Kedilerde Parazit Aşısı Ne Zaman Yaptırılır

Kedilerde parazit aşısı sağlıklı bir hayat sürebilmeleri için büyük önem taşımaktadır. Parazitler ciddi sağlık problemlerine neden olabilirken bazı durumlarda hayatlarını kaybetmelerine de neden olabilir. Kedilerde parazit aşısı hayati önem taşımaktadır ve eksiksiz tamamlanmaları önemlidir. Evde yaşayan ve dışarıya çıkmayan kedilerin aşılanmaya ihtiyacı olmadığı düşünülse de bu oldukça büyük bir yanılgıdır. Veteriner hekiminizin önerdiği tüm aşıları uygulamanız kedinizin sağlığı için önemli ve gereklidir. Kedinizin bir bakteri, virüs ya da parazitler ile teması için dışarıda olmasına gerek yoktur. Eşyalar üzerinde tutunabilen organizmalar ve eve gelen insanlar ile temas etmeleri enfekte olmalarına neden olabilir. Bu nedenle kedilerde parazit aşısı önem verilmesi ve aksatılmaması gereken bir konudur.

Kedilerde Parazit Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Aşıların etkinlik süresi her canlıda farklı olabilir. Kedilerde 6 ila 8 haftalıkken iç ve dış parazit aşısının uygulaması yapılmaktadır. 1 yaşındaki kedilerde her 3 ayda bir iç parazit aşılarının uygulanması gerekir. Kedilerde parazit aşısının uygulanma sıklığı da kedinin dışarı çıkma alışkınlığı gibi sebepler nedeniyle değişiklikler gösterebilir. Bazı dış parazit aşılarının 2 ayda bir uygulanması önerilebilir. Kediler için uygulanacak tüm aşıların veteriner onayında ve gözetiminde uygulanması gereklidir. Parazit aşılarının fiyatları kedi sahipleri tarafından zaman zaman problem olsa da veteriner hekim tarafından temin edilmeyen ürünler çeşitli sağlık sorunlara sebep olabileceğini bilmelisiniz. Özellikle internet üzerinden satılan aşıların güvenilirliği oldukça düşüktür.

Kedilerde Parazit Aşısı Nasıl Yapılır?

Kedilere parazit aşısı enjeksiyon, tropikal ve oral yollarla uygulanabilir. Genellikle dış parazit aşıları enseden damlatılarak uygulanmaktadır. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken nokta ise kedinin damla uygulanan yere ulaşmasını engellemektir. Bu nedenle en ideal bölge ense olarak belirlenmektedir. Dış parazit aşısı uygulandığında kedinin ensesine dokunmaması ve bölgenin taranmaması önemlidir. Aksi halde aşı etkisini gösteremez ya da kediniz damla damlatılan bölgeyi yalarsa çeşitli komplikasyonlar görülebilir. İç parazit aşısı ise genellikle enjeksiyon yöntemi ile uygulanır. Veteriner hekim tarafından uygulanan aşı genellikle kalça bölgesine yapılır. Sıvı, toz ve tablet şeklinde olan iç parazit aşılarının da kediler tarafından yenmesi önemlidir. Parazit hapı olarak bilinen aşının etkisini gösterebilmesi için doğru şekilde yutulması gerekir.

Kedilerde Parazit Aşısının Etkileri

Parazit aşıları, kedilerin vücutlarına girebilecek çeşitli parazitleri önlemektedir. Kediler hiç beklenmedik zamanlarda parazit problemi yaşayabilirler. Örneğin, kalp kurdu gibi ciddi sorunlara neden olabilecek bir parazit kedinize bir sivrisinekten bulaşabilir. Çünkü kediler içgüdüsel olarak avlanma isteklerine karşı koyamazlar ve bir sinek onlar için etkileyici bir avdır. Aşısı eksik olan bir kedinin kalp kurdu sorununu yaşama riski daha fazladır. Bu nedenle dışarı çıkmayan kediler için de parazit aşılarının büyük önemi vardır. Dışarıdan bulaşabilecek herhangi bir parazit ya da kedinizin evden kaçma ihtimali, yaşayabileceği birçok ciddi hastalığa sebep olacağı için aşılarının eksiksiz tamamlanması önemlidir.

Kedilerde Parazit Aşısının Yan Etkileri

Aşı uygulaması canlılar üzerinde çeşitli yan etkilere neden olabilir. Bu durum normal ve geçicidir. Parazit aşısının yan etkileri diğer aşıların yan etkileri ile hemen hemen aynıdır. En yaygın görülen belirtiler arasında kedilerde parazit aşısı sonrası ishal sorunudur. Belirtilerin şiddetli olması ve uzun sürmesi halinde vakit kaybetmeden veteriner hekiminizi ziyaret etmelisiniz. Kedilerde aşı sonrası meydana gelen bazı yan etkiler;

  • İshal
  • Kusma
  • İştah kaybı
  • Halsizlik, uyuşukluk
  • Topallama
  • Aşı bölgesinde şişlik ya da kızarıklık
  • Ciltte döküntü ya da kızarıklık

Kedilerde aşı sonrası belirtilen belirtilerden biri ya da birkaçı ortaya çıkabilir. Fakat bu belirtilerin şiddetlenmemesi ve uzun süre olmaması gerekir. Aşı sonrası kedilerde sahiplerine karşı huysuz davranışlar görülebilir. Bu tavır ile aşı semptomlarını birbirine karıştırmamak gerekir. Birçok kedi aşı sonrası eve döndüğünde kendi halinde kalmak ister. Bu isteklerini halsizlik belirtisi olarak görmemek gerekir. Kedilerde parazit aşısı fiyat her veteriner kliniğine göre değişiklik göstermektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap