Kedilerde Böbrek Yetmezliği Belirtileri ve Tedavisi

Kedilerde sık görülen bir rahatsızlık olan böbrek yetmezliği minik dostlarımızın hayatını tehlikeye sokabilmektedir. Bu nedenle erken teşhisle ya da doğru tedavi yöntemlerinin uygulanması kedinizin hayatını sağlıklı ve mutlu bir şekilde sürdürebilmesi bakımından çok önemlidir. Gelin şimdi sizinle birlikte kedilerde böbrek yetmezliği belirtileri ve tedavisi üzerinde duralım.

Kedilerde Böbrek Yetmezliği Hastalığı

Kedisi olan herkesin bilmesi gereken bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan araştırmalar ve anketlerin sonucu her üç kediden birisinin böbrek rahatsızlığı yaşadığı bilgisini ortaya çıkarmaktadır. Böyle olunca böbrek rahatsızlığı kedilerin ölüm sebeplerinde hastalık kaynaklı ölümlerde ilk sırada yer almaktadır.

Kedilerde Böbrek Yetmezliği Nedir?

Peki, kedilerde böbrek yetmezliği nedir ve bu rahatsızlık böbreklerde nasıl bir tahribata yol açmaktadır? Genel olarak kedilerde böbrek yetmezliği hastalığını kedilerin böbrek işlevlerini yerine getirememesi olarak açıklayabiliriz. Kediler böbrek işlevlerini yerine getiremediğinde böbrekler çok ciddi ve kalıcı olarak zarar görmüş demektir. Bu rahatsızlık akut ya da kronik olarak gelişebilmektedir. Akut rahatsızlıklar aniden ortaya çıkarken kronik rahatsızlık süre içerisinde ortaya çıkmakta ve böbreklere ciddi hasar vermektedir.

Kedilerde Böbrek Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Genel olarak pek çok neden böbrek hastalıklarına yol açabilmektedir. Bu nedenleri aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:

Kedilerde Böbrek Yetmezliği Belirtileri

Kedilerde gözlemlenen belirtiler genel olarak hastalığın ilerlemesine bağlı olarak zaman içerisinde daha belirgin hale gelmekte ve şiddetlenmektedir. Ancak akut yetmezlikte belirtiler birdenbire de ortaya çıkabilmektedir. Genel olarak kedi böbrek hastalığı belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

Kedilerde Böbrek Yetmezliği Tedavisi

Kedilerde tedavi sürecinde birden farklı tedavi yolu izlenebilecektir. Burada uygulanacak tedavi yöntemini belirleyecek faktör kedinizde böbrek rahatsızlığının oluşmasına yol açan neden olacaktır. Genel olarak gerçekleştirilen tedavi yöntemleri şu şekildedir:

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap