Ankara Kedisi ve Van Kedisi Arasındaki Farklar

Ankara kedisi ve Van kedisi ırkları Türkiye’nin kabul görmüş ve en sevilen kedileridir. Beyaz tüyleri ve farklı renk gözleri ile birbirleri ile sık sık karıştırılmaktadır. Van kedilerinin tüyleri Ankara kedilerine kıyasla daha kısa ve kalındır. Aynı zamanda kuyruklarında ve kulaklarında sarı ile kahverengi tüylere rastlanabilir. Ankara kedisiyse bembeyaz ve uzun tüylüdür. Van kedisinin tüyleri kadifemsi, Ankara kedisi ise ipeksi tüylere sahiptir. Ankara kedisi ve Van kedisi kafa ve yüz olarak da birbirinden farklı özellikler taşımaktadır. Ankara kedisinin yüzü daha keskin hatlara sahipken Van kedisinin yüzü daha yuvarlaktır. Ayrıca Ankara kedisinin kulakları Van kedisine kıyasla daha uzundur. Ankara, Van ya da herhangi bir başka cins de olsa her kedinin kendine özgü bir karakter yapısı da bulunmaktadır.

Ankara Kedisi ve Van Kedisi Arasındaki Farklar

Kedilerin Göz Yapısı ve Renkleri

Van kedilerinin iki gözü de mavi ya da kehribar renginde olabilmektedir. Ayrıca bir gözleri mavi ve diğeri kehribar renkli olabilir. Ankara kedilerinin ise gözleri mavi, kehribar, yeşil ya da sarının tonları olabilir. Bir gözleri mavi ve bir gözleri sarı olabilirken bir gözleri yeşil ve bir gözleri sarı olabilir. Aynı zamanda Ankara kedilerinin gözleri badem şeklindeyken Van kedilerinin ise gözleri yuvarlak ve Ankara kedisine göre oldukça büyük gözleri bulunmaktadır. Ankara kedisi ile Van kedisinin renkli göz yapıları bulunsa da genellikle Van kedisinin göz rengi daha sık görülen genetik bir durumdur. Kedilerin mavi gözlü olanlarında sağırlık görülebilmektedir. Fakat bu durum Van kedileri için geçerli değildir.

Ankara Kedisi ve Van Kedisinin Boyutları

Ankara kedisi ve Van kedisi arasında boyut olarak da farklılıklar bulunmaktadır. Van kedisi Ankara kedisinden daha ağır ve uzundur. Van kedileri Ankara kedilerinden çok daha geç olgunlaşır ve ortalama 4 yıl içerisinde olgunluğa erişirler. Aynı zamanda da her zaman iridirler. Bu fark net bir şekilde fark edilebilir. Van kedilerinin kemikleri de Ankara kedisine kıyasla daha iridir. Ankara kedileri daha narin bir vücut yapısına sahip canlılardır. Yetişkin Van kedilerinin dişi olanları 5 ila 6 kilogram iken erkekleri 7 kilograma ulaşabilirler. Yetişkin bir Ankara kedisinin ağırlığı ise ortalama olarak 5 kilogram civarındadır. Van kedilerinin gelişimi 4 yaşına dek devam etmektedir. Sağlıklı bakılan Ankara kedileri 12 ila 15 yıl arasında bir hayat sürebilirler. Van kedileri ise 10 ila 14 yıl arasında yaşayabilirler. Bu rakamlar ortalama olarak verilmektedir. Kedinin sağlıklı beslenmesi, bakımı ve hijyeni gibi faktörler yaşam süresinin uzamasını sağlamaktadır.

Kedilerin Karakterleri

İki kedi ırkı da ev ortamında bakılması kolay ve tercih edilen kedi ırklarıdır. Van kedilerinin daha yumuşak karakterli olduğunu söylemek mümkündür. Van kedileri aynı zamanda çok daha aktif ve hareketli, avcılık özellikleri daha baskın kedilerdir. Ankara kedileri diğer çoğu kedi gibi sudan korkar ve yaklaşmak istemez. Fakat Van kedileri sudan oldukça hoşlanmaları sebebiyle dikkat çekmektedir. Fiziksel olarak birbirleri ile birçok ortak noktaları bulunsa da karakter bakımından birbirlerinden farklı oldukları söylenebilir. Her iki kedi ırkı da uyumlu karakteristik özellikler taşımaktadır. Van kedileri konuşkan ve sürekli mırlayan kedilerdir. Ankara kedileri pek fazla konuşmazlar ve avlanmaya karşı aşırı ilgili değillerdir. Oysa ki Van kedileri çok iyi birer avcıdırlar. Her iki kedinin de sağır olduğuna dair bilinen yanlış bir inanış vardır. Her iki kedi ırkında da beyaz tüy ve mavi gözlü olanlarında sağırlık olma riski yüksek olsa da tüm Van ve Ankara kedilerinin sağır olduğu inanışı yanlıştır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap