Kediler İsimlerini Anlar mı? Kedilere İsimleri Nasıl Öğretilir

Kediler isimlerini anlar mı? Kedi sahipleri genellikle kedilerine isimleri ile hitap ettiklerinde onların kendilerine baktığını görmüştür. Bu durumda isimlerini anlayıp anlamadıklarını merak eden kedi sahiplerinin farklı yollar deneyerek bunu öğrenmesi mümkündür. Bazen kedi sahipleri kedilerine farklı isimler ile seslenir ya da sıradan bir konuşma sırasında kedisinin adı geçtiği zaman tepki verip vermeyeceklerini kontrol ederler. Bu konuda yapılan farklı çalışmalar kedilerin isimlerini tanıdığını ve anladığını ifade etmiştir. Böylece bu durum üzerine bir “alışma” evresi olarak adlandırılmıştır. Yani aslında kediniz adını öğrenmez ya da tanımaz, alışır. Peki, kediler çağırıldıkları zaman isimlerini anlıyor mu? Kedinizin ismini anlayıp anlamadığı nasıl gözlemlendi?

Kediler Çağrıldıkları Zaman İsimlerini Anlıyor Mu?

Kediler üzerinde yapılan farklı psikolojik deneylerde kedilerin isimlerini anlayabildiği görülmüştür. Bu deney sırasında 78 farklı kediye isimleri defalarca kez tekrarlanmıştır. Bu ismin onların olduğunu bilmeleri için kediler isimlerine tepki verene kadar adları söylemiştir. Sonrasında ise tepkiler gözlemlenmiştir.

Yapılan çalışmada kedilerin sahiplerinin onlara ismi ile hitap etmesi, kedilerin tepki vermesine neden olmaktadır. Adını duyan kedilerin bazıları kuyruklarını oynatmış, bazısı kafasını o yöne çevirmiş ve bazısı da miyavlamıştır. Sonrasında kedilerin tanımadığı biri kedinin ismini söylemiştir. Bu durumda tepki sahibine verdiği tepkiden daha az olsa da yine de tepki gözlemlenmiştir.

Bu durumda bilinmesi gereken en önemli nokta şudur; kediler isimlerine benzer kelimelere deney boyunca tepki vermemiştir. Burada da anlaşılacağı üzere kediler özellikle de sahiplerinin seslerine kendi isimleri söylendiği zaman yüksek tepki vermişlerdir. Bu tepki sahiplerine bakmaları, onlara miyavlamaları ya da kuyruk sallamaları olmuştur. Bu sayede kedilerin isimlerini anladığı ve isimlerini duydukları zaman tepki gösterdikleri görülmüştür.

Kediler İsimlerine İnsanlar Gibi Mi Tepki Verir?

Kedilerin isimlerini insanlar gibi anladıkları konusunda pek çok şüphe mevcuttur. Kediler isimlerini onlara ait bir seslenme şekli olarak algılamayabilirler. Bunu ödül ve ceza ile ilişkilendiren araştırmalar da vardır. Bu araştırmalarda kedilerin isimlerini bir ödül kavramı ya da ceza kavramı olarak görebilecekleri gözlemlenmiştir. Örneğin kedinize yemek vereceğiniz zaman ona ismi ile hitap ediyorsanız bu onun için yemek saatinin geldiğine işaret eden bir ödül sesi olabilir. Aynı şekilde ona kızdığınızda ismi ile seslenmeniz, kedinizin cezalandırılacağını anladığı bir seslenme şekli olarak da görülebilir.

Kedilerin isimlerine tepki vermesi eğitilebilir bir durumdur. Kedinizin size bakmasını istediğiniz zaman ona ismi ile hitap ettiğinizde zamanla bunu öğrenebilir. İsmini tanıması için onu eğitmeniz gereklidir. Kedilerin öğrenme kapasitesi çok yüksektir ancak bunu köpekler gibi sergileme konusunda pek başarılı değillerdir. Yine de kedinizin ismini tanıması, çağırdığınız zaman size tepki vermesi için kedinizi buna uygun şekilde eğitmeniz mümkündür.

Kediler İsimlerine Nasıl Tepki Verir?

Kediler genellikle sahipleri tarafından isimleri söylendiğinde belirgin tepkiler verirler. Örneğin miyavlar, sahiplerinin yanına gider, kuyruklarını sallarlar. Yabancı biri kedinize ismi ile seslendiği zaman ise kediniz benzer tepkiler göstermeyebilir. Sesin bir yabancıya ait olmasından kaynaklı şekilde kediniz daha umursamaz bir tavırda olabilir. Ayrıca tanımadığı bir kaynaktan gelen bu ses kedinize yabancı geleceği için ismini kavramakta da zorluk çekebilir. Bu nedenle de kedilerin isimlerine her zaman benzer tepkiler verdiğini söylemek yanlış olacaktır.

İsmini duyan kediler genellikle sahiplerinin yanına gider. Onu ismi ile çağırdığınız zaman yanınıza gelen kediniz, onu ödüllendireceğinizi düşünüyor olabilir. Ayrıca kedinizin ismi ile hitap ettiğinizde dönüp size bakması bile adını anladığının bir göstergesidir. Ancak kimi kediler isimleri ile hitap edildiği zaman cezalandırılabilecekleri düşüncesi ile sizden kaçabilir ya da tepki göstermeyebilirler. Bu durumların her biri onu nasıl eğittiğiniz ile ilgilidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap