Scottish Fold Renkleri Nelerdir?

Scottish Fold renkleri, bu kediler de tüy rengi genellikle gri renklerde görünür. Oysa bu özel cins aynı anda birden fazla rengin barındırabilir. Gri Scottish Fold kedileri Türkiye’de en çok tercih edilen renktir. Fakat diğer renklerinde eşsiz olduğu ve ilgi gördüğü bilinmektedir. Gri Scottish Fold kedileri, desenleri ve sevimli görünüşleri ile birçok kişinin beğenisi kazanmaktadır. Scottish Fold kedilerin diğer renkleri de oldukça sevilse de Türkiye’de rastlamak mümkün olmayabilir. Türkiye’de en çok talep gören Scottish Fold kedileri gri renktedir. Bu nedenle çoğu kişi Gri Scottish Fold kedileri daha fazla tanımaktadır. En güzel gri tonu lilac rengindedir. Gri ve lilac rengi kedilere ulaşmak oldukça kolaydır. Safkan bir gri Scottish Fold kedisi sahiplenmeden önce şecereli bir belgesi olduğundan emin olmalısınız.

Scottish Fold Renkleri ve Özellikleri

  • Beyaz Scottish Fold: Tüm tüyleri beyaz renk olan kedilerin büyük çoğunluğu sağırdır. Bu nedenle beyaz renk Scottish Fold sahiplenmeden önce ense kısmında herhangi bir renk olup olmadığına bakabilirsiniz. Küçük bir alanda dahi olsa renk görürseniz kedinizin sağır olmadığını anlayabilirsiniz. Ayrıca kedinizi tamamen beyaz bir kediyle çiftleştirmeyi de reddetmelisiniz. Aksi halde zamanla birçok sağlık problemi ile karşılaşabilir.
  • Scottish Fold Tabby Renkleri: Çapraz eşleşme ile meydana gelir. Farklı renklerin eşleşmesi ile melez bir rengin ortaya çıkması sağlanır. Golden ve saf silver renkleri karıştırılır ve tabby renkleri elde edilir. Tabby Scottish Fold kedileri anlayabilmek için göz rengine dikkat etmelisiniz. Tabby Scottish Fold kedilerin gözleri sürmeli yeşildir. Kedinizin tüylerinde belirgin çizgiler ve desenler bulunmaması da önemlidir. Ara renklerin çoğu tabby olarak kabul edilir.
  • Scottish Fold Blue Point: Blue Point Scottish Fold kedileri gri ve beyaz renk tonlarındadır. Nadir renklerden biri olduğu için her zaman rastlanmaz. Yavruyken beyaz olan kediler, zamanla gri renge bürünür.
  • Scottish Fold Bicolor: Tüyleri birden fazla renge sahiptir. Bu renk Scottish Fold üretimini sağlayan kişiler sanatsal desenler ortaya çıkarır. Özellikle Rusya bu konuda iyi sonuçlar vermektedir.
  • Scottish Fold Cinnamon: Çok ender görülen bir renktir. Tarçın rengi Scottish Fold kedileri genellikle şecere belgesine sahiptir. Özellikle Ukrayna ve Rusya’da sıklıkla sahiplenilmektedir. Dış görünümleri çikolataya benzer ve son derece eşsizdir.

Golden Scottish Fold Özellikleri

Altın rengi tüylere sahip Scottish Fold kedileri, genellikle belgesi olan anne ve baba kedilerden doğar. Golden rengi oldukça özel bir renktir. Silver ya da golden rengi eşleşme ile ortaya çıkar. Golden rengi kendi rengi ile eşleştirilen bir kedidir. Aynı zamanda silver rengi Scottish Fold kedilerle de çapraz eşleşme yapıldığında tabby renk ortaya çıkmaz. Gözleri sürmeli yeşil renginde olur. Golden Scottish Fold kedilerin tüy renklerinin kodları bulunur. Kedi güzellik yarışmalarının genelinde golden rengi görünmektedir. Çok özel ve ender bulunan golden rengi en çok Rusya’da tercih edilmektedir. Golden rengi Scottish Fold kediler şecere belgesine sahiptir. Birgün bir kedi güzellik yarışmasına katılmak isterseniz, mutlaka golden rengi Scottish Fold kedisi sahiplenmelisiniz.

Silver Scottish Fold Özellikleri

Yine çok ender görülen renklerden biri olan silver rengi, çoğu zaman güzellik yarışmalarında görünmektedir. Özellikle Rusya’da silver rengi Scottish Fold kedilerin üretimlerine özen verilir. Tüy yapıları gibi özellikleri için oldukça çaba gösterilir. Scottish Fold kedilerinin en güzel renklerinden biridir. Silver rengi ile golden rengi kediler eşleşebilir. Eşleşme sonucu 2 renkten başka renk kedi doğmaz. Bu durum tamamen kalıtsaldır ve genler ile ilgilidir. Gri renk ile silver rengi Scottish Fold eşleştiğinde silver tabby kedileri doğar. Safkan silver kedileri şecere belgesine sahip kedilerdir. Yurtdışından silver rengi bir Scottish Fold getirmek istediğinizde safkan olduğunu kanıtlayan şecere belgesini almayı unutmamalısınız. Böylece Türkiye’ye getirdiğinizde kedinizi kedi derneklerine kayıt ettirebilirsiniz. Silver Scottish Fold kedilerinin gözleri de sürmeli yeşildir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap