Kedilerde Karma Aşının Önemi Nedir?

Kedilerde karma aşının diğer aşılar ile birlikte kedi aşı takvimine uygun şekilde yapılması gereklidir. Karma aşının pek çok hastalığa karşı koruyucu özelliği vardır. Özellikle de yavruluk döneminde uygulanan karma aşı, yavru kedilerin henüz çok iyi gelişmemiş bağışıklık sistemi nedeniyle hastalıklardan korunmasında oldukça etkilidir. Peki, kedilerde karma aşının önemi nedir? Kediler karma aşı olmazsa ne olur? Karma aşı kedileri hangi hastalıklardan koruma özelliğine sahiptir?

Karma aşı, kedilerin farklı viral hastalıklardan korunmasını sağlayan önemli bir aşıdır. Hem yavru kediler hem de yetişkin kediler farklı pek çok viral hastalığa oldukça açıktır. Bu nedenle de karma aşının uygulanması, meydana gelmesi ihtimal olan viral rahatsızlıkların önlenmesi için gereklidir. Doğru dönemde ve düzenli şekilde uygulanan karma aşı; feline herpes, feline parvo, feline calici virüs etkenlerini içerir. Evcil dostunuz için karma aşı, tanımlanan kedi sağlık sorunlarına yakalanma ihtimalini düşürür. En aza indirir. İlk olarak yavruluk döneminde uygulanır. Zamanla pek çok aşı gibi etkisini kaybedebilen bu aşının kedi aşı takvimine uygun olacak şekilde düzenli olarak uygulanması gereklidir. Kedi aşı takviminde yer alan her aşı gibi karma aşı da kedinizin farklı hastalıklardan korunmasında oldukça önemlidir.

Yavru kedilerin birkaç aylık olana kadar bağışıklık sistemlerinin tam anlamıyla geliştiğini söylemek mümkün değildir. Bu dönemde her hastalığa karşı oldukça açık olurlar. Anne sütü bağışıklık sistemlerinin gelişmesinde oldukça etkilidir. Yavruların bağışıklık sistemlerinin ilerleyen dönemde gelişmesi söz konusudur. Bu nedenle de yavruların hastalıklardan korunması için aşılanması gerekir. Yetişkin kedilerde de yavru kedilerde de etkili koruma sağlayan bu aşı tanımlanmış kedi hastalıklarının meydana gelmesini önlemektedir.

Kediler Karma Aşı Olmazsa Ne Olur?

Kediler karma aşı olmazsa farklı pek çok hastalığa yakalanmaları mümkündür. Özellikle de bazı hastalıklar yavru kediler için ölümcül olmaktadır. Bu hastalıklar şunlardır:

  • Kedi gribi
  • Kedilerde görülen gençlik hastalığı
  • Kedi üst solunum enfeksiyonu
  • Feline Calicivirus
  • Herpes Feline Rhinotracheitis
  • Feline Panleukepenia

Kedilerin yakalanabileceği farklı hastalıklardan korunması için aşılarının düzenli olarak uygulanması şarttır. Karma aşı da aslında kedi aşı takvimindeki en önemli aşılardan biridir. Bu aşı kedilerin etkili şekilde korunmasını sağlarken ölümcül olabilecek pek çok rahatsızlığın engellenmesi için de büyük öneme sahiptir. Kedilerin bağışıklık sistemleri ne kadar gelişmiş olursa olsun hastalıklara yakalanmaları yine de söz konusudur. Bunu engellemenin en etkili yolu ise aşıların doğru zamanda ve düzenli şekilde uygulanmasıdır.

Kedilere Ne Zaman Karma Aşı Uygulanır?

Kedilere karma aşı ilk olarak 8 – 10 haftalık dönemde uygulanmaktadır. Bu aşı zamanla etkisini kaybedebileceği için belli dönemlerde tekrarlanması gerekir. 10 – 12 haftalık dönemde ise karma aşının tekrarlanması söz konusudur. Bu sayede aşının koruyuculuğunun arttığı bilinmektedir. İlk dönemde iki doz şeklinde uygulanan bu aşının sonraki dönemlerde de düzenli şekilde yapılması gerekir. Her yıl, yılda bir kez kedinizin karma aşısının yaptırılması gerekir. Bu sayede çeşitli hastalıklardan korunma oranı da yüksek olacaktır.

Yılda bir defa ve her yıl uygulanan karma aşılar kedi aşı takvimine uygun şekilde yapılmaya özen gösterilmelidir. Bu aşının uygulanması oldukça önemli bir işlemdir. Çünkü karma aşı ölümcül olan rahatsızlıklara karşı etkili koruma sağlamaktadır. Veterinerinize danışarak karma aşıya ve uygulama dönemlerine dair detaylı bilgi almanız da mümkündür. Ayrıca bu dönemlerde kedinizin sağlığına, diğer aşılarına ve bağışıklığına uygun şekilde bir aşılama programı geliştirilmesi de söz konusudur. Kedilerde karma aşının önemi nedir sorunun cevabını umuyoruz ki yazımızın içeriğinde bulmuşsunuzdur.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap