Kedilerde Lösemi Aşısı Ne Zaman Yapılır ve Ne İşe Yarar?

Kedilere uygulanan lösemi aşısı, kedilerin lösemi virüsünden etkili şekilde korunmasını sağlar. %100 koruma sağlamayan bu lösemi aşısı yine de oldukça etkili şekilde kedilerin lösemi virüsünden korunmasını sağlar. Bu şekilde kedilerin hastalıklara karşı korunması da mümkün hale gelir. Belli bir dönemden sonra yapılan bu aşı uygulaması, lösemi virüsüne yakalanma riskini azaltırken ayrıca kedilerin sağlığının da etkili şekilde korunmasını sağlar.

Kedilerde Lösemi Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Kedilerde lösemi aşısı iki aydan önce uygulanmaz. 9-11 haftalık yani iki ayını tamamlamış olan kedilere uygulanan bu aşı belli dönemlerde tekrarlanmalıdır. Bu sayede aşının koruyucu etkisi ve direnci artar, kedilerde etkili şekilde löseminin engellenmesi sağlanır. Bu aşı iki ayını tamamlamayan kedilere uygulanmaz. Ancak iki ayını tamamlamış olan kedilere yapılan lösemi testi ile lösemi aşısının uygulanması mümkündür. Bu sayede kedide aşı olmasa da lösemi olup olmadığının anlaşılması mümkündür.

9-11 haftalık olan kedilerde yani iki ayını tamamlamış olan kedilerde lösemi testi ile beraber lösemi aşı uygulaması yapılır. 11-13 hafta aralığında da lösemi aşısı tekrarlanır. İkinci uygulama sonrasında da kedilere uygulanan lösemi aşısı yılda bir kez olacak şekilde tekrarlanır. Yavru kedilere de yetişkin kedilere de bu aşı uygulaması yılda bir kez yapılmalıdır. Bu sayede kedilerin lösemiye neden olan virüslerden korunması da mümkün hale gelir.

Kedilerde lösemi aşısının her yıl, yılda bir kez yapılması gerekir. Bu sayede kedilerin etkili şekilde lösemi hastalığına neden olan lösemi virüslerinden korunması da mümkün hale gelir. Kedilerin pek çok farklı hastalıktan korunması için yapılan çeşitleri aşıları içeren kedi aşı takviminde de ayrıca lösemi aşısına yer verilir. Bu kedi aşı takvimine göre de lösemi aşısının 9-11. haftalarda ve ayrıca 11-13. haftalarda yapılması gerektiği belirtilmektedir. Sonrasında devam eden dönemde yılda bir kez bu aşı tekrarlanarak kedilerin hastalanmasına karşı da önlem almak mümkün hale gelir.

Kedilerde Lösemi Aşısı Ne İşe Yarar?

Kedilerde lösemi aşısı, lösemi hastalığına neden olan virüslerin engellenmesi amacı ile uygulanan bir aşıdır. Bu aşı büyük ölçüde koruma sağlar ve kedilerin lösemi hastalığına yakalanma riskini azaltarak evcil dostlarımızın sağlığının korunmasına büyük ölçüde katkı sağlar.

Kediler lösemi hastalığına yakalandığı zaman çeşitli kanserler, pek çok organda farklı enfeksiyonlar ve üreme sorunları gözlemlenebilmektedir. Bunlar hayvanların yaşam kalitesini düşürdüğü gibi ayrıca sağlıklı ve normal bir şekilde yaşamlarını sürdürmelerine de engel olur. Bu nedenle de aslında evcil dostunuzu pek çok açıdan tehlikeden korumak için onun lösemi aşısını düzenli şekilde olmasını sağlamak oldukça büyük öneme sahiptir.

Kedi lösemisi eğer kontrol altına alınmazsa kısa zamanda ciddi ölçüde olumsuz etki gösterir ve kısa zamanda da kedilerin ölmesine neden olabilecek şekilde ilerler. Kontrol altına alınırsa genellikle üç yıla kadar sürebilecek şekilde devam edebilir ve bu süre zarfında uygulanan tedavi başarılı şekilde işlerse kedilerin bu hastalıktan kurtulması mümkündür. Bu tür sorunlar ile karşılaşmamak için kedilere uygulanacak olan lösemi aşıları büyük bir öneme sahiptir.

Kedilerde Lösemi Nasıl Bulaşır?

Kedilerde lösemi aslında kolayca bulaşabilmektedir. Lösemi virüsü olan bir kedi ile aynı kaptan yemek yiyen kediler, lösemi hastası olan kedi ile yakın temasta bulunan kediler, kan veya süt yolu ile temas halinde olan kediler kolaylıkla lösemi hastalığına yakalanabilmektedir. Bu nedenle de eğer evde birden çok kedi besleniyorsa hepsinin lösemi aşısının yaptırılması büyük öneme sahiptir. Eğer kedi sokağa çıkan ve evde beslenen bir kedi ise de ayrıca sokakta temas halinde olduğu hayvanlar bilinmediği için bu aşı çok daha öncelikli şekilde yaptırılmalıdır ve sokaktaki aşısız kedilerden de bu şekilde virüsü alması engellenmelidir.

Sokakta pek çok farklı şekilde kedilerden bu virüsü alabilecek evcil hayvanlar, kısa zamanda lösemi hastalığına yakalanabilir ve hastalık kontrol altına alınmazsa evcil dostlarımız ölebilir. Bu nedenle de lösemi virüsünü engellemek için her yıl bir defa lösemi aşısı uygulaması yaptırmak büyük bir öneme sahiptir. Belirlenen dönemlerde uygulanacak olan lösemi aşısı sayesinde sokakta dolaşan evcil dostlarınızın dahi lösemi hastalığına yakalanmasının ve sonrasında geliştirebileceği pek çok hastalıktan da uzak kalmamasının sağlanması mümkündür.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap