Kedim Hızlı Mama Yiyor Nasıl Engelleyebilirim?

Kedim hızlı mama yiyor. Kediler genellikle sevdikleri bir mama olduğu zaman çok fazla yemek isterler. Ayrıca çok hızlı yeme davranışı göstermeleri de mümkündür. Bu durumda elbette ki doygunluk hissini yaşayamazlar. Bunun için olması gerekenden çok daha fazla mama yeme eğiliminde olabilirler. Ayrıca çok hızlı şekilde mama yemeleri gaz problemlerine ve sindirim sorunlarına da neden olabilir. Bu durumda kedinizin çok hızlı şekilde mama yemesini engellemeniz gereklidir. Siz de “Kedim çok hızlı mama yiyor, nasıl engelleyebilirim?” diye merak ediyorsanız farklı teknikler ile kedinizin yeme davranışını düzenleyebilirsiniz.

Kedim Hızlı Mama Yiyor, Nasıl Engelleyebilirim?

Kedilerin çok hızlı şekilde mama yemesi büyük bir problem gibi görülmez. Aslında kedileri ciddi şekilde rahatsız edebilmektedir. Çoğu zaman hızlı mama yiyen kedilerin sindirim sorunları yaşadığı görülüyor. Gaz problemlerine sahip olması, midelerinin rahatsız olması diğer sorunlar arasındadır. Bunların yanı sıra doygunluk hissini geç hissettikleri için çok daha fazla mama yemek istemeleri mümkündür. Bu durumda da kedinizin rahatsızlanması olasıdır.

Kedinizin Beslenme Aralıklarını Planlayın

Kedinizin çok hızlı şekilde mama yemesinin tek sebebi sevdiği bir mamayı vermeniz değildir. Kediniz uzun süre aç kaldığı için de hızlı şekilde mama yeme davranışı gösteriyor olabilir. Bu durumda kedinizin yeme sıklığını kontrol altına almanız gerekir. Gün içinde üç öğün mama verdiğiniz kedinize mamanın miktarlarını azaltarak daha sık şekilde mama verebilirsiniz. Gün içinde tükettiği mama miktarı sabit kalacak şekilde bunu 4 – 5 öğüne bölebilirsiniz.

Her kedinin acıkma ve yeme düzeni birbiri ile aynı değildir. Bazı kediler tüm günü tembellik ederek geçirdiği için daha az acıkır. Ya da sadece oburluk nedeniyle yemek yerler. Gün içinde aktif olan, dışarı çıkan, oyun oynayan ve evde de hareket halinde olan kediler ise daha sık acıkır. Daha çok yemeğe ihtiyaç duyar. Bu nedenle kedinizin gün içindeki harcadığı enerjiyi göz önünde bulundurun. Sık sık ancak çok fazla miktarda olmayacak şekilde mama verebilirsiniz.

Kedinizin Mama Kabını Değiştirin

Kediniz kase gibi derin bir mama kabından çok hızlı şekilde mama yiyorsa daha düz bir kap ile ona mama vermeyi deneyin. Derin kaplar mamaların üst üste gelmesine neden olduğu için kediniz tek seferde ağzını dolduracak kadar çok mamayı yiyebilir. Ancak tepsi gibi düz kaplardan bu kadar çok mamayı aynı anda yemesi mümkün olmaz. Bu durumda bir tepsinin üzerine dahi kedinizin mamasını koymanız mümkündür. Düz zemine yayılan mamaları daha yavaş şekilde yemek zorunda kalacaktır. Rahatsızlanma riskinden de uzak olacaktır.

Ayrıca kedinizin her öğünde yemesi için gerekli olacak kadar mama dolduran hazneli kedi mama kapları bulunmaktadır. Bu kaplar sahip olduğu hazneler ile kedinizin o öğünde ihtiyaç duyacağı kadar mamayı kabına aktarır. Bunun yanı sıra kediniz yedikçe kaba mama koyan ve sınırlı şekilde mama doldurması yapan kaplar da mevcuttur. Bu kaplar sayesinde kedinizin hızlı ve aşırı yeme alışkanlığının önüne geçmeniz mümkün olabilir.

Kedim Hızlı Mama Yiyor: Hızlı Mama Yemesi Rahatsızlık Yaratır Mı?

Kedilerin hızlı şekilde mama yemesi pek çok rahatsızlığa neden olur. Bu rahatsızlıkların en başında kedilerin hızlı yeme sırasında fazla hava yutmaya bağlı şekilde gaz sancıları çekmesi gelir. Kedinizin karnının şişmesi, gaz çıkarması ve karın ağrısı yaşaması olasıdır. Bunun yanı sıra iyi çiğnemden yuttuğu besinler nedeniyle midesi rahatsız olmasına yol açar. Bu rahatsızlık kedinizin kusmasına, ciddi ağrılar yaşamasına ve kabızlık yaşamasına da nedendir. Kedinizin hızlı şekilde mama yemesine engel olarak bu rahatsızlıkları yaşamamasını da sağlayabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap