Kedilerde Kuduz Aşısı Ne Zaman Yapılır ve Ne İşe Yarar?

Kedilerde kuduz aşısı belli dönemlerde tekrarlanması gerekir ve bu aşı üç aydan küçük olan kedilere uygulanmaz. Üç aylık kedilere ilk kez kuduz aşısı uygulaması yapılır ve sonrasında veteriner ile belirlenen belli periyotlara uygun olacak şekilde genellikle yılda bir kez kuduz aşısı tekrarlanır. Yılda bir kez kuduz aşısı uygulanması, kedilerin etkili şekilde kuduz virüslerinden korunmasını sağlar ve bu şekilde de evcil dostların en iyi şekilde kuduz hastalığından uzak kalması sağlanabilir.

Kedilere Ne Zaman Kuduz Aşısı Yapılır?

Kedilerde kuduz aşısı en az üç aylıkken yapılır. Üç aylıkken yapılan aşıdan sonra her yıl, yılda bir kez kuduz aşısı yapılması oldukça önemlidir. Kedilerin kuduz virüslerinden korunması için bu kuduz aşısı uygulamasının aksatılmaması büyük bir öneme sahiptir.

Her sene kuduz aşısı uygulamasının tekrarlanması gerekir. Çünkü pek çok aşıda olduğu gibi kuduz aşısı da bünyedeki etkisini zamanla kaybedebilir ve doğal olarak yenilenmesi gerekir. Bunun için de her yıl düzenli olarak belli dönemlerde kuduz aşısı uygulamasının yapılması büyük öneme sahiptir. Kedi aşı takviminde de belirtilen kedilere uygulanan kuduz aşısı, üç aylıktan itibaren her bir kediye yılda bir kez uygulanmalıdır. Aşı takvimine dikkat etmek önemlidir. Çünkü bu aşılar her kedi için önceden planlanarak uygulanan aşılardır.

Kedilere Yapılan Kuduz Aşısı Ne İşe Yarar?

Kedilere yapılan kuduz aşısı temelde kuduz virüslerinden korunmayı sağlar. Bu aşı evde bakılan ve dışarı hiç çıkarılmayan kedilere dahi yaptırılmalıdır. Çünkü kedilerin dışarı çıkması gereken durumlarla karşılaşmak mümkündür. Ayrıca kediler belli dönemlerde veterinere götürülürken illa ki evden çıkarılmak zorundadır. Bu nedenle de belli aralıklar ile evde olan kedilere dahi kuduz aşısı yaptırmak kedilerin etkili şekilde korunmasını sağlar.

Sahipli hayvanlara kuduz aşısı yaptırılması zaten yasalar ile zorunlu hale getirilmiştir ve sahipli, kuduz kapma ve taşıma riski olabilecek her türlü hayvanın kuduz aşısı yaptırması mecburidir. Bu nedenle de evden çıkarılmayacağı dahi düşünülen her türlü kuduz hastalığına açık hayvanın kuduz aşısının yaptırılması gerekmektedir. Bu aşı yalnızca evcil dostları değil ayrıca sahiplerini de korumaktadır çünkü kuduz insanlara da hayvanlardan kolaylıkla bulaşabilen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle de kuduz aşısı uygulaması yılda bir kez düzenli şekilde kedilere uygulandığı zaman hem sahiplerinin hem de evcil dostların en iyi şekilde kuduz virüslerinden korunması mümkün hale gelecektir.

Kediler Nasıl Kuduz Kapabilir?

Hayvanların kuduz kapması için başka bir kuduz hayvan tarafından ısırılması veya tırmalanması gerekmektedir. Kuduz hayvan tarafından ısırılan kedilerin eğer aşıları yoksa kuduz olacaklardır. Çoğu kedi bu dönemi çok ağır şekilde geçirmektedir.

Bireyler genellikle kedilerine evde bakacağı ve dışarı çıkarmayacağı için kedilerine kuduz aşısı yaptırmayı gereksiz görürler. Ancak kuduz aşısı evde olan kedilere dahi yaptırılması gereken son derece önemli bir aşıdır. Kediler evden kaçabilir, dışarı çıkarılmak zorunda kalınabilir ve daha pek çok farklı şekilde sokakta herhangi bir kuduz virüsü taşıyan hayvanla temas halinde bulunabilir. Bu gibi durumlar için ise önceden önlem almak son derece önemlidir çünkü kuduz pek çok hayvan için ölümcül sonuçlar taşıyan ciddi bir hastalıktır. Bundan uzak kalmak ve kedilerinizin sağlığını tehlikeye atmamak için ise düzenli olarak kuduz aşısının uygulanması gerekir. Ancak bu şekilde etkili şekilde kuduz virüsünden korunmak mümkündür.

Sokağa çıkan evcil kedilerin ayrıca kuduz aşısı olması gerekmektedir çünkü bu hayvanlar kedi, köpek ve benzeri pek çok sokak hayvanı ile devamlı olarak temas halindedir. Bu nedenle de sokağa çıkarılan kedilere kuduz aşısı uygulanması çok daha büyük öneme sahiptir çünkü bu hayvanlar her an kuduz virüsü almaya açık haldedir.

Kedilerin kuduz virüsünden uzak kalması, başka hayvanlardan kuduz kapmaması ve sahiplerine de kuduz virüsünü bulaştırmaması için kedi aşı takvimine uygun olacak şekilde aşılamaların yapılması büyük önem taşır. Gerektiği zaman veterinerden aşılama takvimi ile ilgili destek almak ve kedilere hangi aşıların yaptırılması gerektiğini sormak da mümkündür. Ayrıca internet sitemiz üzerinden de kedilerin aşı takvimine kolaylıkla erişim sağlayabilir ve kedilere hangi aşıların yaptırılması gerektiğini daha detaylı şekilde öğrenebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap