Yetişkin Kedi Aşı Takvimi

Yavru kedilerin de yetişkin kedilerin de doğru zamanlarda ve doğru aşılar ile aşılanması oldukça büyük öneme sahiptir. Bu aşıların her biri kedilerin sağlığını koruduğu gibi ayrıca pek çok hastalığa karşı da dirençli olmalarını sağlar. Bu nedenle de yavruluktan itibaren belirlenen takvimlere uygun olacak şekilde her kedinin belli dönemlerde aşılanması şarttır. Peki, yetişkin kedi aşı takvimi nasıldır ve yetişkin kedilere hangi aşıları uygulanır?

Yetişkin Kedi Aşı Takvimi Hangi Aşıları İçerir?

Yetişkin kedilerin de tıpkı yavru kediler gibi her dönemde farklı pek çok hastalığa yakalanma riski olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle de belirlenen haftalarda ve dönemlere kedilerin doğru şekilde aşılanması büyük bir önem taşır. 1 yaşına ulaşmış her kedinin lösemi aşısı, karma aşı ve kuduz aşısı yaptırması önemlidir. Bu aşılar belli dönemlerde yaptırılmalıdır. Bu sayede kedilerin büyük oranda bu hastalıklardan korunması da mümkün olacaktır.

Yetişkin Kedi Aşı Takvimi

Yetişkin Kedilerde Karma Aşı

Kedilere uygulanan karma aşı, kedilerde oluşabilecek pek çok viral hastalığın önlenmesinde etkili şekilde iş görmektedir. Bu karma aşılar aslında 2 ayını tamamlamış olan her kediye uygulanabilmektedir. Ayrıca karma aşının da kedi aşı takvimine uygun olacak şekilde belli aralıklar ile tekrarlanması gerekmektedir.

1 yaşını doldurmuş olan her kedi yılda bir kez karma aşı olmalıdır. Bu sayede pek çok viral hastalıktan korunmuş olacaktır ve bu hastalıkların görülme olasılığı da oldukça az görülebilir hale gelecektir. Ayrıca karma aşı sayesinde kedilerin sık sık hastalıklara yakalanma olasılığı da en aza indirilecektir ve kediler yıl içerisinde aşılama sonrasında daha az hastalanır hale gelecektir.

Yetişkin Kedilerde Lösemi Aşısı

Kedilere uygulanan lösemi aşısı, 2 ayını tamamlamış kedilere yapılan bir aşıdır. Bu aşının da tıpkı karma aşılar gibi yılda bir kez belli bir düzen içinde kedilere uygulanması oldukça büyük öneme sahiptir. Lösemi aşısı sayesinde çok büyük oranda kedilerin lösemi hastalığından korunması mümkündür. Lösemi virüsüne karşı etkili şekilde koruma sağlayan bu aşı hem yavru hem de yetişkin kedilere belli periyotlar ile uygulanmalıdır.

Yetişkin Kedilerde Kuduz Aşısı

Kuduz aşısı, kedilerin kuduza neden olabilen virüslerden etkili şekilde korunmasını sağlayan bir aşıdır. Bu aşı, 3 ayını tamamlamış olan kedilere uygulanır ve sonrasında da her yıl bir kez belli periyotlar ile kuduz aşısı uygulanması gerekmektedir. Bu sayede etkili şekilde kuduz aşısı sayesinde kuduza neden olan virüslerden kedinizin uzak kalmasını sağlamanız da mümkündür.

Kuduz aşısı genellikle evde kedi besleyenler tarafından pek tercih edilmez ancak bireylerin evde baktıkları kedilerine dahi kuduz aşısını düzenli şekilde yaptırması önemlidir. Kediler evden kaçabilir, dışarı çıkarılmak zorunda kalınabilir ve pek çok farklı durum ile karşılaşılabilir. Bu nedenle de kedinizin kuduz bir hayvanla karşılaşma ihtimaline karşı kuduz aşısını evde beslenen kedilere dahi yaptırmak oldukça büyük öneme sahiptir.

Yetişkin Kedilerde İç ve Dış Parazit Aşıları

Kediler özellikle de yavruyken iç ve dış parazitler onun için önemli bir tehlikedir çünkü yavru kedilerin bağışıklık sistemleri henüz gelişmemiştir. Yetişkin kedilerde bağışıklık sistemi gelişmiş olsa bile kuvvetli iç parazitler kedilerin büyük ölçüde hastalık belirtileri göstermesine neden olabilmektedir. Bu sebeple de yetişkin kedilerde özellikle de iç parazit aşısı büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca iç parazit aşıları yaptırılmayan kedilerin iç parazitleri sahiplerine de bulaşabilmektedir. Bu nedenle de özellikle iç parazit aşılarının 2-3 ayda bir olacak şekilde veteriner kontrolünde oluşturulan bir takvime uygun olarak tekrarlanması gerekmektedir. Bu sayede hem kedinizi hem de kendinizi iç parazitlerden korumanız mümkün hale gelecektir.

Yetişkin Kediler İçin Aşı Takvimi

Bir yaşını doldurmuş olan kediler genellikle yetişkin kediler olarak kabul edilir ve bu kedilerin bağışıklık sistemleri genel anlamda bir sene önceki hallerine göre çok daha gelişmiştir. Bu nedenle de bir yaşındaki kedilerin genellikle yetişkin oldukları söylenebilir. Bu kedilerin de aşı takvimleri yavru kedilere göre büyük bir değişikliğe sahiptir.

AŞI İSMİAŞI TAKVİMİ
Karma AşıYılda 1 kez
Lösemi AşısıYılda 1 kez
Kuduz AşısıYılda 1 kez
İç ve Dış Parazit2 ayda bir kez*

Önemli!! İç ve dış parazit aşıları her kediye 2 ayda bir kez olacak şekilde hayatı boyunca uygulanmalıdır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap