlaması için eğitilse de aslında sözlü olmayan ipuçlarını da içgüdüsel olarak anlayabilirler. Kedinize bakıp yavaşça göz kırparsanız genellikle okşamaya yaklaşarak tepki verebilir. Bu durum tehditkâr olmayan bir jest olarak algılanır. Fakat doğrudan gözlerine bakarsanız bir saldırganlık ya da düşmanlık işareti olarak yorumlanabilir.
  • Kedinizle konuşabilirsiniz. Sevecenliği belirtmek için yüksek bir ses tonu ya da hoşnutsuzluğu belirtmek için alçak bir ton kullanabilirsiniz. Kedinizle ne kadar çok konuşursanız öğrenmesi o kadar kısa sürecektir.
  • Ona bazı emirleri öğretebilirsiniz. Terimler, ipuçları ve üslup bakımından tutarlı olmalısınız. İkinizin de hemfikir olması ve beklentilerinizi anlamanız daha kolay olacaktır.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap