Yavru Scottish Fold Eve Nasıl Alıştırılır

Evinize yeni bir yavru scottish fold geldiğinde nasıl eve alıştıracağınız hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle yavrular ortam değişikliklerinde strese girerler ve kendilerini güvende hissedene dek genellikle saklanırlar. Evinize geldiği ilk 3 gün alışması süresi olarak belirtebiliriz. Bu süreç 1 ile 7 gün arasında sonuçlanmaktadır. Bu zaman sarfında yavrular çok fazla strese girdiği için çok fazla sıkıştırmamanız gerekiyor. Onun eve ve size alışmasına müsade etmeniz gerekiyor. Özellikle çocuklu ailelerin bu duruma çok dikkat etmesini önermekteyiz. Çocuklar yavruları severken onları sıkıştırarak strese girmelerine neden olur. Bu yüzden ilk hafta çocuklarınızın yavruyla iletişimini kısıtlamanızı önermekteyiz. Scottish Fold evde ilk günü ve yavru scottish fold eve nasıl alışır, gelin daha detaylı bakarım.

Yavru Scottish Fold Evde İlk Günü

Eve geldiğinde yavruyu strese sokmamak için kendi haline bırakın. Etrafı keşfetmeye başlayacaktır. Evdeki üyeleri tek tek koklayacak ve tanımaya çalışacaktır. Bu esnada korkak ve utangaç tavırlar sergileyebilir. Saklanmaya çalışabilir, endişe etmeyin henüz daha yeni alışmaya çalışıyor. Yavrunuza saklanacak yerler sunun. Bu bir kedi kulesi alarak ya da taşıma çantasını bir köşeye bırakarak yapılabilir. Scottish Fold kedi cinsi genellikle çok utangaç değil. Çok sıcakkanlı ve sevilmek ilgi görmek isterler. İlk birkaç gün izin vermelisiniz. Bir anda yerinin değişmesi ve yabancı kişilerle temas etmesi onda saklanma isteği yaratabilir. Scottish Fold eve alışması yaklaşık 1-2 hafta kadar sürebilir. Oyuncu ve yabancılık çekmeyen bir karakter yapısı varsa daha kısa sürede de alışması mümkün.

Yavru Kediniz İçin Temel İhtiyaçları Edinin

Yavru scottish fold sahiplendikten sonrasında yavrunuzun temel ihtiyaçları alınmalıdır. Kedi mama kabı ve su kabı plastik olmayan paslanmaz çelik, seramik malzemeden yapılmış olmalı . Aynı zamanda yavru kedinizin ulaşacağı kolay yerlere koymalısınız. Kedi yatağı güvenli ve ayak altında olmayan bir alana yerleştirin. Kedi tuvalet kutusu kapalı alırsanız kokunun etrafa yayılmasını da engellenmiş olursunuz. Kedi kumunu topaklanmayan iyi bir kum almalısınız. Kumunu gün aşırı ya da günde birer defa olmak üzere değiştirin. Kedi tırmalama ağacı muhakkak alınmalı. Aksi halde mobilyaları tırmalayacaktır. Veteriner ziyaretleri yapacağınız zaman kedi taşıma çantası almalısınız. Dilerseniz astronot kedi çantası tercih ederseniz toplu taşıma kullandığınızda oldukça rahat bir yolculuk yaşarsınız. Kedi oyuncakları yavrunuzun siz yanında yokken canı sıkılmaması ve oyalanması için oldukça avantajlıdır.
Kedi maltı; Kediler sürekli tüylerini tımar ederler. Özellikle ev kedilerinin mideleri çok hassas olduğu için biriken tüy yumaklarını çıkarmakta zorlanırlar. Bunun önüne geçmek için kedi maltı mutlaka almalısınız. İçeriğindeki vitaminler sayesinde hem besleyici hem de yuttuğu tüy yumaklarını çıkarmakta oldukça faydalıdır.

Yavru Scottich Fold İçin Mama Seçenekleri

Anne sütünden ayrılan yavru kediler artık kuru mama tüketecek hale gelmiştir. Scottish Fold yavrunuz için mama seçimi yaparken herhangi bir alerjisi var mı yok mu bilmelisiniz. Eğer bilmiyorsanız alerjiye yakınlığı olma ihtimaline karşı hassas kedi mamaları üretilmiştir. Bunlardan alabilirsiniz. En çok tercih edilen scottish fold kedi maması arasında Pro Plan Kitten yavru kediler için üretilmiş tavuk ve pirinç içeren bir mamadır. Diğer çok tercih edilen mama; Royal Canin markasının Kitten serisidir. ND tavuklu yavru kediler için üretilen tavuk ve narlı mama da scottish fold mama önerisi arasında seçebilirsiniz.


Yavru Scottish Fold Kedinizin Bakımını İhmal Etmemelisiniz

Kediler için temizlik çok önemli. Özellikle uzun tüylü bir scottish fold yavrunuz varsa kesinlikle daha da önem vermelisiniz. Haftada en az bir kere tüylerini taramanız yeterli olacaktır. Ayda 2 defa da tırnaklarını kesmelisiniz. Uzunluğuna göre bu ayda 3 kere de olabilir. Kulak bakımı ve göz bakımını nemli bir pamuk yardımıyla akıntılarını silebilirsiniz. Dişler rutin olarak atlanmaması gerekenlerden biri. Haftada en az 1 defa dişlerini mutlaka fırçalayın. Tartar ve plakların dolmasına karşı kedinizin dişlerini düzenli fırçalamanız son derece önemlidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap