Yavru British Shorthair Sahiplenirken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Yavru British Shorthair Sahiplenirken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Yavru British Shorthair sahiplenirken bazı durumlara dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer yavru british shorthair sahiplenmeyi düşünüyorsanız almadan önce bu sorumluluğu yerine getirebileceğiniz hakkında detaylı bir araştırma yapmanızı önermekteyiz. Tüye karşı alerjiniz var ise kesinlikle doktorunuzdan onay almanız gerekmektedir, aksi takdirde yavrunuzu sahiplendikten sonra ayrılmanız sizi ve onu çok üzecektir.

YAVRU KEDİLERİN VETERİNER KONTROLÜNDE NELER YAPILMALIDIR?

Sahipleneceğiniz kedinin hasta olup olmadığına emin olmanızın tek bir yolu vardır, buda veteriner hekimlerimizin yapacağı testlerdir. İlk etapta kan testi bakmanızı önermekteyiz bu testin ücreti 150 ile 200 tl arasındadır. Bunun dışında 3’lü test diye adlandırılan testi yaptırmanızı önermekteyiz, bu testin ücreti 300 ile 400 tl arasındadır. V-check testleride viral hastalıkları bulma konusunda kesin çözüm kitlerinden biridir. V-check testinin 1 den fazla bakılabilen test çeşitleri vardır, bu testlerin hangilerine bakılması gerektiğini veteriner hekiminize bırakmanız daha faydalı olacaktır.

PETSHOP’TAN ALINAN KEDİLER HASTALIK TAŞIR MI?

Yeni çıkan yasağa göre pet shoplarda artık kafeslerde kedi veya köpek bakılamıyacaktır. Buda bu yavrularımızın hastalığa yakalanma riskini azaltacaktır. Pet shoptan aldığınız kedilerin bir arada yaşamaması gerekiyor, birden fazla yavru kedinin aynı ortamda yaşaması hastalık riskini fazlasıyla tetikleyecektir. Bunun nedeni ise herhangi bir viral hastalıkta hızlı bir şekilde diğer yavrulara yayılması olacaktır. Alacağınız yavruların kardeşleri ve annesi dışında diğer kediler ile temas halinde olmaması çok önemli bir husustur. Alacağınız pet shopa kesinlikle bu soruları sormanızı önermekteyiz. Yavruyu almaya karar verdikten sonra yazımızda belirtmiş olduğumuz testleri veteriner hekimlerinize yaptırmanızı şiddetle önermekteyiz.

Yeni kanuna göre pet shoptan yavru almak isterseniz, size pet shopun video göndermesi ve bu videolardan yavrunuzu seçmeniz gerekmektedir. Bu yöntem ile yavruların diğer dış etkenlerden etkilenmeden yeni yuvalarına en az stres ile ulaşmalarını sağlayacaktır.

TEK EVİN KEDİSİNİ ALIRSAK HASTA ÇIKAR MI?

Sorulan ve en büyük yanılgıların çıktığı konulardan biri budur. Evde tek başına yaşayan kedilerin yavrularının hasta olmayacağını düşünmekteyiz. Bu kesinlikle yanlış bir düşüncedir, bunun nedeni ise genlerden bir hastalık bulaşmış olma ihtimalıdır. Örnek vermek gerekir ise evde tek yaşayan kedilerin aşıları tam fakat eşleştiği kedinin aşıları tam olmayabilir, veya tam tersi bir durumda söz konusu olabilir.

Yine evden yavru kedi sahiplenirken kesinlikle gerekli testleri yapmanızı önermekteyiz. Maddi durumunuz bu testleri yapmaya yetmiyorsa yavrunuzun sağlık durumunu kontrol ederek kuluçka süresinde bir sorun yaşayıp yaşamadığını gözlemlemeniz gerekmektedir.

ALDIĞIMIZ YAVRU KEDİ DAHA SONRA HASTALANABİLİR Mİ?

Yavru kedilerin bağışıklık sistemi yetişkin kedilere nazaran düşük olduğu için hastalıklara yakalanma şansı daha yüksektir. Bu yüzden 2 ile 10 ay arasında durmadan vitamin takviyesi yapmanızı ve kaliteli mamalar ile beslemenizi önermekteyiz. Kaliteli kuru mamalar yavrunuzun bütün temel ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Kuru mama dışında bağışıklık güçlendirici takviyeler yavrunuzun sağlığını olumlu anlamda yükseltecektir. Ödül olarak konserve mama tercih etmenizi önermekteyiz, konserve mamalar yavrunuzun sıvı dengesini tutmasında yardımcı olacaktır.

ALDIĞIMIZ YAVRUNUN SAFKAN OLDUĞUNU NASIL ANLARIM

Aldığınız yavrunun safkan kanı taşıyıp taşımadığını anlamanın iki yolu bulunmaktadır. Bu yöntemlerin en kesin olanı ve herhangi bir melezlik olmadığının anlamanın tek yolu şecere belgeli bir yavru almanız olacaktır. Bu belgelerde yavrularının soy ağacı tutulduğu için bütün atalarını görmeniz mümkündir. Bu belgeli yavrularının ücretleri pahalı olduğu için dilerseniz diğer yöntem ile emin olabilirsiniz. Bu yöntem ise alacağınız yavrunun anne ve babasının yetişkin hallerini görmek ve ırk özelliklerini taşıyıp taşımadığına dikkat etmeniz olacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap