Kedilerde Astım Belirtileri ve Nedenleri

Kedilerde astım hastalığının sıklıkla görüldüğü bilinmektedir. Astıma neden olan pek çok etken de kedilerin çevresinde yer almaktadır. Özellikle de ev kedilerinin sokak kedilerine göre çok daha sık şekilde astım rahatsızlığına sahip olabileceği söylenebilir. Kedilerin ev içindeki pek çok alerjene, koku ve kimyasal maruz kalması söz konusudur. Buna bağlı şekilde astım görülebilir. Bazı kedilerde mevsimsel şekilde görülebilen astım yalnızca toz ve polenlere karşı hassasiyeti beraberinde getirir.

Bazı kedilerin ise kronik astım problemi yaşaması olasıdır. Kronik astım problemine sahip bir kediniz varsa ya da kedinizin astım rahatsızlığı yaşamasını istemiyorsanız ev içinde buna uygun şekilde hareket etmeniz gereklidir. Peki, kedilerde astım belirtileri ve nedenleri nelerdir? Kediler neden astım olur?

Kedilerde Astım Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Kedilerde astımı tetikleyen pek çok neden mevcuttur. Dış etkenlere bağlı şekilde mevsimsel ve kronik astımın meydana gelmesi mümkündür. İki astım türünde de dış etkenler büyük öneme sahiptir. Bu nedenle de kediniz için uygun ortamı sağlamanız gerekir. Evde astıma neden olabilecek olan tüm etkenleri kedinizden uzak tutmanız, onun bu hastalığa ve farklı akciğer hastalıklarına yakalanmasını da önleyecektir.

Kedilerin Temizlik Ürünlerinin Solunması

Kedinizin evde kullanılan kimyasal temizlik ürünlerinden dolayı astım rahatsızlığına sahip olması mümkündür. Bu durumda kronik astım gözlemlenir. Çamaşır suyu, kullanılan deterjanlar ve çeşitli kokulu temizlik ürünleri kedinizde astım meydana getirebilir. Bu nedenle de kokusuz temizlik ürünlerini kullanmak kedinizin solunum yolu rahatsızlıkları yaşamasını da engelleyecektir. Genellikle bebekler için kullanılan temizlik ürünleri tercih edilebilir.

Kedinizin mama kabı, kum kabı ve benzeri ürünlerini temizlerken çamaşırı suyu benzeri ürünleri tercih edebilirsiniz. Ancak sonrasında iyice duruladığınızdan emin olmanız gerekir. İyi şekilde durulanmamış ürünlerin kimyasal kokusu kedinizin solunum yolu hastalıklarına sahip olmasına neden olabileceği gibi zehirlenmesinde de etkilidir. Ayrıca yatağı ya da yatağına örttüğünüz örtüsünü de rahatsız etmeyecek, parfümlü olmayan ya da kimyasal içeriğe sahip olmayan deterjanlar ile yıkamanız önerilir.

Kedinizi Sigara Dumanından Uzak Tutun

Kedinizin sigara dumanından uzak durması hem solunum yolu hem de akciğer rahatsızlıkları yaşamaması için oldukça önemlidir. Sigara dumanı sizin ciğerlerinizi zehirleyeceği gibi kedinizin de pek çok ciddi sağlık sorunu yaşamasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle de sigara içilen ortamlarda kedinizi bulundurmamanız, onun yanında sigara içmemeniz tavsiye edilir.

Ayrıca kapalı balkon, mutfak, yatak odası ya da oturma odası gibi alanlarda sigara içtikten sonra bu alanları havalandırmanız ve kedinizi odaya havalandırma sonrasında sokmanız önemlidir. Kedilerde kronik astım gelişmesine neden olan en önemli nedenlerden biri olan sigara dumanı genellikle göz ardı edilir. Bu nedenle de kedilerin ev içinde ya da kapalı alanlarda sigara dumanından uzak tutulması önemlidir.

Kedilerde Astım Diğer Etkenleri

Kedilerin parfüm, oda kokusu, yoğun toz gibi farklı etkenlerden dolayı kronik astım hastası olması olasıdır. Bu etkenlerden kedinizin uzak kalması, astım hastalığına sahip olmasının önüne geçebilecektir. Ayrıca kedilerin mevsimsel astım olması da mümkündür. Mevsimsel astım genel anlamda polenlere bağlı şekilde görülür. Bunun yanı sıra toz ve uçuşan polenler de kedilerin mevsimsel astıma sahip olmasına neden olur. Bu durum genellikle bahar aylarında görülebilir. Kedinizin mevsimsel astım durumu ağır şekilde ilerlerse veteriner desteği almanız gerekebilir.

Kedilerde Astım Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde farklı astım belirtileri görülmesi mümkündür. Bu belirtiler genellikle kedilerin astım etkenlerine yakın olduğu zamanlarda etkili şekilde gözlemlenir. Astım belirtileri şunlar olabilir:

  • Öksürük
  • Tüy kusma
  • Kesik kesik ve zor şekilde nefes alma
  • Hırıltılı nefes alıp verme
  • Sürekli olarak ağız açık şekilde nefes alma
  • Keyifsiz olma
  • Yorgunluk ve halsizlik

Bu belirtiler görüldüğü zaman pek çok nedene bağlı şekilde kedilerde astım olabileceği unutulmamalıdır. Astım her koşulda tehlikeli değildir ancak bazen ciddi şekilde tehlikeli olabileceği için kedinizde astım olup olmadığını kontrol ettirmeniz gerekebilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap