Yavru Scottish Fold Kedi Aşı Takvimi

Yavru Scottish Fold Kedi Aşı Takvimi

Scottish fold aşı takvimi son derece dikkat etmeniz gereken bir konudur. Aşılar, kedileri enfeksiyonların neden olduğu rahatsızlıklardan korur. Aynı zamanda bağışıklık sistemlerini destekler. Yavru ya da yetişkin fark etmeksizin, kedilerin düzenli aşılarının yapılması önemlidir. Veteriner hekiminizin kedinizin ne sıklıkla aşı olması gerektiği konusunda sizi bilgilendirir. Bu süreci takip etmeli ve veteriner hekiminizden bilgi almalısınız. Yavru Scottish Fold kedileri 6-8 haftalık olduğunda aşı olmaya başlar. Aşılar belli zamanlarda tekrarlanır ve böylece bağışıklık sistemleri güçlenir. Kedinize 3 ila 4 haftada bir aşı yaptırmanız gerekir. Yetişkin kedilerde aşılama takvimi daha farklıdır. Yetişkin kedilerin her yıl ya da 3 yılda bir aşılanması yeterli olacaktır. Kedinizin ilerleyen zamanda ciddi hastalıklar ile karşılaşmasını istemiyorsanız aşı takvimine harfiyen uymaya dikkat etmelisiniz.

Yavru Scottish Fold Hangi Aşılar Yapılır?

Tüm kedi ırkları için bazı aşı uygulamaları oldukça önemlidir. Bulaşıcı hastalıklar bölgesel olarak değişimler gösterir. Bu nedenle her ülkenin kendine has aşı programları vardır. Ülkemizde kedilere önerilen aşılar, en sık görülen hastalıklara karşı koruma sağlamaktadır;

  • Kuduz
  • Kedi kalisivirüsü
  • Kedi viral rinotrakeit
  • Feline Panleukopenia

Eğer kediniz dışarıda ve diğer kediler ile vakit geçiriyorsa ekstra aşılara gerek duyulur. Aynı zamanda bölgenizde sık görülen hastalıklardan kedinizi korumak için ekstra aşıları tercih edebilirsiniz. Yavru Scottish Fold kedilerin aşılanması belirli zamanlarda gerçekleşmelidir. Her aşının zamanında uygulanması önemlidir. Kuduz aşısı için yavru Scottish Fold kedinin 3 ayını doldurması gerekir. Aşı tekrarları ve günleri için kedilere aşı karnesi verilir.

Yavru Scottish Fold Zorunlu Aşılar

Her kedinin sağlık sorunlarından korunması ve sağlıklı bir hayat sürebilmesi için aşılanması gerekir. Özellikle yavru Scottish Fold kedilerde bu ihtiyaç daha fazladır. Yavru kediler için uygulanan aşılar; zorunlu, zorunlu olmayan ve önerilmeyen olmak üzere ayrı gruplar olarak düşünülmektedir. Zorunlu aşılar, yavru Scottish Fold kedilerin yanı sıra yetişkin Scottish kedilere de uygulanması gereken aşılardır. En sık görülen sağlık problemlerine karşı koruma sağlar. Karma aşı (felin kalisivirüs, felin parvovirüs, felin herpesvirüs) ve kuduz aşısı zorunlu aşılardır. Zorunlu olmayan aşıların ise her kediye uygulanması gerekmez. Çeşitli sağlık problemleri oluşmadan uygulanmasına ihtiyaç duyulmaz. Lösemi, klamidya, bordotella, felis ve FIV aşıları zorunlu olmayan aşılardır. Önerilmeyen aşılar arasında ise felin infeksiyoz peritonitis aşısı vardır.

Yavru Scottish Fold Aşılanması: İç-Dış Parazit

İç ve dış parazit uygulaması, yavru kedilerin bağışıklığının gelişmeye devam ettiği ilk  6-8 haftasında yapılıyor. Çünkü bu dönemde iç ve dış parazitlere maruz kalma ihtimali fazladır. İç parazitler, halsizlik, kusma, kilo kaybı ve dışkıda kan gibi çeşitli semptomlar ile kendini gösterebilir. Bu sorunlar yavru kedinizin hasta olmasına neden olur. Bu nedenle iç parazit ilaç takviyeleri kullanımı öneririz. İç parazitle birlikte dış parazitlere karşı da koruma sağlanıyor. Yavru Scottish Fold kedinize iç ve dış parazit uygulamaları yapıldıysa, sonraki adım karma aşılarının uygulanması olmalıdır.

Yavru Kedilerde Aşılama Riskli Mi?

Aşı ile ilgili olan riskler yavru kedilerde nadir rastalanır. Fakat aşı işleminden hemen sonra, enjeksiyonun yapıldığı kısımda şişlik ve ağrı ile birlikte hafif ateş ve halsizlik gibi etkiler görülebilir. Bunlar nadiren görülen belirtilerdir ve kendiliğinden geçer. Bazı durumlarda kedilerde aşının ardından alerjik tepkiler görülüyor. Yavru kedilerde yüz bölgesinde şişlikler, nefes darlığı ya da cilt sorunları kendini göstermekte. Eğer kedinizde bu gibi belirtiler varsa mutlaka veteriner hekiminize danışmanız gerekir. Yavru Scottish Fold kedilerin anne sütünden sonra bağışıklığının güçlenmesi gerekir. Aşılanma yavru kedilerin sağlıklı olması için önemlidir. Aşıya karşı olan kişilere rağmen birçok veteriner aşıların kediler için faydasını belirtmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap