Kedilerde Karma Aşı Ne İşe Yarar?

Kedilerde karma aşı, yavru kedilere de yetişkin kedilere de uygulanan ve uygulanması gereken önemli bir aşıdır. Bu aşı kedilerin pek çok şekilde sağlığının korunmasını sağlayan oldukça önemli bir aşı çeşididir. Bu aşı, kedilerin yakalanabileceği pek çok viral hastalığın önlenmesinde kullanılır ve ayrıca belli dönemlerde de tekrarlanmalıdır. Pek çok aşı çeşidi gibi karma aşı da zamanla etkisini yitirir ve tekrarlanması şarttır. Yavru kedilere iki ayını tamamladığı zamanda yapılan bu aşı, yetişkin kedilere senede bir kez olacak şekilde her yıl tekrarlanması gereken bir aşı çeşididir.

Kedilerde Karma Aşı Neden Uygulanır?

Kedilerde karma aşı uygulaması temelde pek çok viral hastalığın önlenmesinde kullanılan bir aşıdır. Bu aşı sayesinde kedilerin yakalanabileceği farklı çok çeşitteki viral hastalıkların önüne geçmek mümkün hale gelir. Bu sayede hem kedilerin sağlıklı şekilde yaşamlarını sürdürmesi hem de pek çok farklı hastalık çeşidinden korunmaları da mümkün hale gelir.

Feline parvo, feline herpes,feline calici virüs etkenlerini içeren bu aşı; kedilerin iç ve dış parazit aşılarından sonra yavruluk döneminde oldukları ikinci aşılarıdır. Bu aşı, evcil dostlarınızın tanımlanmış kedi hastalıklarına yakalanma olasılığını en aza indirir ve bu sayede de kedilerin pek çok hastalıktan en iyi şekilde korunmasında etkili şekilde işlev görür.

Kedilerde Karma Aşı Ne Zaman Uygulanır?

Kedilerde karma aşı, ilk olarak 8-10 haftalık dönemde uygulanır. Kediler 8 ila 10 haftalık dönemdeyken iç ve dış parazit aşılarından hemen sonra karma aşı uygulaması sağlanabilir. 10 ila 12 haftalık dönemde ise bu aşının tekrarlanması gerekir. Tekrarlanan karma aşı sonrasında 1 yıl içinde yeniden karma aşı uygulaması gerçekleşmez. 10 ila 12 haftalık kedilerde ikinci kez uygulanan karma aşıdan sonra kedilerde her yıl, yılda bir kez karma aşı uygulaması yapılması gerekmektedir. Bu sayede kedilerin pek çok viral hastalıktan korunması mümkün hale gelir ve tıpkı insanlara uygulanan grip aşıları gibi bu aşılar da yıllık olarak düzenli şekilde tekrarlanmalıdır.

Kedi aşı takviminde de belirtildiği üzere kedilere uygulanan karma aşılar, takvime uygun olacak şekilde uygulanmalıdır. Belli periyotlarda uygulanan bu aşılar etkili şekilde kedilerin pek çok şekilde korunmasını sağlar. Veterinerler ile görüşülerek kedilere özel bir aşılama takvimi geliştirmek de mümkündür ancak genel olarak yayınlanan kedi aşı takvimine göre yavru kedilere belli dönemde ilk karma aşısının yapılması şarttır. Sonrasında ise her yıl, yılda bir defa karma aşının uygulanması kedilerin viral hastalıklardan uzak kalmasına katkı sağlar.

Karma Aşı Hangi Hastalıklara Karşı Koruma Sağlar?

Kedi gençlik hastalığı, kedi gribi, kedi nezlesi, kedi üst solunum enfeksiyonu gibi farklı ve çeşitli hastalıklara karşı karma aşı sayesinde önlem almak mümkündür. Evcil dostlarınızın sağlıklı şekilde gelişmesi, hastalıklardan uzak kalması ve herhangi bir problem yaşamaması için onlara karma aşı uygulamasının düzenli şekilde yapılması önemlidir. Bu aşılar pek çok hastalıktan koruyacağı gibi henüz bağışıklık sistemi pek gelişmemiş olan yavru kedilerin de en iyi şekilde korunmasına katkı sağlar. Yavru kedilerin bağışıklık sistemi çok gelişmiş olmadığı için bu hayvanlara üç doz şeklinde de karma aşı uygulaması yapılması mümkündür.

Üçüncü doz genellikle 16. haftada uygulanabilir. İlk iki doz ile aynı şekilde uygulanan bu doz da aslında yavru kedilerin en iyi şekilde korunmasını sağlayan önemli bir uygulamadır ancak genellikle veterinerler tarafından uygun görüldüğü takdirde üçüncü doz kedilere uygulanır. Genel olarak iki doz şeklinde uygulama görülmektedir.

Evcil Dostlarınızın Sağlığını Koruyun

Evcil dostlarınızın sağlığını korumak için onlara yapabileceğiniz en önemli şey, aşı takvimlerine düzenli şekilde uymaktır. Bu sayede pek çok hastalıktan korunmalarını sağlamak mümkündür. Kediler aşı takvimine uygun olacak şekilde aşılandığı zaman sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürebilirler ve genel olarak görülen, kimi zaman ölümcül olabilen hastalıklardan da uzak şekilde büyür ve gelişirler.

Kedilere evde bakılıyor olsa da kedilerin sokağa çıkabileceği ve başka hayvanlar ile karşılaşabileceği unutulmamalıdır. Farklı hayvanlar ile olan teması sonucunda hastalanabilecek olan kedinizin korunması için aşılarının tam olması ve bu aşıların da doğru zamanda yapılması büyük önem taşır. Siz de evcil dostlarınızın sağlığı için onları aşı takvimine uygun şekilde aşılatın ve sağlıklarına destek olun!

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap