Kedilerde İç ve Dış Parazit Aşıları

Kedilere yavruluk döneminden itibaren iç ve dış parazit aşıları düzenli olarak belli aralıklarla uygulanmalıdır. Hayatları boyunca her kedide iç ve dış parazitler meydana gelebilmektedir. Buna engel olmak ise ancak iç ve dış parazit aşılarının doğru zamanda ve doğru şekilde yapılması ile mümkündür. Bu sayede hem yavru hem de yetişkin kedilerin iç ve dış parazitlerden korunması da mümkün hale gelir.

Yavru Kedilerde Parazit Aşıları Neden Önemlidir?

Yavru kediler doğduktan sonra kısa zamanda bağışıklık sistemlerini yetişkin bir kedi kadar geliştiremezler ve bu nedenle de hem iç hem de dış parazitlerin yavru kedilerde görülme olasılığı çok daha yüksektir. Yavru kedilerin iç parazitlere yakalanma olasılığı da bundan dolayı yetişkin kedilere göre çok daha yüksektir. Yavru kediler belli dönemlerde iç ve dış parazit aşılarını olmalıdır ve parazitlere karşı ektili şekilde korunmalıdır. Aksi takdirde ciddi şekilde evcil dostlarımızın hastalanması ve iç ya da dış parazitlerden büyük ölçüde etkilenmeleri de mümkündür. Yavru kedilere yapılacak olan iç ve dış parazit aşıları da işte bu sebeple çok önemlidir, daha yavru olan evcil dostlarımızın korunması için iç ve dış parazit aşılarının atlanmadan düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

İç ve Dış Parazitler

İç ve dış parazitler farklı şekillerde kedilerde görülebilir ve genellikle fiziksel olarak da kedilerin hastalanmasına neden olurlar. İç parazitler özellikle de yavru kedilere büyük ölçüde etki eder ancak yetişkin kedilerin de iç parazitlerden etkilenmesi oldukça yaygındır. Kedilerde görülen iç ve dış parazitler farklı etkiler ile kendini belli eder. Örneğin iç parazitler kedilerde ishal, kanlı dışkı, anüs çevresinde şişlik ve kızarıklık, dışkıda mukus gibi belirtiler ile kendini belli eder.

Kedilerde bulunan dış parazitler ise bulantı, kusma, ishal ve anemi gibi farklı belirtiler ile kendini gösterir. Ayrıca dış parazitler genellikle evcil dostlarımızda cilt hastalıklarına da neden olabilmektedir. Ciltte döküntü gibi pek çok farklı belirtisi ile dış parazitler kolaylıkla ayırt edilebilmektedir. Bunları önlemenin en etkili yolu ise kedilere düzenli şekilde dış parazit aşısı yaptırmaktan geçer.

Kedilerde İç Parazitler

Kedilerde sıklıkla görülen iki tip iç parazit vardır. Bunlar protozoa ve bağırsak kurtlarıdır. İç parazit aşıları sayesinde kedilerde görülebilecek protozoa ve bağırsak kurtlarının engellenmesi mümkündür. Bu parazitler pis kum kaplarından, dışkı bulaşmış yiyeceklerden, dışkı bulaşmış tüylerden, kemirgenlerden ve daha pek çok alandan evcil dostlarınıza bulaşabilmektedir. Bu nedenle de aslında iç parazitlere karşı önlem almak pek mümkün olmaz. En iyisi yavruluk döneminden itibaren kedilere yaşamları boyunca düzenli şekilde kedi aşı takvimine uygun olarak iç parazit aşısı yaptırmak olacaktır.

Kedilerde Dış Parazitler

Pire, uyuz, kene gibi farklı pek çok dış parazit mevcuttur ve bu dış parazitler de sıklıkla kedilerde görülebilmektedir. Farklı şekillerde bulaşabilen dış parazitlerin önlenmesinin en iyi yolu kedilerin dış parazit aşısının iki ya da üç ayda bir olacak şekilde düzenli bir periyot halinde uygulanması olacaktır. Bu şekilde kedilerin her yerden gelebilecek dış parazitlere karşı etkili şekilde korunması mümkündür.

İç ve Dış Parazit Aşıları Ne Zaman Uygulanır?

İç ve dış parazit aşıları yavru kedilere 6-8 haftalıkken uygulanır ve sonrasında da iki ya da üç ayda bir özellikle de iç parazit aşısının uygulanması gerekmektedir. İç ve dış parazit aşılarının hem yavru hem de yetişkin kedilere uygulanması oldukça önemlidir çünkü kediler her türlü iç ve dış parazitten olumsuz şekilde etkilenebilmektedir.

Kedilere uygulanan parazit aşıları belli bir süre etkisini gösterir ve sonrasında yavaş yavaş etkisini yitirir. Pek çok farklı aşıda olduğu gibi parazit aşılarının da her birinin düzenli şekilde uygulanması ile kedilerin parazitlerden korunması mümkün hale gelebilir.

İç ve dış parazitler kedilerde ölümcül sonuçlara neden olabileceği gibi ciddi şekilde hastalanmalarına da neden olabilmektedir. Bu sebeple de kedilere uygulanacak olan iç ve dış parazit aşıları onların sağlığını koruyacağı gibi aynı zamanda da iç ve dış parazitlere karşı önlem alınmasını sağlar. Özellikle de iç parazit kedilerde sıklıkla görülebilen bir hastalıktır. Bu nedenle de özellikle de iç parazit aşısının atlanmaması oldukça önemlidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap